۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
نخست‌وزير بريتانيا به منتقدان كاخ كرملين پيوست
خط‌ و‌نشان «مي» براي پوتين

اين را بايد تندترين حمله ترزا مي، نخست‌وزير بريتانيا، به روسيه دانست. مي ‌در سخنان روز گذشته خود علنا مسکو را به مداخله در انتخابات و انجام جاسوسي سايبري عليه کشورهاي اروپايي متهم کرد. ترزا مي ‌که در جمع فعالان تجاري سخن مي‌گفت، از ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه به عنوان فردي ياد کرد که به دنبال تضعيف «جوامع آزاد» است. هک‌شدن وزارت دفاع دانمارک و پارلمان آلمان از جمله مواردي است که ترزا مي ‌از آنها به عنوان مصاديق حملات روسيه عليه کشورهاي آزاد ياد کرد.
اين اظهارات را بايد چرخشي در سياست بريتانيا در قبال روسيه دانست که پيش‌تر خواستار همکاري بيشتر با روسيه شده بود. از ديگر سو، سخنان نخست‌وزير بريتانيا درست در نقطه مقابل اظهارات سه روز پيش دونالد ترامپ، ‌رئيس‌جمهوري آمريكا،  قرار مي‌گيرد که گفته بود حرف پوتين درخصوص عدم مداخله در انتخابات آمريکا را باور مي‌کند. طبق گفته مي، روسيه مي‌کوشد با نشر داستان‌هاي ساختگي، غرب را دچار هرج‌ومرج کند.
ترزا مي‌ همچنين از پوتين خواست مسير متفاوتي را در پيش بگيرد. انضمام کريمه به خاک روسيه، مداخله در اوکراين، نقض حريم هوايي کشورهاي اروپايي و انجام حملات سايبري عليه دولت‌هاي اروپايي از جمله اقداماتي است که نخست‌وزير بريتانيا، پوتين را از آنها بر حذر داشته است. شايد جنجالي‌ترين بخش سخنان ترزا مي ‌آنجايي بود که تأکيد كرد براي دفاع از بريتانيا اقدامات مقتضي را انجام خواهد داد. برخي تحليلگران اين را به‌مثابه عزم بريتانيا براي مقابله‌به‌مثل با اقدامات روسيه تفسير کرده‌اند. هرچند نخست‌وزير بريتانيا در بخش‌هاي زيادي از سخنان خود براي مسکو خط‌و‌نشان کشيد اما در جاهايي نيز کوشيد دل روس‌ها را به دست آورد. در همين رابطه، ترزا مي‌ با اشاره به نقش مهم روسيه در ثبات بين‌المللي، خاطرنشان کرد بريتانيا خواهان بازگشت به دوران جنگ سرد نيست. او همچنين يادآورد شد که روسيه در صورت رعايت قواعد بازي مي‌تواند به شريکي ارزشمند براي غرب بدل شود. اين سخنان در حالي مطرح مي‌شود که قرار است در ماه آتي، بوريس جانسون، وزير امور خارجه اين کشور عازم روسيه شود.
مي نيز به نظر هم‌صدا با برخي جريان‌ها در ايالات متحده به اين باور رسيده است که تنها راه مقابله با مسکو، اتخاذ موضعي تند در قبال اين کشور است. با اين حال، برخي کشورهاي اروپايي چاره را در همکاري و نزديکي بيشتر غرب با روسيه مي‌بينند. آنها بر اين باورند که اتحاديه اروپا و آمريکا بايد درک بيشتري از نقطه‌نظرات روسيه داشته باشند؛ کشوري که باور دارد از هر طرف تهديد مي‌شود. از نظر برخي تحليلگران سياسي، ريشه‌هاي بدبيني روسيه به غرب را بايد در دوران جنگ سرد جست‌وجو کرد که فرصت چنداني به روسيه براي مشارکت در جامعه بين‌المللي داده نشد. در واقع اين گروه از کشورهاي اروپايي، بر اين باورند که با کاهش رويکرد ناتو و کاهش تحريم‌ها، مي‌توان اين احساس آسيب‌پذيري روسيه را مديريت کرد. جالب اينکه در بريتانيا نيز مانند آمريکا، کميسيون انتخابات در حال پيگيري ادعاهايي درخصوص مداخله روسيه از طريق رسانه‌هاي اجتماعي در همه‌پرسي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپاست. بن باردشاو، يکي از وزراي کابينه از حزب کارگر نيز صحه‌گذاشتن ناگهاني مي ‌بر مداخله روسيه بعد از چندين ماه مسکوت‌نگه‌داشتن قضيه را سؤال‌برانگيز توصيف کرده است.
ارتباط پسر ارشد ترامپ با ويکي‌ليکس
بحث بر سر مداخله روسيه در کشورهاي غربي در حالي بالا گرفته است که رسانه‌هاي آمريکايي از ردوبدل پيام‌هايي ميان دونالد ترامپ جونيور، پسر ارشد ترامپ و حساب کاربري «ويکي‌ليکس» در توييتر خبر داده‌اند. به نظر اين ارتباط در يک برهه زماني حساس و چند هفته پيش از برگزاري انتخابات و در اوج افشاي ايميل‌هاي هک‌شده چهره‌هاي برجسته دموکرات برقرار شده است. اين اطلاعات از سوي وکلاي ترامپ پسر در اختيار بازجويان پرونده قرار گرفته است و البته از سوي آنها مدارکي بي‌ارزش توصيف شده‌اند. علاوه بر اين، لئون پانتا، رئيس سازمان سيا در دولت باراک اوباما نيز مدعي شده است که اعضاي ستاد انتخاباتي ترامپ نزديک به
30 ديدار با روس‌ها داشته‌اند. او همچنين ارتباط ميان پسر ارشد ترامپ و ويکي‌ليکس را بخش ديگري از پازل همکاري اعضاي خانواده و ستاد ترامپ با روس‌ها عنوان کرده است.


دیدگاه‌ها(۰)