۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
زير آسمان فيروزه‌‌اي

«رضایی‌راد» با نمایش «فعل» به تئاتر شهر می‌رود
گروه هنر: محمد رضایی‌راد پس از ۱۲ سال به تئاتر شهر بازمی‌گردد. «فعل» عنوان تازه‌ترین اثر محمد رضایی‌راد است که به نویسندگی و کارگردانی او در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. این نویسنده و کارگردان تئاتر، آخرین‌بار در سال ۱۳۸۴ نمایش «بازگشت به خان نخست» را در این مجموعه روی صحنه برده‌ بود.  همچنین محمد رضایی‌راد سال گذشته نمایش «براساس دوشسِ مَلفی» را با بازی باران کوثری، رضا بهبودی، احمد ساعتچیان و... به صحنه برد که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد و از سوی انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر به‌عنوان اثر برگزیده سال ۹۵ معرفی شد. نمایش «فعل» که فضایی کاملا متفاوت با نمایش «براساس دوشسِ مَلفی» دارد، آذر و دی‌ در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

«نقطه و شير» به جشنواره حقيقت راه يافت
گروه هنر: جشنواره سينما - حقيقت فيلم‌هاي انتخاب‌شده براي راه‌يافتن به مسابقه ملي جشنواره را اعلام کرد. در بخش فيلم‌هاي مستند کوتاه، فيلم «نقطه و شير»، ساخته سروناز علم‌بيگي، يکي از فيلم‌هاي انتخاب‌شده از ميان 98 فيلم پرتره است. «نقطه و شير» به مناسبت نمايشگاه «پرويز تناولي و شيرهاي ايران» که در تابستان گذشته در موزه هنرهاي معاصر تهران برپا شده بود، ساخته شد. مراسم گشايش نمايشگاه با نمايش «نقطه و شير» آغاز شد و در طول مدت نمايشگاه، اين فيلم چندبار به نمايش درآمد و با استقبال بسيار گرم تماشاگران روبه‌رو شد. هوشنگ گلمکاني، منتقد مطرح، اين فيلم را ستوده و گفته از اين پس اگر بخواهم از يک فيلم به‌عنوان فيلم پرتره يک هنرمند نام ببرم، آن فیلم «نقطه و شير» خواهد بود. سروناز علم‌بيگي، نقاش و فيلم‌ساز، با استفاده از عکس‌ها و فيلم‌هاي قديمي، بي‌آنکه تناولي را جلوي دوربين ببرد، به چهار سوي هنري تناولي (مجسمه‌سازي، نقاشي، نويسندگي و مجموعه‌داري) پرداخته است. کارگردان با آنکه براي ساخت اين فيلم زمان بسيار کوتاهي در اختيار داشت، با آفريدن و افزودن تعداد زيادي انيميشن، ريتم زنده‌اي به فيلم خود داده و يک مستند خلاقانه ساخته است. نخستين فيلم علم‌بيگي به نام «اتاق دوم» در جشنواره بين‌المللي مادريد در سال 1394 نامزد دريافت جايزه بهترين تهيه‌کننده فيلم مستند خارجي و بهترين موسيقي فيلم شده است. «اتاق دوم» و ساخته ديگر او با نام «تومارولند» در جشنواره‌هاي سينماي مستند بسياري از کشورهاي جهان به نمايش درآمده‌اند. علم‌بيگي که هم‌اينک براي ساخت بخشي از مستند آينده خود در اروپا به‌سر مي‌برد، پيش‌تر در گفت‌وگويي به «شرق» گفته بود: اين فيلم جست‌وجوي هنرمندي کنجکاو را نشان مي‌دهد که با الهام‌گرفتن از منابع ايراني، معناي جديدي از آنها متولد مي‌کند. تهيه‌کننده فيلم، گالري10 است که در سال‌هاي قبل برپاکننده نخستين نمايش‌هاي تناولي پس از انقلاب در ايران بود. يازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران، «سينما - حقيقت»، از 19 تا 26 آذر در تهران برپا خواهد بود.

نوای کردی «تَرنگ»  برای زلزله‌زدگان کرمانشاه
گروه هنر: گروه موسیقی «تَرنگ» به سرپرستی «برزو امیری» و خوانندگی «نورالدین بزله»، در «تالار اندیشه حوزه هنری» شهر تهران به صحنه می‌رود. این در حالی است که گروه «ترنگ»، برای ابراز همدردی با جان‌باختگان زلزله‌ای که شامگاه بیست‌ویکم آبان، بخش‌هایی از کشور را در بر گرفته و هم‌وطنانمان را عزادار کرده، قطعاتی ویژه را اجرا می‌کند و بخشی از عواید کنسرت هم به زلزله‌زدگان کرمانشاه تعلق خواهد گرفت. گروه «ترنگ» به سرپرستی «برزو امیری»، جمعه سوم آذر، ساعت ١٨ در «تالار اندیشه حوزه هنری» کنسرتی برگزار می‌کند. در این اجرا که به تهیه‌کنندگی «مجید فلاحپور» برگزار می‌شود، نورالدین بزله (خواننده)، سجاد سقایی (عود)، کاوه کلهرنیا (دیوان)، مجید علیزاده (تمبک)، علی بشردوست (سنتور)، پیام امیرباهنر (تار)، میلاد داول (دف و دهل)، محسن کیهان‌نژاد (بالابان و سرنا)، میترا زلفی (قیچک باس)، آسیه احمدی (دف و دهل) و ... اعضای گروه «ترنگ» را تشکیل می‌دهند.


دیدگاه‌ها(۰)