۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
کشورهاي اروپايي پيماني را براي افزايش همکاري‌هاي نظامي امضا کردند
دژ دفاعي اروپا

پس از شکست‌ تلاش‌هاي چند دهه‌اي کشورهاي اروپايي براي تقويت همکاري‌هاي نظامي، روز گذشته در نهايت بيش از 20 کشور اروپايي براي کاهش اتکاي نظامي به ايالات ‌متحده و ايجاد همبستگي پس از خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا پيماني دفاعي را موسوم به همکاري ساختاري دفاعي دائمي (PESCO) در بروکسل امضا کردند. تلاش‌هاي مشابه پيشين براي چنين توافق‌نامه‌اي اغلب به‌دليل مخالفت بريتانيا با هرگونه تلاشي براي ايجاد ارتشي اروپايي شکست‌خورده بود. با اين‌همه، خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و انتقادهاي دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري ايالات ‌متحده، از هزينه‌هاي مالي ناتو، بار ديگر کشورهاي اروپايي را به صرافت تقويت پيوندهاي نظامي در اين منطقه انداخت. اين توافق بخشي از تلاش‌هايي به‌ رهبري آلمان و فرانسه براي تحکيم مجدد اتحاديه‌ اروپا پس از تصميم بريتانيا مبني بر ترک اين اتحاديه و پس از اعلام راه‌اندازي صندوق دفاعي اروپا با بودجه‌اي بيش از پنج ميليارد يورويي در ماه ژوئن است. حاميان اين توافق‌نامه مي‌گويند توافق اخير مکمل سازمان پيمان آتلانتيک شمالي( ناتو) است و اين سازمان همچنان نقش اصلي را در دفاع از اتحاديه اروپا برعهده خواهد داشت. ماريا دولورس ده کاسپدال، وزير دفاع اسپانيا، هفته ‌گذشته توافق همکاري ساختاري دفاعي دائمي را بلندپروازانه‌ترين پروژه حال حاضر اتحاديه اروپا خوانده بود. فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، هم روز گذشته گفت: امروز روزي تاريخي براي دفاع اروپا خواهد بود، زيرا پس از سال‌هاي بسيار عاقبت اين بند از توافق ليسبون اين امکان را براي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا فراهم آورد که همکاري‌هايي سازمان‌يافته و دائمي در زمينه دفاعي داشته باشند. موگريني با بيان اينکه کشورهاي عضو، پيش از اين 50 پروژه واقعي، هم در زمينه توانايي‌ها و هم در زمينه همکاري ارائه کرده‌‌اند، افزود: بيش از 42 راهکار واقعي تاکنون اجرائي شده‌اند. همچنين زمينه‌هاي همکاري آينده را بررسي خواهيم کرد. پيماني که وزراي خارجه کشورهاي اروپايي روز گذشته در پايتخت بلژيک امضا کردند، کشورهاي اروپايي را متعهد مي‌کند که مأموريت‌هاي نظامي اتحاديه اروپا را با دراختيارگذاشتن پرسنل، تجهيزات، زيرساخت و آموزش، پشتيباني كنند. اين توافق‌نامه کشورهاي عضو را متعهد مي‌کند که بودجه دفاعي را مرتبا افزايش دهند و همچنين 20 درصد هزينه‌هاي دفاعي خود را به تدارکات اختصاص دهند و دو درصد را هم در زمينه تحقيقات و تکنولوژي هزينه کنند. يک مقام ارشد اتحاديه اروپا گفت: هيچ‌گاه تا به اين حد پيشرفت نداشتيم. تلاش‌هايي در راستاي ايجاد همبستگي دفاعي در اتحاديه اروپا از دهه ۵۰ ميلادي با شکست مواجه شده بود. ما اکنون در شرايط جديدي هستيم. انتظار مي‌رود رهبران اتحاديه اروپا ماه دسامبر حمايت خودشان را از اين پيمان اعلام کنند تا به قانوني در اتحاديه اروپا تبديل شود. يک سيستم براي شناسايي ضعف‌هاي نيروهاي مسلح در سراسر اتحاديه اروپا با هماهنگي ناتوي تحت رهبري آمريکا به‌صورت آزمايشي به مرحله اجرا درمي‌آيد و هم‌زمان يک بودجه چندين ميليارد يورويي اتحاديه اروپا براي حمايت از اين معاهده در دست بررسي است.
لندن بخشي از اين ابتکارعمل نيست اما مقام‌هاي بريتانيايي مي‌گويند به دنبال مشارکت به عنوان کشور سوم هستند. به‌ گفته ديپلمات‌ها، صنعت هوافضاي بريتانيا و بزرگ‌ترين شرکت دفاعي آن موسوم به «بي‌اي‌اي سيستمز» نگران‌اند متضرر شوند. اروپايي‌ها مي‌گويند، درصورتي‌که شرايط استثنائي براي بريتانيا قائل شوند و اين کشور بودجه و دانش مناسبي ارائه کند، ممکن است به آن اجازه حضور دهند. ازسوي‌ديگر آنتونيو تاياني، رئيس پارلمان اروپايي معتقد است که بريتانيا بايد دست‌کم ۶۰ ميليارد يورو بابت خروج از اتحاديه اروپا پرداخت و به تعهدات مالي خودش عمل کند. لايحه جدايي پردردسرترين بخش مذاکرات خروج است که مشکلاتي را در اين مسير ايجاد کرده است.
بر اساس گزارش‌ها عضويت در اين پيمان داوطلبانه است و آن کشورهايي که درحال‌حاضر عضو نيستند، بعدها مي‌توانند به اين پيمان ملحق شوند. کشورهايي که عضو اتحاديه ‌اروپا نيستند هم مي‌توانند در مأموريت‌هاي مشخصي شرکت کنند و همين امر راه را براي عضويت بريتانيا که قدرت هسته‌اي اروپا است، پس از خروج اين کشور از اتحاديه اروپا در سال 2019، باز مي‌کند. درحال‌حاضر کشورهايي مانند فرانسه، آلمان، اسپانيا و ايتاليا جزء کشورهاي امضاکننده اين پيمان هستند و بريتانيا و دانمارک در کنار ايرلند عضو اين پيمان نيستند.

 


دیدگاه‌ها(۰)