۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
رئیس‌جمهوری امروز در کرمانشاه

شرق: در پی وقوع زلزله یکشنبه‌شب در غرب کشور، رئیس‌جمهوری، روز گذشته در پیامی با ابراز همدردی با همه آسیب‌دیدگان و داغ‌دیدگان حادثه زلزله در استان‌های غربی کشور به‌ویژه در استان قهرمان‌پرور کرمانشاه، عنوان کرد که دولت با تمام امکانات خود و به‌صحنه‌آوردن توانایی همه دستگاه‌ها در سطح ملی و محلی در کنار آسیب‌دیدگان خواهد بود. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، متن پیام حجت‌الاسلام حسن روحانی به این شرح است: «حادثه زلزله در سطح وسیعی از استان‌های غربی کشور به‌ویژه در استان قهرمان‌پرور کرمانشاه که منجر به جان‌باختن و مجروح‌شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیز گردید، موجب تأثر همگانی و اندوه فراوان شد. از ابتدای وقوع این حادثه دردناک و در تماس مستمر با استاندار کرمانشاه و وزیر کشور دستورات لازم برای امدادرسانی و نجات آسیب‌دیدگان داده شد و معاون‌اول رئیس‌جمهور نیز مأموریت یافت با نظارت و مدیریت عالی، کلیه امکانات کشور در بخش‌های دولتی، عمومی، نظامی و نهادهای مردمی را در این جهت هماهنگ و بسیج نماید. درعین‌حال لازم است تمام دستگاه‌های مسئول و امدادی در این استان‌ها و استان‌های همجوار، با همکاری حداکثری و دراختیارگذاردن همه امکانات موجود، نسبت به امدادرسانی، اسکان مناسب و تأمین نیازهای آسیب‌دیدگان اقدام کنند. از صمیم قلب با همه آسیب‌دیدگان و داغ‌دیدگان این حادثه همدردی می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای جان‌باختگان رحمت واسعه، برای آسیب‌دیدگان شفای عاجل و برای هم‌وطنان مصیبت‌دیده صبر و سلامتی مسألت دارم. دولت با تمام امکانات خود و به‌صحنه‌آوردن توانایی همه دستگاه‌ها در سطح ملی و محلی در کنار آسیب‌دیدگان خواهد بود».
ساعتی بعد از زلزله در کرمانشاه، در اولین دقایق بامداد دوشنبه، رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با وزیر کشور در جریان روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان و رسیدگی به وضعیت منطقه قرار گرفت و دستورات لازم را دراین‌باره صادر کرد. 
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری که قرار بود صبح دیروز در جلسه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور شرکت کند، با لغو این برنامه در جلسه‌ای ویژه با وزرای مسئول و دستگاه‌های امدادی درباره امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه شرکت کرد. همچنین طبق اعلام کانال تلگرامی پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، «حسن روحانی» به منظور بررسی روند امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان در استان‌های غربی و دیدار با مردم و آسیب‌دیدگان امروز به استان کرمانشاه می‌رود. 
مأموریت روحانی به جهانگیری
حسن روحانی همچنین در دستوری به معاون‌اول خود مأموریت داد تمام امکانات کشور را برای نجات هم‌وطنان گرفتار‌شده زیر آوارها و همچنین رسیدگی کامل به مصدومین حادثه بسیج کند. در دستور رئیس‌جمهوری به اسحاق جهانگیری آمده است: «پیرو دستوراتی که برای بسیج تمام امکانات موجود کشور و به‌خصوص استان‌های هم‌جوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هم‌وطنان گرفتار زیر آوارها، خدمات درمانی برای مصدومین و تأمین احتیاجات لازم هم‌وطنان آسیب‌دیده به وزیر محترم کشور داده شده؛ ضروری است با توجه به وسعت این حادثه دردناک که متأسفانه به ازدست‌دادن و یا مصدومیت تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیز به‌ویژه در استان کرمانشاه منجر شد، جناب‌عالی ضمن مدیریت عالی موضوع جهت پشتیبانی کامل، مجموعه امکانات دولت و سایر نهادهای عمومی، نظامی و تشکل‌های مردمی را در این جهت بسیج نمایید».
معاون‌اول رئیس‌جمهور هم در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران کرمانشاه، کردستان و ایلام ضمن اطلاع از آخرین میزان خسارات ناشی از زلزله، بر ضرورت بسیج تمام امکانات استان برای رسیدگی فوری به آسیب‌دیدگان و جبران خسارات تأکید کرد. 
اعزام تیمی از ریاست‌جمهوری
 به استان کرمانشاه
همچنین به دستور رئیس‌جمهوری، وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس جمعیت هلال احمر با همراهی تیمی از نهاد ریاست‌جمهوری، عازم مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه شدند. این هیئت به ریاست رحمانی‌فضلی وزیر کشور، موظف به رسیدگی به روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان، رسیدگی به آسیب‌دیدگان و گزارش اقدامات انجام‌شده به رئیس‌جمهور هستند. 
روحانی همچنین روز گذشته در تماسی تلفنی با «هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه، در جریان تازه‌ترین گزارش وضعیت امدادرسانی و رسیدگی به زلزله‌زدگان این استان قرار گرفت و دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاه‌ها و نهادها برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب‌دیدگان و مصدومان صادر کرد. رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با وزیر نیرو نیز ضمن بررسی و اخذ گزارش از وضعیت تأمین آب و برق مناطق زلزله‌زده، دستورات لازم را برای اولویت‌بخشیدن به تأمین سریع نیازهای این مناطق صادر کرد. 
جهانگیری: همه امکانات برای کمک به زلزله‌زدگان بسیج شده است
معاون‌اول رئیس‌جمهور صبح روز گذشته در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تسلیت به خانواده‌های کشته‌شدگان زلزله در استان کرمانشاه، از خداوند متعال برای همه در‌گذشتگان طلب مغفرت و علو درجات و برای مصدومان و آسیب‌دیدگان این حادثه طلب بهبود و شفای عاجل کرد.
اسحاق جهانگیری، با اشاره به زلزله شب گذشته که منجر به کشته و مجروح‌شدن تعدادی از هم‌وطنان عزیز کشورمان شد، از بسیج همه دستگاه‌ها و امکانات کشور برای کمک به آسیب‌دیدگان این حادثه بسیار تلخ خبر داد. 
او با اشاره به قدرت و بزرگی این زلزله، از این اتفاق که منجر به داغدارشدن تعدادی از هم‌وطنان عزیز کشورمان شد، به‌عنوان حادثه‌ای بسیار تلخ یاد کرد و گفت: «همان‌طور که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری تأکید کرده‌اند، همه امکانات کشور برای آواربرداری و کمک به مصدومان و سانحه‌دیدگان بسیج شده است».
معاون‌اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه با حضور و همکاری تمام دستگاه‌ها، به‌ویژه نیروهای مسلح، از همین لحظه مشکلات ناشی از مسدودشدن جاده‌ها و معابر، قطعی برق، گاز و آب مرتفع خواهد شد، عنوان کرد: «با استانداران استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان و خوزستان درباره این حادثه و میزان خسارت‌ها و تخریب‌های انجام‌شده و نیز نیازهای اصلی مردم و منطقه گفت‌وگو کرده‌ام. بلافاصله پس از آواربرداری و رسیدگی آنی و سریع به مصدومان، فاز دوم کار برای انجام ساخت‌وساز موقت و دائمی به‌منظور اسکان ساکنان مناطق زلزله‌زده را آغاز خواهیم کرد».
او همچنین از اعزام چندین فروند بالگرد برای کمک به ساکنان مناطق صعب‌العبور خبر داد و با اشاره به زمستان‌های سخت منطقه، از وزیر راه‌وشهرسازی خواست تا در زمینه استقرار کوتاه‌مدت و بلندمدت ساکنان مناطق زلزله‌زده، به‌ویژه روستاییان که خانه‌هایشان تخریب شده است، اقدامات ضروری را انجام دهد. 
جهانگیری به حضور وزرای کشور و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در منطقه و نیز سفر رئیس‌جمهوری برای بازدید از مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و گفت: «هیچ دستگاهی در ارسال امکانات مورد نیاز که از سوی استاندار کرمانشاه اعلام می‌شود نباید کوتاهی کند».
معاون‌اول رئیس‌جمهور همچنین از وزیر اقتصاد و دارایی و نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست که منابع مالی مورد نیاز را هرچه زودتر تخصیص دهند تا در روند امداد و بازسازی خللی حاصل نشود. پیش از سخنان اسحاق جهانگیری، وزرای راه‌وشهرسازی، نیرو و نفت گزارشی درخصوص میزان آسیب‌ها و نحوه کمک‌رسانی به منطقه ارائه دادند. 
تسلیت رئیس مجلس
رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی جان‌باختن و مصدومیت جمعی از مردم کشور در پی حادثه زمین‌لرزه را تسلیت گفت و از تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران امداد و نجات خواست تا با فوریت و با همه توان به یاری آسیب‌دیدگان و زیرآوارماندگان و مصدومان بشتابند. متن پیام علی لاریجانی به شرح زیر است: «وقوع حادثه غم‌بار زمین‌لرزه در غرب کشور که باعث جان‌باختن و مصدومیت جمعی از مردم عزیز شد موجب تأسف و تأثر شد. ضرورت دارد تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران امداد و نجات اعم از دولتی، ارتش، سپاه و بسیج با فوریت و با همه توان به یاری آسیب‌دیدگان و زیرآوارماندگان و مصدومان بشتابند و از همه توان خویش برای امدادرسانی و کمک به مصدومان و مصیبت‌دیدگان استفاده کنند و به جبران خسارات واردشده بپردازند. اینجانب ضمن عرض تسلیت این حادثه محنت‌بار به ملت شریف ایران، به‌ویژه مردم بزرگوار کرمانشاه و خانواده‌های مصیبت‌دیده و طلب شفای عاجل مصدومان، از خداوند متعال صبر و شکیبایی برای تحمل این مصیبت و کاهش آلام خسارت‌دیدگان مسئلت می‌کنم».
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هم روز گذشته در جلسه علنی مجلس گفت: «مراتب تأسف رئیس‌جمهوری و هیئت وزیران را نسبت به رخداد غم‌انگیز زلزله منطقه غرب کشور اعلام می‌کنم و همدردی و تسلیت دولت را به خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را از دست داده‌اند ابراز می‌دارم. امیدواریم همه دستگاه‌های اجرائی نهایت هماهنگی را برای کاهش آلام و جبران خسارات وارده انجام دهند».
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، نیز در پیامی جان‌باختن تعدادی از هم‌وطنان را در زلزله غرب کشور تسلیت گفت و با خانواده‌های آنان ابراز همدردی کرد. در بخشی از این پیام آمده است: «از شنیدن خبر وقوع زلزله در استان‌های غربی کشور، به‌ویژه در استان کرمانشاه که درپی آن، صدها تن از هم‌وطنان عزیز کشورمان جان خود را از دست داده یا مصدوم شده‌اند و ویرانی‌های زیادی نیز بر جای گذارده است، عمیقا متأثر و متالم شدم». او همچنین در این پیام با دولت و مردم عراق، به‌ویژه خانواده‌های مصیبت‌دیده در مناطق زلزله‌زده این کشور ابراز همدردی کرد. 
حضور وزیر کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران سرپل ذهاب
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، عصر دیروز پس از بازدید از منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب در جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران که مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری حضور داشتند، گفت: «مسئولان آب و فاضلاب و برق منطقه هرچه ‌سریع‌تر نسبت به برقراری آب و برق شهرستان سرپل ذهاب اقدام کنند».
او با بیان اینکه با هماهنگی‌های انجام‌شده محموله‌های بیشتری از آب و غذا و چادر در این محل توزیع خواهد شد، افزود: «باید توزیع این اقدام به کمک معتمدان محلی و مردم صورت بگیرد زیرا این کار موجب افزایش آرامش و دلگرمی مردم می‌شود».
وزیر کشور با بیان اینکه همه امکانات کشور برای خدمت‌رسانی به مردم استان‌های غربی کشور بسیج شده است بر لزوم شناسایی هرچه زودتر مفقودان قبل از عملیات آواربرداری تأکید کرد.
دستور دادستان کل کشور بر نظارت جدی بر روند امدادرسانی‌ها
دادستان کل کشور نیز با صدور پیامی ضمن اعلام تسلیت به خانواده‌های قربانیان زلزله غرب کشور و مردم کشورمان، دادستان‌های عمومی و انقلاب مراکز استان‌های زلزله‌زده را به پیگیری جدی حل‌وفصل مشکلات و نظارت بر روند خدمت‌رسانی و امدادرسانی به مردم مناطق زلزله‌زده مکلف کرد. به گزارش روابط‌عمومی دادستانی کل کشور، در پیام و دستور حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری آمده است: «وقوع این زمین‌لرزه که موجب کشته‌شدن جمعی از هم‌وطنان عزیز و مجروح و مصدوم‌شدن جمعی دیگر و همچنین موجب واردآمدن خسارت‌های مادی به بخشی از مردم شریف و عزیز غرب کشور شد ضرورت هماهنگی و مساعدت جدی همه دستگاه‌های خدمت‌رسانی از جمله دستگاه‌های امداد و نجات و خدمات‌رسانی شهری و روستایی را می‌طلبد. ازاین‌رو انتظار جدی و قانونی می‌رود که متولیان دستگاه‌های ذی‌ربط تمام همت و توان خود را در راه کمک به آسیب‌دیدگان به کار گیرند و دادستان‌های محترم مراکز استان‌های واقع در مناطق زلزله‌زده و استان‌های معین، به‌همراه دادستان‌های شهرستان‌ها نیز حسب وظایف قانونی خود نظارت ویژه بر روند امدادرسانی و ایجاد آرامش، نظم و امنیت انجام دهند».
دستور به نیروهای مسلح
 برای کمک به زلزله‌زدگان
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی به سازمان‌های نیروهای مسلح دستور داد که همه امکانات خود را برای کمک به حادثه‌دیدگان زلزله بسیج کنند. سرلشکر باقری از نیروهای مسلح خواست همه امکانات امدادی خود را در اختیار زلزله‌زدگان قرار دهند. به گزارش ایسنا، او در این پیام ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدیده و آرزوی سلامت و بهبودی برای آسیب‌دیدگان ابراز امیدواری کرد که با همت و تلاش نیروهای امدادی، زندگی برای مردم مناطق آسیب‌دیده به شرایط عادی بازگردد. 
سرهنگ داوود عبدی، مدیرکل روابط‌عمومی وزارت دفاع، نیز اعلام کرد: «بلافاصله پس از وقوع زلزله، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع، به معاون مهندسی و پدافند غیرعامل و مدیران ارشد وزارت دفاع در کرمانشاه دستور داد با هماهنگی سایر سازمان‌ها و نهادهای وابسته به وزارت دفاع و بسیج امکانات برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان اقدام فوری را به عمل آورند». ‌
او با بیان اینکه ستاد بحران وزارت دفاع با امکانات فنی، مهندسی، بالگردی و تجهیزات پزشکی، امدادرسانی به هم‌وطنان عزیز را آغاز کرده است، گفت: «بنا به دستور وزیر دفاع، این وزارتخانه آمادگی دارد تا با تعامل وزارت کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، هرگونه همکاری را برای رفع مشکلات زلزله‌زدگان به عمل آورد».
امیر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش هم که برای بررسی آخرین تلاش‌ها در رابطه با کمک‌رسانی زلزله‌زدگان عازم کرمانشاه شده بود، ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه تأسف‌بار گفت: «تمامی امکانات نیروهای ارتش در خدمت مردم عزیز در مناطق زلزله‌زده خواهد بود و آماده تأمین هرگونه نیازمندی ستاد بحران خواهیم بود».
در همین زمینه، سخنگوی سپاه نیز گفت: «اگرچه از همان ساعات اولیه وقوع زلزله، واحدهای سپاه فعالیت‌های امدادی و کمک‌رسانی خود را آغاز کرده بودند، اما سردار جعفری، فرمانده کل سپاه، به محض صدور فرمان مقام معظم رهبری مبنی‌بر کمک‌رسانی نیروهای مسلح به مردم زلزله‌زده، برنامه‌ها و جلسات از قبل پیش‌بینی‌شده را لغو و عازم کرمانشاه شد تا شخصا فرایند کمک‌رسانی نیروها و واحدهای سپاه به مردم منطقه را از نزدیک مدیریت کند و اگر نیاز به اقدامات دیگری هم بود، از همان‌جا دستورات لازم را صادر کند». سردار رمضان شریف افزود: «قرارگاه نجف اشرف سپاه در کرمانشاه، واحدهای بهداری سپاه و واحدهای مهندسی و کمک‌رسانی سپاه در حال امدادرسانی به مردم هستند تا از آلام مردم منطقه کاسته شود».
سردار جعفری، فرمانده کل سپاه هم که روز گذشته در منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب حضور پیدا کرده بود، درباره وضعیت منطقه و روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان عنوان کرد: «گستردگی زلزله و شدت آن بالا بود، ولی به دلیل اینکه قبل از آن پیش‌لرزه‌ای ایجاد شده بود، مردم فرصت کردند که از خانه‌هایشان بیرون بیایند و این مسئله در کاهش تلفات تأثیر داشت. امدادرسانی در حال انجام است و بیشتر امکانات نیز در راه است. ارتش، مسئولیت شهر و سپاه، مسئولیت روستاها را برعهده گرفته است و روستاهای زیادی تاکنون تخریب شده‌اند. حدود چهار، پنج بیمارستان صحرایی برای حضور در منطقه در راه هستند».
تسلیت مقامات خارجی
در کنار ابراز همدردی و پیام‌های تسلیت مقامات و مسئولان کشور با زلزله‌زدگان، مقامات کشورهای دیگر نیز مراتب همدردی خود را ابراز کردند. به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پس از بروز زلزله در ایران و عراق، به حسن روحانی و فؤاد معصوم، رؤسای‌جمهور ایران و عراق، تسلیت گفت. در پیام پوتین که در سایت کاخ کرملین منتشر شده، آمده است: «همدردی صادقانه و حمایت ما را برای خانواده‌ها و دوستان و بازماندگان زلزله‌زدگان بپذیرید».
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم پیش از برگزاری نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا تأسف خود را از وقوع زلزله در ایران و عراق بیان کرد. او گفت با قربانیان زلزله‌ ایران و عراق ابراز همدردی می‌کند و اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده است تا از هر طریقی که مفید است، کمک‌رسانی کند. 
تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن هم در پیامی خطاب به محمد‌جواد ظریف مراتب همدردی خود را با آسیب‌دیدگان و بازماندگان زلزله ابراز کرد. در این پیام آمده: «اینجانب از طرف دولت و ملت ژاپن به بازماندگان محترم این زلزله از صمیم قلب تسلیت عرض کرده و با تمامی آسیب‌دیدگان این فاجعه صمیمانه ابراز همدردی می‌کنم. کشور ما حمایت‌های کشور شریفتان که در هنگام وقوع زلزله در سال ۲۰۱۱ در مناطق شرق ژاپن ارائه شد را فراموش نمی‌کند و آمادگی دارد تا کمک‌های همه‌جانبه خود را به ایران ارائه دهد».
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه ضمن ابراز همدردی با بازماندگان زلزله روز یکشنبه، گفت: «امیدوارم بازماندگان این زلزله هرچه سریع‌تر در شرایط مطلوب قرار گیرند». اردوغان افزود: «آژانس‌های امدادرسانی ترکیه ازجمله نهاد مدیریت بحران در شرایط اضطراری در حال کمک به روند امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده هستند». او همچنین از ورود ۵۰ کامیون حامل کمک‌های اولیه از ترکیه به خاک عراق خبر داد. وزارت خارجه مصر در بيانيه‌اي برهمدردي اين كشور با مردم داغديده ايران و عراق تاكيد كرد.
وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای همدردی خود را با مردم ایران و عراق ابراز کرد. در این بیانیه آمده است: «مردم ترکیه در کنار مردم ایران و عراق قرار دارند و این کشور آماده است تا در صورت درخواست به ایران کمک کند». نخست‌وزیر و رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری و آفات طبیعی این کشور (آفاد) نیز با آسیب‌دیدگان و داغداران زلزله همدردی کردند. بن‌علی ییلدیریم نخست‌وزیر ترکیه گفت که کشورش نیروهای امدادی به شمال عراق ارسال کرده است. 
بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در صفحه توییتر خود نوشت: «همدردی عمیق خود را در رابطه با زلزله مرگبار یکشنبه‌شب در ایران و عراق اعلام می‌کنیم». نیکلاس هاپتون، سفیر انگلیس در ایران نیز در صفحه توییتر خود از شنیدن خبر زلزله مرگبار در کرمانشاه اظهار تأسف کرد. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز با انتشار پیامی در صفحه خود در توییتر به زلزله یکشنبه‌شب در مناطق مرزی ایران و عراق واکنش نشان داد. 
الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در پیامی به حسن روحانی، تأسف خود را نسبت به زلزله غرب کشور، بیان کرد. در بخشی از این پیام آمده: «اخبار حاکی از تلفات انسانی متعدد و آوار مربوط به وقوع زلزله در غرب کشورتان اینجانب را بسیار متأثر کرد».
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز از وقوع زلزله در مناطق مرزی ایران و عراق ابراز تأسف کرد. او در پیام خود گفت: «قلب من با تمام کسانی است که عزیزان خود را در زلزله تأسف‌باری که در بخش‌هایی از ایران و عراق به وقوع پیوست، از دست داده‌اند».
دفتر سازمان ملل در ایران هم پیام تسلیت و ابراز همدردی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را منتشر کرد، در این پیام آمده است: «دبیر کل عمیقا از تلفات جانی و خسارات ناشی از زلزله یکشنبه‌شب در منطقه مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و عراق متأسف است». در ادامه این پیام، دبیرکل سازمان ملل امدادرسانی محلی فوری را ستود و اعلام کرد که سازمان ملل در صورت نیاز آماده همکاری است. همچنین دبیر هفتاد‌و‌دومین مجمع عمومی سازمان ملل نیز ‌به‌دنبال تلفات برجای‌مانده از زلزله به دولت و مردم کشورمان تسلیت گفت. میروسلاو لاجکاک در صفحه توییتر خود نوشت: «مجمع عمومی سازمان ملل در کنار دولت و بازماندگان قربانیان این زلزله است».
سفارت فرانسه در تهران ضمن تسلیت به مردم ایران به دلیل جان‌باختن تعدادی از هم‌وطنانمان در زلزله، اعلام کرد: «سفارت فرانسه در ایران همبستگی خود را با خانواده‌های قربانیان و مجروحان حادثه زلزله مرگبار در مرز ایران و عراق و نیز تمامی ایرانیان اعلام کرده و بسیج بخش‌های خدمات اورژانس ایران را ارج می‌نهد».
میشاییل کلور برشتولد، سفیر آلمان در تهران هم در صفحه توییتر خود نوشت: «مراتب تسلیت عمیق آلمان به دولت ملت ایران در پی زلزله مرگبار غرب ایران را ابراز می‌کنیم». وزارت خارجه آلمان نیز در پیام توییتری با حادثه‌دیدگان زلزله در ایران و عراق همدردی کرد. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با انتشار پیامی با خانواده‌های آسیب‌دیده و قربانیان زلزله در غرب کشور ابراز همدردی کرد. کریستوس استایلیانیدز، کمیسیونر اروپایی کمک‌های بشر‌دوستانه و مدیریت بحران با انتشار پیامی در صفحه تويیتر خود از وقوع زلزله در ایران و عراق ابراز تأسف کرد و نوشت: «من با خانواده‌ قربانیان زلزله در عراق و ایران ابراز همدردی می‌کنم. اتحادیه اروپا آماده کمک‌رسانی است».
محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور افغانستان نیز در اعلامیه‌ای مطبوعاتی تأسف خود را از صدمات جانی و مالی زلزله یکشنبه‌شب در ایران و عراق ابراز کرد. همچنین، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت افغانستان، در پیامی با دولت و ملت ایران و عراق همدردی کرد. او در پیام خود نوشت: «از وقوع این رویداد طبیعی و غم‌انگیز متأثر و اندوهگین شده‌ایم. به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، به خانواده‌های قربانیان، مردمان و دولت‌های دوست جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، همدردی و غم‌شریکی خویش را ابراز می‌داریم و برای مجروحان شفای عاجل می‌طلبیم».
امیر، ولیعهد و نخست‌وزیر کویت نیز جان‌باختن تعدادی از هم‌وطنانمان در زلزله غرب کشور را به رئیس‌جمهور ایران تسلیت گفتند. خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان با انتشار پیامی تأسف عمیق خود را از جان‌باختن جمعی از مردم ایران و عراق در زلزله یکشنبه‌شب، ابراز کرد. پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر ایتالیا هم با انتشار پیامی در صفحه خود در توییتر با قربانیان زلزله همدردی کرد. او در پیام خود نوشت: «ایتالیا در کنار قربانیان زلزله در عراق و ایران است. ما آماده‌ایم تا به این کشورهای آسیب‌دیده کمک‌رسانی کنیم». سباستین کورتز، وزیر خارجه پیشین و صدر اعظم جدید اتریش نیز در پیامی با زلزله‌زدگان همدردی کرد.


دیدگاه‌ها(۰)