۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
بنن برای پیشبرد سیاست‌های ترامپ از یهودیان آمریکا کمک خواست
علیه جمهوری‌خواهان

بعد از ترک کاخ سفید، خبر زیادی از او نبود؛ اما استیو بنن، استراتژیست ارشد سابق دونالد ترامپ، روز گذشته بار دیگر خبرساز شد. او که در همان زمان ترک کاخ سفید وعده مبارزه با برخی چهره‌های جمهوری‌خواه را داده بود، حالا برای عملی‌کردن ایده خود، دست یاری به سوی یهودیان آمریکا دراز کرده است. البته او جنگ خود علیه جمهوری‌خواهان را با حمایت از روی مور در برابر لوتز استرینج، کاندیدای اصلی جمهوری‌خواهان، وارد فاز عملی کرد. بنن بارها علت ناکامی سیاست‌های ترامپ را کارشکنی جمهوری‌خواهان در سنا و مجلس نمایندگان عنوان کرده و روز گذشته نیز توافق هسته‌ای با ایران را نتیجه همین کارشکنی جمهوری‌خواهان دانست.
 این سخنان بنن در شرایطی مطرح می‌شود که هر دو حزب آمریکا خود را برای انتخابات مجلس نمایندگان و سنا در سال آتی آماده می‌کنند و این موضع تند می‌تواند برخی از حامیان مالی جمهوری‌خواهان را دچار تردیدهای جدی کند. او به نظر توانسته رابرت مرسر، یکی از حامیان مالی بزرگ جمهوری‌خواهان را متقاعد کند تا در دفاع از ترامپ، ‌میلیون‌ها دلار برای مبارزه علیه تشکیلات حزب جمهوری‌خواه هزینه کند؛ بااین‌حال جمهوری‌خواهان با این استدلال که موفقیت‌نداشتن جمهوری‌خواهان زمینه را برای قدرت‌گرفتن دموکرات‌ها فراهم می‌آورد، این اقدام را در نهایت امر به ضرر ترامپ تفسیر می‌کنند. 
هرچند سخنان بنن مورد اقبال انجمن صهیونیستی آمریکا قرار گرفته است؛ اما برخی رهبران یهودی درباره انگیزه‌های بنن تردید‌هایی دارند. بنن درحال‌حاضر اداره سایت خبری-تحلیلی «بریتبارت» را برعهده دارد که در میان برتری‌طلبان سفیدپوست، ضدیهودیان و گروه‌های افراطی و نژادپرست از محبوبیت بالایی برخوردار است. همسر سابق بنن نیز پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای در سال 2007 میلادی، بر اظهارات ضدیهودی او صحه گذاشته بود. از بنن به‌عنوان یکی از ایده‌پردازان پویش «اول آمریکا»ی ترامپ نام برده می‌شود که در پشت بسیاری از طرح‌های جنجالی دونالد ترامپ بوده است. ورود بنن به عرصه عملی سیاست از همان ابتدا جنجال‌آفرین بود. انتخاب او به‌عنوان مأمور استراتژیست ارشد رئیس‌جمهور، اعتراض و مخالفت نهادهای مدنی مانند شورای روابط مسلمان آمریکا و چهره‌هایی مانند هری رید، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا را به دنبال داشت. چند روزی از حضور ترامپ در کاخ سفید نگذشته بود که او در اظهارنظری جنجالی با متهم‌کردن رسانه‌ها به درک‌نکردن مسائل کشور، از آنها خواست تا برای مدتی دهان‌شان را ببندند. 
بسیاری از او به‌عنوان یک ناسیونالیست افراطی یاد می‌کنند که عقاید و اظهاراتش آب به آسیاب گرایش‌های نژادپرستانه می‌ریزد. در مقابل، بنن خود را یک ملی‌گرای اقتصادی توصیف می‌کند که هدف اصلی‌اش حمایت از تولید داخلی در آمریکاست. اعمال محدودیت بر تجارت آزاد به‌ویژه با دو کشور چین و مکزیک، افزایش مالیات افراد پردرآمد و افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها از‌جمله سیاست‌هایی بوده که بنن خواستار اجرائی‌کردن‌شان در ایالت متحده بوده است. مواضعی که او را درست در نقطه مقابل سیاست جهانی‌شدن و بازار آزاد قرار می‌دهد که برخی چهره‌های نزدیک به ترامپ از‌جمله دامادش، جرد کوشنر دنبال می‌کنند. از دیگر سو، از بنن به‌عنوان فردی یاد می‌شود که در تدوین قانون محدود‌کردن مهاجرت و سفر مسلمانان به آمریکا نیز نقش مؤثری ایفا کرد. در عرصه بین‌المللی نیز بنن خواهان کاهش حضور نظامی ایالات متحده در خارج از مرزهای این کشور از‌جمله افغانستان و سوریه و همچنین بحران ونزوئلا بوده است. درواقع خروج او از کاخ سفید، راه را برای افزایش شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان در قالب استراتژی جدید آمریکا در این کشور باز کرد. 


ترامپ بازی خورده است

تقریبا هر اظهارنظری از سوی دونالد ترامپ با انتقاداتی گسترده در سطح داخلی و بین‌المللی همراه می‌شود. این‌بار نوبت دو نفر از رؤسای سابق سازمان‌های امنیتی آمریکا بود که از مواضع اخیر او انتقاد کنند. دو روز پیش بود که رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های آسیا-اقیانوسیه، با حمایت از پوتین بر مداخله‌نکردن روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا صحه گذاشت. جیمز کلاپر، رئیس سابق سازمان امنیت ملی، با بیان اینکه پوتین به دنبال تضعیف آمریکاست، اظهارات و مواضع ترامپ در تأیید سخنان پوتین را برای ایالات متحده خطرناک خواند. جان برنان، مدیر سابق سیا نیز بر این باور است که موضع ترامپ عملا راه را برای مداخله بیشتر پوتین در امور آمریکا باز می‌کند. از نظر این دو رئیس سابق سیا، ترامپ می‌تواند به‌راحتی از سوی روس‌ها بازی داده شود. به نظر موضع ترامپ در دفاع از پوتین را باید واکنشی به پیشرفت‌های اخیر در پرونده مداخله احتمالی روس‌ها در انتخابات آمریکا و صدور حکم بازداشت برای افرادی مانند جورج پاپادوپولوس، مشاور اقتصادی ستاد ترامپ و پل مانافورت، رئیس ستاد ترامپ، دانست. ترامپ همچنین منتقدین اظهارات خود درباره پوتین را «نفرت‌انگیز و احمق» خوانده و در ادامه دلیل تلاش برای نزدیکی به روسیه را نقش مهم روسیه در حل مشکل کره‌شمالی، سوریه، اوکراین و تروریسم عنوان کرد. از دیگر سو، روابط واشنگتن و مسکو در حالی در نتیجه تحریم‌های جدید علیه روسیه به کمترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده است که ترامپ در دوران فعالیت انتخاباتی‌اش وعده بهبود روابط با روسیه را داده بود. استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان»، با اشاره به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند ترامپ را بازی دهد و اینکه رئیس‌جمهور باید بر مسائل بسیار مهمی در کره‌شمالی و سوریه تمرکز کند، کوشید تا به کاپلر و برنان پاسخ دهد.


دیدگاه‌ها(۰)