۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
آینه

آسمان آبی
افراطی‌گری نتیجه تبعیض است
مولوی عبدالحمید: در اسلام افراط و تفریط راه ندارد. اگر آنهایی که افکار تندی دارند نتوانستند اینجا نفوذ پیدا کنند به ‌دلیل مؤثربودن مسیر اعتدال است. قرآن عظیم‌الشأن و احادیث، تأکید بر «امت واحده» دارد... . برادران اهل تشیع در استان اقلیت هستند و ما در اینجا اکثریت داریم. ما به‌کرات اعلام کرده‌ایم که اهل سنت و اهل تشیع برای ما مساوی هستند. ما معتقدیم که حتی به اقلیت بیشتر باید توجه کنیم. ما و اهل تشیع که همه مسلمانیم، ولی اعتقاد ما درباره اقلیت‌هایی که در اینجا از یهودی‌ها و زرتشتی‌ها داریم این است که همه ما ایرانی و همه ما انسان هستیم و در این انسانیت با هم مشترکاتی داریم. ما شکرگزاریم که مقام معظم رهبری [به نامه] پاسخ صریحی دادند ولی هنوز امیدواریم و انتظار داریم که این نامه، اثرات خودش را بگذارد ولی هنوز اثری ندیده‌ایم. مهم‌ترین خواسته ما در استانی با اقوام و مذاهب متنوع این است که درمورد آنها عدالت اجرا بشود. در توزیع مسئولیت‌ها میان آنها نگاهی یکسان حاکم باشد.

جوان
روشنفکران جا‌مانده از مردم
مشكل فقط صادق زيباكلام نيست؛ جلايي‌پور هم فعال سياسي ديگري است كه زخم طعنه‌اش به وضعيت مالي زائران ايراني اباعبدالله عليه‌السلام و كنايه‌هاي نازيبايش به مردمي كه براي پياده‌روي اربعين رفتند، هميشه تازه خواهد ماند. طعنه شهيندخت مولاوردي هم به ريخته‌شدن زباله در جايي كه سطلي در كار نبود، جنجال ديگري برپا كرد. اين شبهه‌ها را هم همچون توييت زيباكلام مي‌توان جواب داد، اما آيا جالب نيست كه اين هر سه در يك طيف سياسي قرار دارند. عزاداري امام حسين عليه‌السلام يا پياده‌روي اربعين متعلق به هيچ جناح سياسي‌اي نيست و صاحب آن مردم هستند، چرا اصرار دارند ميان خود و مردم ديوار بكشند؟ مردم خوب و مردم بد هم مگر داريم؟ حكومت اسلامي اگر هم حامي و مشوق حضور مردم در مراسم‌هاي ديني است، طبق اصل سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران فقط طبق وظيفه‌اش عمل كرده است و لاغير. يقينا خيلي از مردمي كه به پياده‌روي اربعين رفته‌اند، ارديبهشت امسال به حسن روحاني رأي داده‌اند، اما بسياري افراد در ميان اصلاح‌طلبان هستند كه مي‌خواهند با حكومتي جلوه‌دادن مناسك ديني، اين عده را محصور در يك نگاه سياسي خاص ببينند و نگذارند وحدت در سايه دين، تفرقه‌هايي را كه سياسي‌كاري اهل سياست ايجاد كرده، كم‌رنگ كند. هويت‌سازي از راه جداسازي خود از ديگران و تخطئه باورهاي عمومي، مسير خوبي براي گرفتن ژست روشنفكري نيست.

ایران
تزلزل ائتلاف، آینده چند نسل را تباه می‌کند
محمدرضا تابش: من معتقدم نه‌تنها اعتدالیون و اصلاح‌طلبان بلکه در فضایی وسیع‌تر گروه‌های سیاسی فراگیر باید روی یک‌سری مسائل به توافق برسند. ما بحران‌هایی داریم که اینها موافق و مخالف دولت نمی‌شناسند. وقتی من به این موضوع معتقدم، حتماً به طریق اولی اعتقاد دارم که ائتلاف بین اعتدالیون و اصلاح‌طلبان باید حفظ شود. باید الان به فکر توافق‌های بزرگ‌تر از حتی همین ائتلاف در کشور باشیم، نه اینکه همین ائتلافی را هم که داریم و نتیجه داده، از بین ببریم. ما با انواع ابرچالش‌ها و ابربحران‌ها در داخل و خارج کشور دست به گریبان هستیم؛ از بحران آب و محیط زیست و مؤسسات مالی غیرقانونی و ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی بگیرید تا وضعیت رو به وخامت منطقه. از سال‌های گذشته که مسئله آشتی ملی توسط افرادی نظیر آقای خاتمی مطرح شد و بعد هم تبدیل به طرح گفت‌و‌گوی ملی شد، باید به فکر این مسائل می‌بودیم. ما نتیجه عقلانیت، گفت‌و‌گو و تدبیر را در عرصه بین‌المللی دیده‌ایم... جبر زمانه ما را به این موضع رسانده که دیگر چاره‌ای جز تعمیق همکاری‌ها و تعیین تکلیف قسمتی از اختلافات سیاسی داخل کشور نداریم.

قانون
مکرون، متحد ایران در برابر ترامپ و بن سلمان
مکرون... در همین سفر اخیرش به منطقه از نگرانی‌های شدید درخصوص موشک‌های بالستیک ایران و لزوم مذاکره در این خصوص صحبت به میان آورده است. حقیقت این است که با اظهارات هوشمندانه فرماندهان سپاه مبنی بر اینکه برد موشک‌های ایران از دو هزار کیلومتر فراتر نخواهد رفت، اروپایی‌ها نگرانی از بابت مواجهه نظامی با ایران ندارند. در کلام مکرون هیچ ردپایی از اتهامات بی‌پایه مبنی بر اینکه ایران «حامی تروریسم» است، دیده نمی‌شود... . در حال حاضر نیز به موازات سیاست‌ها و گفت‌وگوهای رسمی جمهوری اسلامی، ضروری است دیپلمات‌های کارکشته‌ای همچون محمدصادق خرازی، سفیر سابق کشور در فرانسه... از طریق مذاکرات غیررسمی به تلطیف بیشتر روابط تهران و پاریس کمک کنند تا درنهايت با حل‌وفصل برخی اختلاف‌نظرها، نوعی از دینامیک سیاسی و اقتصادی و حتی استراتژیک میان دو کشور برقرار شود که بتواند توان مقابله با دسیسه‌های ترامپ و محمد بن سلمان و دیگر متحدانش را داشته باشد.


دیدگاه‌ها(۰)