۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۱ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان
روزنه

وزير خارجه آلمان:
آلمان، انگليس و فرانسه در برجام با ايران توافق دارند

فارس: زيگمار گابريل، وزير خارجه آلمان اعلام کرد، اين کشور به‌ همراه انگليس و فرانسه در این زمينه که توافق هسته‌اي با ايران بايد تداوم داشته باشد، توافق دارند. وزير خارجه آلمان پس از نشست وزراي اروپايي گفت: «ما متفق‌القول هستيم که مي‌خواهيم توافق هسته‌اي با ايران باقي بماند. در ‌غير‌اين‌صورت اين خطر وجود دارد که اين کشور تسليحات هسته‌اي بسازد». او در پاسخ به خبرنگاران گفته بود، يکي از مسائلي که در نشست به آن پرداخته مي‌شود، موضوع برجام است؛ اينکه آمريکا مي‌کوشد آن را زير سؤال ببرد اما اروپا تمايل دارد که اين توافق ادامه داشته باشد. او ضمن مهم خواندن برجام در زمينه جلوگيري از تکثير سلاح‌هاي هسته‌اي در ايران، گفته است که درباره ادامه اين توافق و نقش مهم ايران در منطقه با همتايان اروپايي و  همچنین با فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، رايزني خواهد شد.

نچیروان بارزاني:
درباره بازکردن گذرگاه‌هاي مرزي با ايران به توافق اوليه رسيديم

ايسنا: نخست‌وزير اقليم کردستان عراق ضمن اشاره به اينکه با مقامات ايراني در تماس هستيم، گفت: «درمورد بازکردن گذرگاه‌ها به توافق رسيديم». به‌ گزارش «العهد»، نيچروان بارزاني، نخست‌وزير اقليم کردستان عراق، در کنفرانسی مطبوعاتي در اربيل، گفت: «درباره بازکردن گذرگاه‌هاي مرزي ميان ايران و اقليم کردستان با مقامات ايراني به توافق ابتدايي رسيديم و ما با آنها در تماس هستيم و منتظريم تا به ما پاسخ دهند».

اميرعبداللهيان:
دعوت سعد حريري  يادآور ربايش امام موسي صدر در ليبي است

ايسنا: حسين امير‌عبداللهيان، دستيار ويژه رئيس مجلس در امور بين‌الملل، در حساب توييتري خود نوشت: «دعوت سعد حريري، نخست‌وزير مستعفي لبنان، يادآور دعوت و ربايش امام موسي صدر در ليبي است». دستيار ويژه رئيس مجلس در امور بين‌الملل معتقد است:‌ «دعوت و ربايش سعد حريري از طرف رياض، يادآور دعوت و ربايش امام موسي صدر در ليبي است؛ اما به روش جديد... آل‌سعود به دوستان خود هم رحم نمي‌کند».

موسويان: 
آمريکا و رژيم صهيونيستي صلاحيت ندارند پليس هسته‌اي باشند

ايرنا: «سيد‌حسين موسويان» عضو سابق تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي در گفت‌وگو با شبکه راديويي آمريکا، با اشاره به اينکه رفتار رئيس‌جمهوري آمريکا، ايران را قانع کرده که نمي‌شود به واشنگتن اعتماد کرد، تأکيد کرد آمريکا و رژيم صهيونيستي صلاحيت ندارند پليس هسته‌اي جهان باشند. او افزود: «ترامپ با نقض برجام در وهله نخست، قطع‌نامه الزام‌آور شوراي امنيت سازمان ملل متحد را زير پا مي‌گذارد. دوم اينکه برجام قطع‌نامه شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است که همه اعضا موظف به اجراي آن هستند. رفتار ترامپ با برجام، نقض قطع‌نامه شوراي حکام آژانس نيز هستند؛ بنابراين ترامپ بيش از اينکه توافق با ايران را نقض مي‌کند، ناقض مقررات بين‌المللي است».


دیدگاه‌ها(۰)