۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
مضراب

به یاد سیدعلی‌اصغر کردستانی عندلیبی «کورده‌واری» را به وحدت می‌برد
گروه هنر: در چهلمین سالگرد تأسیس گروه مولانا، این گروه موسیقی ایرانی، هفتم آذر کنسرت «کورده‌واری» را با سرپرستی و آهنگ‌سازی  محمدجلیل عندلیبی روی صحنه می‌برد. در این کنسرت که به یاد بزرگمرد موسیقی کردستان  علی‌اصغر کردستانی در تالار وحدت اجرا خواهد شد، سیدرضا صلواتی (کردستانی) نوه سیدعلی‌اصغر به‌عنوان خواننده، گروهِ مولانا را همراهی می‌کند.بهزاد فروهری، نوازنده باسابقه گروه مولانا در این اجرا به تکنوازی نی می‌پردازد و صابر نظرگاهی (تار)، همایون پشتدار (کمانچه)، آراس رجبی (نی)،   محمدجلیل عندلیبی (سنتور)، سانوا عندلیبی (عود)، سالار عندلیبی (تنبک) و فرهاد عندلیبی (دف) به‌عنوان نوازنده، گروه مولانا را همراهی می‌کنند. این اجرا نگاه ویژه‌ای به گوشه‌های کردی در موسیقی اصیل ایرانی دارد و منطبق با موسیقی ردیفی و دستگاهی است. آهنگ‌ساز این آثار در اجرای «کورده‌واری» بر ارتباط و تبادل موسیقایی میان مکتب کردستان و موسیقی اصیل ایرانی تأکید دارد. گفتنی است محمدجلیل عندلیبی پس از قریب به یک دهه سکوت، اواخر سال 95 آلبوم «میهن» را با صدای سالار عقیلی روانه بازار موسیقی کرد و   اردیبهشت سال جاری آن اثر را دوشب در تالار وحدت روی صحنه برد. کنسرت «کورده‌واری» هفتم آذر ساعت 21:30 در تالار وحدت روی صحنه می‌رود. علاقه‌مندان به‌منظور تهیه بليت این کنسرت می‌توانند به سایت ایران‌کنسرت به آدرس WWW.IRANCONCERT.COM مراجعه کنند.

روزبه بمانی خواننده میهمان گروه دارکوب شد
تک‌آهنگ جدید موسیقی قدیمی به‌زودی منتشر می‌شود. به گزارش «موسیقی‌ما»، گروه دارکوب جدیدترین اثر خود را که روزبه بمانی به‌عنوان خواننده میهمان و ترانه‌سرا در آن حضور دارد، به‌زودی منتشر می‌کند. «خون‌بس» عنوان جدیدترین تک‌آهنگ گروه موسیقی دارکوب است که پس از اخذ همه مجوزهای لازم، به‌زودی منتشر خواهد شد. «خون‌بس» یا به گفته اهالی محلی «خین‌بس» از رسوم قومی است که برای جلوگیری از ادامه جنگ و دعوا و پایان‌دادن به قتل و کشتار و اصلاح روابط خانواده‌ها به آن مبادرت می‌ورزند.
در بخشی از اقوام ایرانی مرسوم است که پس از درگیری و فوت یک نفر و برای آشتی اقوام با هم، بزرگان طوایف دیگر جمع شده و سران دو طایفه‌ای را که با هم اختلاف داشتند، آشتی می‌دادند. برای تحکیم حالت صلح، معمولا دختر فرد قاتل یا یکی از بستگان نزدیک او را به عقد پسر مقتول درمی‌آوردند تا غائله پایان یابد. به این دلیل به این نوع ازدواج «خون‌بس» می‌گفتند. همیشه روایت‌های زیادی درباره این دختران بوده و هست و قطعه جدید گروه دارکوب از زاویه‌ای خاص به این رسم قدیمی توجه کرده است. گروه دارکوب در ماه‌های گذشته کنسرت «10سالگی» خود را در تهران روی صحنه برد و حضور چهره‌هایی مانند علیرضا عصار، امید حاجیلی، حامد بهداد، رضا کولغانی و... به‌عنوان خواننده در این کنسرت، توجه بسیاری از رسانه‌ها و دوستداران موسیقی را به خود جلب کرد. همایون نصیری، سرپرست گروه دارکوب است و ملودی و تنظیم قطعه «خون‌بس» از ساخته‌های هومن نامداری بوده و روزبه بمانی نیز علاوه بر سرایش ترانه این اثر، به‌عنوان خواننده میهمان در این اثر با این گروه همکاری کرده است.


دیدگاه‌ها(۰)