۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
خبر

پاسخ اقلیم کردستان به رأی دادگاه عراق:
از بغداد جدا نمي‌شويم
اقلیم کردستان عراق اعلام کرد به رأی دادگاه عالی فدرال عراق مبنی‌بر ممنوعیت جدایی این منطقه از عراق «احترام» می‌گذارد. خبرگزاری رویترز این خبر را به نقل از مقام‌های کردستان عراق منتشر کرده و نوشته این موضوع، به‌عنوان پیامی برای آمادگی اقلیم برای آغاز دور تازه گفت‌وگوها درباره آینده این منطقه با دولت مرکزی است. دولت اقلیم کردستان اعلام کرده به رأی دادگاه عالی فدرال عراق درباره ماده یک قانون اساسی این کشور که می‌گوید هیچ‌یک از استان‌های عراق نمی‌توانند مستقل شوند، احترام می‌گذارد. در بیانیه اقلیم آمده که این رأی «باید پایه‌ای» برای شروع گفت‌وگوهای سازنده و فراگیر میان بغداد و اربیل برای حل همه اختلاف‌ها باشد. بر اساس این گزارش، این بیانیه، تازه‌ترین کوشش مقام‌های اقلیم برای احیای مذاکرات با بغداد را نشان می‌دهد که پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال در این منطقه، اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را علیه اربیل به اجرا گذاشت. بیرون‌راندن نیروهای کُرد از استان نفت‌خیز کرکوک از سوی ارتش عراق از جمله این اقدامات بود. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، پیش‌تر خواستار گردن‌نهادن کردستان عراق به رأی این دادگاه شده بود که مسئولیت حل اختلاف میان دولت مرکزی و اقلیم را برعهده دارد. به گزارش رویترز، حکم این دادگاه نیز قابل تجدیدنظر نیست. در سپتامبر گذشته، شهروندان کردستان عراق با شرکت در همه‌پرسی استقلال از بغداد، به آن رأی مثبت دادند. برگزاری این همه‌پرسی و نتیجه آن از سوی دولت مرکزی مغایر قانون اساسی عنوان شد و مورد مخالفت ایران و ترکیه که دارای اقلیت کُرد هستند نیز قرار گرفت. به دنبال ازدست‌دادن کرکوک، کنترل گذرگاه‌های مرزی راهبردی اقلیم از سوی بغداد و افزایش فشارها از سوی دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران بر اقلیم کردستان، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق که از بانیان اصلی برگزاری این همه‌پرسی بود، از قدرت کناره‌گیری کرد. بارزانی با وجود مخالفت صریح بغداد و همسایگان عراق، از جمله ایران و ترکیه و حتی آمریکا همه‌پرسی استقلال را برگزار کرده بود. او همچنین گفته بود که کُردها برای حفظ کرکوک، اسلحه به دست خواهند گرفت. این در حالی است که کنترل کرکوک بدون مقاومت نیروهای پیشمرگه، به دست ارتش عراق افتاد.

خودروهای زرهی ارتش راهی پایتخت شدند
احتمال کودتا در زیمبابوه
ساعاتی بعد از هشدار فرمانده ارتش زیمبابوه در مورد تحولات سیاسی این کشور، خودروهای زرهی ارتش راهی پایتخت شده‌اند. به گزارش فارس، منابع محلی روز گذشته از حرکت خودروهای زرهی ارتش زیمبابوه به سمت «حراره»، پایتخت این کشور، خبر دادند.تصاویر منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که برخی از این خودروها جاده‌های منتهی به پایتخت را مسدود کرده و مانع تردد شده‌اند. هنوز دلیل این اقدام ارتش مشخص نیست، اما برخی منابع این اقدام را مقدمه «کودتا» یا نمایش قدرت ارتش با هدف فشار بر دولت توصیف کرده‌اند.
رسانه‌های محلی همچنین نوشته‌اند که خودروهای نظامی، ساختمان تلویزیون دولتی این کشور را محاصره کرده‌اند.
این اقدام ساعاتی پس از آن صورت می‌گیرد که فرمانده ارتش زیمبابوه هشدار داد که اگر روند برکناری‌ها در حزب حاکم این کشور ادامه یابد، ممکن است نظامیان مداخله کنند. ژنرال «کنستانتینو چیونگا»، فرمانده ارتش، گفت: «تصفیه‌های اخیر که آشکارا افرادی را هدف قرار گرفته که سابقه آزادی‌طلبی دارند، باید فورا متوقف شود».
«امرسون منانگاگوا»، معاون رئیس‌جمهور، هفته گذشته پس از اختلاف‌نظر با «گریس»، همسر موگابه مورد توبیخ قرار گرفته و برکنار شد. گریس، اصلی‌ترین گزینه جانشینی موگابه ۹۳ ساله است، اما نظامیان که روابط نزدیکی با معاون برکنارشده دارند، از منانگاگوا حمایت می‌کنند.
به نوشته روزنامه «گاردین»، برکناری منانگاگوا و مداخله ارتش می‌تواند کنترل اوضاع را از دست موگابه خارج کند. منانگاگوا ملقب به «کروکودیل» که سابقه‌ای طولانی در فعالیت‌های نظامی و اطلاعاتی دارد، بلافاصله پس از برکناری، کشور را ترک کرده و با بیان اینکه «حزب و انقلاب دارایی شخصی موگابه و همسرش نیست»، از حزب حاکم خواست موگابه را از قدرت کنار بگذارند.
موگابه در واکنش به این اظهارات منانگاگوا، عضویت او در حزب حاکم را لغو کرده است. کنگره سالانه حزب حاکم زیمبابوه قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود. انتظار می‌رود گریس در این نشست به‌عنوان یکی از دو معاون رئیس‌جمهور منصوب شود. در صورت تحقق این پیش‌بینی، راه برای اینکه او جانشین همسرش شود، هموار می‌شود.

 


دیدگاه‌ها(۰)