۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
اختلاف‌‌نظر در سرعت امدادرسانی

شرق: زلزله از همه جلوتر است؛ می‌آید و خان‌ومانمان را از هم می‌پاشد. ما می‌مانیم و مرگ و آوار، ما می‌مانیم و دست کوتاه و راه بسته و ارتباطات قطع شده و کمک‌هایی که همیشه دیر می‌رسند. زلزله کرمانشاه نیز در میان زلزله‌هایی که تا‌به‌حال زندگی جمعی از هم‌وطنان ما را درنوردیده‌اند، هیچ آمار امیدوار‌کننده‌ای برای نجات و امدادرسانی ندارد و گروه‌های امدادی ازجمله هلال‌احمر، یک جای کمک‌های سازماندهی‌شده‌شان می‌لنگد. 
آمارهایی که از امدادرسانی‌های اولیه و نجات مردم در ساعات اولیه ارائه می‌شود، ضدونقیض‌های زیادی دارد؛ در برخی از شهرها و مناطق شهری، امدادرسانی با توجه به فاصله و راه‌ها قانع‌کننده و در برخی شهرها، تأخیر توجیهی ندارد. گفته‌های مردم محلی و بسیاری از عکاسان و خبرنگاران حاضر در محل حادثه از تفاوت در آمار امدادرسانی حکایت دارد؛ عکاسانی که با تیم‌های امداد و نجات هلال‌احمر به محل زلزله به‌ویژه سرپل ذهاب رسیده‌اند، ساعت ورودشان را ساعات اولیه صبح (حدود چهار صبح و حدود شش ساعت پس از زلزله) اعلام می‌کنند و گزارشگران دیگری ساعت‌های ادامه صبح را که نیروهای تکمیل شده‌اند. 
بنا بر همین مشاهدات خبرنگاران و عکاسان و اظهارات مردمی، در ‌این فاصله خود مردم و نیروهای ارتش در حال نجات و بیرون‌کشیدن افراد زنده از زیر آوار بوده‌اند. همه اینها در حالی است که کرمانشاه در کنار چند استان معین کمک‌های هلال‌احمر ازجمله آذربایجان غربی و کردستان بوده است. با وجود این، مرتضی سلیمی، معاون سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، به «شرق» می‌گوید: نیروهای هلال‌احمر در برخی از شهر‌ها 10 دقیقه پس از زلزله و در برخی دیگر از شهرها که فاصله بیشتری داشته‌اند، تا نیم ساعت دیرتر رسیده‌اند و زمان تأخیر بیشتر از این را رد می‌کند. او می‌گوید: نیروهای هلال‌احمر از نظر تجهیزات کمبودی نداشته‌اند و 10 فروند بالگرد هلال‌احمر هم از 6:30 صبح که هوا روشن شده و امکان پرواز داشته‌اند، به امدادرسانی پرداخته‌اند. 
جمال‌الدینی، معاون جمعیت هلال‌احمر، نیز با اعلام اینکه 24 قلم از اقلام مورد نیاز برای آسیب‌دیدگان پس از زلزله از انبارهای هلال‌احمر تأمین می‌شود و نیازی به تأمین اقلام از طریق کمک‌های مردمی نیست، به «شرق» گفت: مردم در تأمین برخی از اقلام مانند چادرهای اسکان موقت توان ندارند و بهتر است از طریق حساب‌های اعلام‌شده هلال‌احمر (شماره حساب 99999 به نام هلال‌احمر نزد بانک‌های ملی، ملت، صادرات، رفاه، مسکن، دی، تجارت، سپه، پارسیان، شهر، آینده و رسالت و شماره حساب 702070 (ارزی دلار) 800300 (ارزی یورو) بانک ملی و 1404440 (ارزی دلار) بانک ملت) واریز کنند. 
جمال‌الدینی با اشاره به فضای به‌وجود‌آمده برای مردم آسیب‌دیده و داغدار و سایر مردم ایران، درباره شرایط روانی و اجتماعی پس از زلزله تصریح کرد: انتشار تصاویر از ساختمان‌ها، اجساد و حجم غم و اندوه مردم، بار روانی این حادثه را چندبرابر می‌کند و اثراتی طولانی‌مدت را برای این مردم به همراه خواهد داشت. او تأکید کرد: در چنین شرایطی باید از شایعات، پیش‌بینی‌های اشتباه و توجه به اخبار بدون منبع خودداری شود و آخرین اخبار را از مراجع رسمی رادیو و تلویزیون دنبال کنند.
 او می‌گوید: حضور افراد غیرحرفه‌ای و کارشناس برای کمک به زلزله‌دیدگان در شرایط فعلی اشتباه است و به‌ همین ‌دلیل حضور نیروها و افرادی غیرمتخصص از شهرهای دیگر لازم نیست و حتی ممکن است باعث مزاحمت باشد. جمال‌الدینی درعین‌حال یادآور شد: طبق اعلام سازمان انتقال خون، تنها گروه خونی فوری برای کمک گروه خونی O منفی است. 
به گزارش «شرق» آنچه جمال‌الدینی در قالب نکته‌ای کنترلی مطرح می‌کند، همان اتفاقی است که در زلزله ورزقان شاهد آن بودیم؛ جمع زیادی از شهروندان شهرهای مختلف از روی دلسوزی شروع به جمع‌آوری اقلام مختلف کردند تا شخصا به روستاها آسیب‌دیده کمک‌کنند؛ اما حضورشان بیشتر باعث زحمت و بسته‌شدن راه‌ها شده بود. درحال‌حاضر به‌جز هلال‌احمر برخی از گروه‌های مردمی معتبر ازجمله جمعیت امام علی(ع) اقلام مورد نیاز برای نجات‌یافتگان این زلزله را تهیه و به این مناطق منتقل می‌کنند و افرادی که تمایل به کمک دارند، می‌توانند از طریق این گروه با خیال راحت به زلزله‌زدگان کمک کنند.  

 


دیدگاه‌ها(۰)