۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
کناره‌گیری‌نکردن ملک سلمان از قدرت

یک مسئول سعودی عالی‌رتبه اعلام کرد پادشاه عربستان هیچ قصدی برای کناررفتن از قدرت به نفع پسرش بن‌سلمان ندارد. این در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر کناره‌گیری قریب‌الوقوع ملک سلمان از قدرت مطرح شد. به گزارش ایسنا، این مسئول عالی‌رتبه سعودی به خبرگزاری بلومبرگ گفت: کناره‌گیری ملک سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان از قدرت فرضیه‌ای غیرمحتمل است. 
او در واکنش به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه محمد بن‌سلمان به‌زودی به قدرت می‌رسد، این اظهارات را مطرح کرد. این مسئول سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفت: پادشاهان عربستان در قدرت می‌مانند؛ حتی اگر وضعیت سلامتی‌شان نامساعد شده و مانع از فعالیت‌های مستقیم‌شان شود. 
این منبع دراین‌باره وضعیت ملک فهد را شاهد مثال آورد که تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۵ با وجود بیماری حادی که در سال‌های آخر عمرش داشت، پادشاه باقی ماند. این مسئول خاطرنشان کرد، ملک سلمان ۸۱‌ساله از سلامت بدنی و ذهنی عالی برخوردار است و کسانی که خلاف آن فکر می‌کنند، عادات و رسوم سلطنتی عربستان را درک نمی‌کنند.  بلومبرگ گزارش داد، هیچ پادشاه سعودی در حالی که زنده باشد، از قدرت کناره‌گیری نکرده است. به استثنای ملک سعود بن‌عبدالعزیز که به ‌نفع برادرش شاهزاده فیصل در اواسط ۱۹۶۰ بعد از فشارهای خانواده سلطنتی از قدرت کنار رفت. روزنامه فارن پالیسی آمریکا نوشته بود، محمد بن‌سلمان پایان هفته جاری خود را برای سلطنت آماده می‌کند؛ درحالی‌که رویترز به نقل از برخی منابع گزارش داده بود، قیمت نفت به چند دلیل از‌جمله شایعات مربوط به اینکه پادشاه عربستان از قدرت کنار می‌رود، بالا رفت.  

 


دیدگاه‌ها(۰)