۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
واکنش جلالی به مباحث مطرح‌شده در نود
چرا اصرار دارید موفقیتم را به جادو نسبت دهید؟

«جادوگری در فوتبال» سوژه برنامه دوشنبه‌شب «نود» بود. در این برنامه مباحثی درباره ارتباط چند سرمربی لیگ‌برتری با فردی که مدعی استفاده از نیروهای ماوراءالطبیعه است، مطرح شد. این موضوع البته موضوع جدیدی نیست و در سال‌های اخیر بارها رسانه‌ها درباره این ارتباط‌های عجیب‌وغریب نوشته‌اند؛ اما مطرح‌شدن این موضوع در تلویزیون و در یک برنامه زنده درخور‌توجه بود. صحبت‌های چند بازیکن سابق فوتبال ایران اتهام‌ها را متوجه دو سرمربی مطرح لیگ برتر کرد. درباره نتایج سایپا در سال 1383 صحبت‌های زیادی گفته شد. تیمی که مربی آن مجتبی تقوی بود. تیمی که 9 برد پیاپی آورده بود و یکباره حمید جعفری، کاپیتانش، بی‌دلیل کنار گذاشته شد. حمید جعفری، فرهاد خانگلی و هادی عقیلی درباره آن اتفاقات حرف زدند. اینکه ترکیب تیم بر‌اساس حروف ابجد و نام مادرهای بازیکنان تیم انتخاب می‌شد.
تیم دیگری که دوباره نامش به میان آمد، پاس بود؛ در سالی ‌که قهرمان لیگ برتر شد. از این تیم هم علی جانملکی، آرش برهانی و محسن بیاتی‌نیا و میثم منیعی سخن گفتند. اینکه فردی به نام «الف. الف» در تیم‌شان نقش داشته است. هدایت پاس را در آن سال مجید جلالی برعهده داشت.
بعد از این صحبت‌ها نادر فریادشیران، مربی سابق تیم ملی، روی خط آمد و «الف. الف» را معرفی کرد: «این فرد اسمش امیر اسکندری است». فریاد‌شیران افشا کرد این «جادوگر» از سایپا یک زانتیا گرفته بود. مشخص شد چند قهرمان وزنه‌برداری که طلای جهان هم داشتند، به دیدن این فرد می‌رفتند.
به‌هرحال نشانی‌هایی که بازیکنان سابق سایپا و پاس درباره مربیانش در آن مقطع می‌دادند، به مجتبی تقوی و مجید جلالی می‌رسید.
جلالی، سرمربی پیکان، دیروز به این مباحث واکنش نشان داد. «ما اگر بخواهیم تمام تیم‌هایی را که موفق شدند، ربط به مسئله جادوگری بدهیم؛ یعنی ما داریم بدترین القاها را به جامعه و جوانانمان می‌دهیم و این یک خطر بزرگ است. اگر پاس قهرمان شده، کلکسیون بهترین بازیکنان را در زمان خودش داشته و بهترین تجهیزاتش را هم فراهم آورده و گروه مربیگری‌اش هم صبح بر سر تمرین می‌رفت و شب بازمی‌گشت. اگر زحمات این بازیکنان و موفقیت‌های این تیم‌‌ها را بخواهند به چیزهای دیگر ربط بدهند، درواقع زحمات خودشان را بر باد داده‌اند. چیزی که در ابتدای صحبت‌هایم به آن اشاره کردم، باورهایم است و بهتر است ما به جامعه باورهای بهتری بدهیم و چرا این‌قدر اصرار به این موضوع داریم که هرکسی که موفق بوده، در این مسیر قرار داشته. می‌دانید این در آینده چه فاجعه‌ای به بار می‌آورد؟ آن هم نه‌تنها به فوتبال؛ بلکه به کل جامعه لطمه وارد می‌کند و به نظرم که این یک خطر بزرگ است».
جلالی با محکوم‌کردن بحث جادوگری در فوتبال تأکید کرد آخر جادوگری نابودی است.
مجتبی تقوی، سرمربی سابق سایپا، هم ارتباطش با این مسائل را رد کرد. او در گفت‌وگو با جی‌پلاس گفت: «نمی‌دانم چرا این مباحث مطرح شده است. اگر موفقیتی هم داشتم، به‌ خاطر مسائل فنی بوده است. نباید به‌راحتی هر چیزی را مطرح کنیم. اگر به جادوگری اعتقاد نداریم، چطور موفقیت‌های آن تیم را قبول می‌کنیم؟ یعنی نتایج آن تیم به واسطه جادوگر بود؟ اگر کسی به سمت جادوگری برود، به‌زودی شکست خواهد خورد. من هیچ‌وقت به سراغ این مسائل نرفتم و علاقه ندارم به آن بپردازم. اگر جادوگری وجود داشت، الان قهرمان جهان، آلمان، برزیل و سایر تیم‌های قدرتمند نبودند. به‌راحتی از آنالیز بازی تیم‌های موفق ایرانی و داخلی می‌توان فهمید که چه کارهایی را انجام دادند و موفق شدند».
یکی از افراد دیگر که نام او در مباحث جادوگری در فوتبال به میان آمد، علی عباسی، مدیرعامل باشگاه سیاه‌جامگان، است که کمیته اخلاق او را به این اتهام سه سال محروم کرده است. علی عباسی در گفت‌وگو با فارس گفت: «متأسفانه آقای سمامی (عضو کمیته اخلاق) موضوعی را در برنامه مطرح کردند که ما خودمان با آن مشکل داریم. جالب است جادوگر اعلام کرده ما پولش را ندادیم، وقتی من اعتقادی به این موضوع ندارم، چرا باید پول بدهم؟ این آقای جادوگر چندین‌بار با من تماس گرفته و من هم پاسخ او را ندادم. ما تنها تیمی هستیم که نام امام ‌حسین(ع) و قمر بنی‌هاشم را روی پیراهنمان می‌زنیم و من هیچ‌وقت به این مسائل تن نمی‌دهم. این آقای جادوگر به من پیامک زد که شما را بیچاره می‌کنم و کاری می‌کنم که به لیگ یک بروید. من هم گفتم اگر قرار است با این کارها در لیگ بمانیم، بهتر است به لیگ یک برویم. درباره آن شخص اگر حرفی نزنم، بهتر است؛ چون این آقا ادعا کرد که تیم ملی آلمان را قهرمان جام جهانی کرده و سه تیم را قهرمان لیگ برتر کرده است. متأسفانه در برنامه نود عضو کمیته اخلاق که نامش کمیته اخلاق است، بی‌اخلاقی کرد».


دیدگاه‌ها(۰)