۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
رويداد

مرگ بیش از ۵۰ نفر در حمله به بازاري در سوريه
گزارش مي‌شود حداقل ۵۳ نفر در حمله‌اي هوايي به يک شهر تحت کنترل شورشيان در شمال سوريه کشته شده‌اند. بازاري در شهر اتارب در اين حمله هدف قرار گرفت و تصاوير ويدئويي در شبکه‌هاي اجتماعي نشان‌دهنده ويراني گسترده ناشي از آن است. آوار سطح خيابان‌ها را پوشانده و غيرنظاميان وحشت‌زده زخمي‌ها را حمل مي‌کنند. شاهدان عيني مي‌گويند که سه حمله جداگانه به اين نقطه انجام شد.

توافق روسيه و عربستان‌ بر‌سر‌ اس- ‌400
مسکو و رياض به توافقاتي در زمينه تأمين سيستم‌هاي دفاع موشکي اس-۴۰۰ روسي براي عربستان دست يافتند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، ديميتري شوگايف، رئيس سرويس فدرال همکاري تکنيکي و نظامي روسيه، اعلام کرد: روسيه و عربستان قراردادهايي را در زمينه دفاع هوايي و ساير مسائل به امضا رساندند. همچنين دولت آلمان در سومين سه‌ماهه‌ امسال مجوز ارسال تسليحاتي بالغ بر ۱۴۸ ميليون يورو به کشور عربستان سعودي را صادر کرده است.

سفر مذاکره‌کننده ارشد آمريکا به کره‌جنوبي
مذاکره‌کننده ارشد آمريکا در امور کره‌شمالي وارد کره‌جنوبي شد؛ اين سفر در بحبوحه افزايش اميدواري‌ها به منظور کاهش تنش‌ها در شبه‌جزيره کره و در پي سفر رئيس‌جمهوري آمريکا به آسيا و سکون در آزمايش‌هاي موشکي کره‌شمالي صورت گرفته است.

کشته‌شدن بيش از ۲۰ مأمور پليس افغانستان
در ولايت قندهار، واقع در جنوب افغانستان، گروه طالبان به چند پاسگاه پليس حمله کرد و ۲۲ مأمور پليس را کشت و ۱۵ نفر ديگر را زخمي کرد. نيروهاي دولتي افغانستان گفته‌اند در اين حملات ۴۵ نفر از طالبان کشته و ۳۵ نفر ديگر از آنها زخمي شدند. هيچ‌کدام از مقرهاي پليس به ‌دست طالبان نيفتاد.

انتقاد کره‌شمالي  از مانورهاي نظامي آمريکا
کره‌شمالي از مانورهاي نظامي مشترک آمريکا و کره‌جنوبي انتقاد و اعلام کرد که اين مانورها بدترين شرايط ممکن را به وجود آورده است. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، جا سونگ نام، نماينده کره‌شمالي در سازمان ملل متحد، در نامه‌اي به آنتونيو گوترش، دبيرکل اين سازمان، نوشت آمريکا با استقرار تجهيزات هسته‌اي در داخل و اطراف شبه‌جزيره کره دست به مانورهاي نظامي مي‌زند.

درخواست کرملين  از  رسانه‌هاي روس
براساس يک سند هفت‌صفحه‌اي از مؤسسات و شرکت‌ها خواسته شده است که اخبار خوب درباره شغل‌هاي جديد و دستاوردهاي علمي در زيرساخت‌هاي جديد ارائه شود حتي در اين سند اعلام شده است که چگونه اخبار تهيه شوند. براساس سند هفت‌صفحه‌اي که در اختيار خبرگزاري تاس قرار گرفته، اين دستورالعمل ماه گذشته از سوي وزارت انرژي به ۴۵ شرکت در حوزه انرژي روسيه و بخش‌هاي مرتبط ازجمله روس‌نفت و نواتک ارسال شده است.

برگزاري «نشست گسترده» مخالفان سوري
در پي اعلام مخالفان سوري براي برگزاري نشست در ماه جاري ميلادي،‌ عربستان اعلام کرد که ميزبان «نشست گسترده» طيف‌هاي مختلف مخالف سوري از ۲۲ تا ۲۴ نوامبر در رياض خواهد بود. دولت سعودي که حامي گروه موسوم به «کميته عالي مذاکرات» است، در بيانيه‌اي اعلام کرد در اين نشست گروه‌هايي نيز حضور خواهند يافت که کشورهاي ديگر از آنها حمايت مي‌کنند.

گمانه‌زني وزير خارجه لبنان  از بازگشت حريري
وزير خارجه لبنان تأکيد کرد که استعفاي سعد حريري شروط لازم را نداشت و لبنان تا يکشنبه موضعي دراين‌باره اتخاذ خواهد کرد. به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري العهد، جبران باسيل، وزير خارجه لبنان که در راستاي سفر خود به اروپا وارد بروکسل شده، گفت: لبنان مشکلش با عربستان را همچنان از طريق روابط دوجانبه و برادرانه حل خواهد کرد. سفر من به اروپا براي اين است که عربستان را قانع کنيم آنچه رخ داده از نظر قوانين بين‌المللي قابل قبول نيست.


دیدگاه‌ها(۰)