۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
زنان را فراموش نکنيم

شرق: وقت وقوع حادثه‌هايي مثل زلزله، زنان بخشي از آسيب‌پذيرترين گروه‌ها در مناطق آسيب‌ديده‌اند. به روايت يک شاهد عيني سال 82 بم که زلزله آمده بود، در ميان مايحتاجي که براي مردم برده مي‌شد، کمبود اقلام‌ بهداشتي خاص بانوان مشهود بود و نهايتا با مدتي تأخير در رسانه‌ها اعلام شد. هنگام ترس و اضطراب نياز بيشتري هم هست، ولي شرم مانع بيان مي‌شود.
آمارهاي حوادث ديگر هم نشان مي‌دهد زنان بالاترين آمار تلفات را در حوادث دارند. طبق آمارهاي سازمان ملل، زنان ۱۴ برابر بيشتر از مردان در معرض خطر مرگ به هنگام وقوع بلاياي طبيعي هستند، در زلزله پاکستان، زنان سه‌برابر مردان جانشان را از دست دادند. در توفان بنگلادش ۹۰‌ درصد از 140هزار کشته، زن بودند. در سونامي اندونزي، ۸۰‌ درصد کشته‌شدگان زن بودند. ۷۲ درصد افراد نيازمند به خدمات توانبخشي بعد از زلزله رودبار و منجيل زن بوده‌اند. از طرفي واکنش طبيعي آنها نيز به حوادث غيرمترقبه به‌گونه‌اي است که نيازمند خدمات مشاوره و روان‌شناسي گوناگوني هستند. 
شايد براي همين است که گفته مي‌شود پيش از بروز حوادث طبيعي از اين دست به‌شدت اين نياز که به زنان آموزش‌هاي مقابله‌اي داده شود احساس مي‌شود؛ مسئله‌ای که با وجود قرارداشتن ايران در کانون زلزله هنوز اتفاق نيفتاده است. زنان علاوه بر قوانين حمايتي در شرايط اين‌چنيني، نيازمند کمک‌هاي بيشتري هستند. در زلزله ورزقان و بم بيشترين درخواست زنان ارسال پدهاي بهداشتي و اقلام بهداشتي و دارويي بود.
 از طرفي حضور مشاور و مددکار براي آرام‌کردن فضاي شهرها و همچنين تفکيک زنان باردار شايد بتواند کمي از بار درد اين زنان بکاهد. ديدن نيازهاي بهداشتي زنان و ايجاد شرايط امن براي آنها که به دليل آوارگي قرباني ابعاد مختلف آسيب‌هاي ناشي از حوادثي مانند زلزله مي‌شوند بايد از اولويت‌هاي مسئولان امدادي باشد.

 


دیدگاه‌ها(۰)