۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
آينه

كيهان
اولویت‌های نجات

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر: در حوادثی مانند زلزله عملیات‌ جست‌وجو، نجات، اسکان و تغذیه اضطراری بر عهده هلال‌احمر است، اما این به معنای عدم مسئولیت سایر سازمان‌ها نیست... . امدادرسانی در چنین حوادثی بر اساس دستورالعمل‌های استاندارد و بین‌المللی انجام می‌شود. نخستین کاری که باید انجام بدهیم نجات افراد زیرآوارمانده و کمک‌های فوریتی به مجروحان با حفظ اولویت است. این کار را جمعیت هلال‌احمر با حضور سگ‌های جست‌وجوگر، دستگاه زنده‌یاب و آوار‌برداری با تیم‌های سبک انجام می‌دهد. عملیات اسکان هرچند گاهی با توجه به مختصات حادثه حین عملیات نجات انجام می‌شود، اما اولویت نجات و پس از آن اسکان است. ما برای این کار 24 تا حداکثر 72 ساعت زمان طلایی داریم و نباید با تمرکز بر اسکان این فرصت را از دست بدهیم. پس از نجات، اسکان آغاز می‌شود که البته فقط چادر نیست و می‌تواند در اماکن عمومی انجام شود. ضمن اینکه ارائه خدمات فوریتی به افراد مرتبط با سطح آسیب‌دیدگی است. اگرچه سرپناه بسیاری از مردم شریف منطقه آسیب ‌دیده، اما وظیفه ما اولویت‌دادن به کسانی است که مسکن‌شان به‌کلی غیرقابل‌استفاده است... . برای نمونه مسئولیت تأمین آب با سازمان آبفا است و هلال‌احمر تنها در توزیع آن کمک می‌کند. دست‌کم 16 دستگاه مانند ناجا، بهزیستی و... وظیفه مداخله در بحران‌هایی مانند زلزله را دارند و این امداد‌رسانی در حقیقت یک فعالیت بین بخشی است. واقعیت این است که روستایی‌بودن منطقه، خرابی راه‌ها و وقوع آن در شب، امداد‌رسانی را با دشواری‌هایی مواجه کرده است.

ايران
ایجاد بحران‌های امنیتی و اقتصادی، مأموریت دفتر اتحادیه اروپا در تهران

در حالی که معاون اول رئیس‌جمهور از تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران خبر داده، مهم‌ترین سؤال این است که با وجود سفارتخانه‌های کشورهای قاره سبز، اروپا چه خواب‌هایی برای ایران دیده که تعبیرش را در گرو تأسیس دفتر این اتحادیه در تهران می‌داند؟ نگاهی گذرا به سیر قراردادهای اقتصادی، کشاورزی و صنعتی میان اروپا و ایران از اواخر دوره صفویه تاکنون نشان‌دهنده آن است که همواره اروپاییان ایران را به چشم طعمه دیده‌اند. قراردادهایی مانند قرارداد تنباکو، قرارداد رویترز، قرارداد 1919 و... تنها چند نمونه از آن است. تصور اینکه اروپای اکنون با آن روزگار متفاوت است، به این معنا که تغییر خط‌مشی داده است، تصوری باطل و نادرست است. تنها چیزی که تغییر کرده، شیوه اروپایی‌هاست.

وطن امروز
این اصلاح‌طلبان یا جاهلند یا معاند

توهین‌‌های مکرر اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان به راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی و تحقیر زائران حضرت اباعبدالله‌الحسین، موجی از نفرت عمومی را علیه این جریان ضدشعائر دینی ایجاد کرد. صحبت‌های برخی مقامات در دولت حسن روحانی و نیز برخی اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان نشان داد شروع به تخریب این حرکت عظیم کرده و زائران حضرت اباعبدالله‌الحسین را مورد اهانت و تحقیر قرار داده‌اند. از شهیندخت مولاوردی که جرقه تخریب حرکت جهانی اربعین را زد تا اظهارات سطح پایین صادق زیباکلام تا توهین زشت حمیدرضا جلایی‌پور نشان داد احیای پدیده عظیم اربعین حسینی نگرانی و عصبانیت اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان را ایجاد کرده است. روز گذشته آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی درباره این اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان و توهین‌‌های آنان به زائران اباعبدالله‌الحسین گفت که این افراد این اظهارات را یا از سر جهل مطرح می‌کنند یا از سر عناد. روزنامه زنجیره‌ای «شرق» در اقدامی عجیب در تیتر یک دیروز خود نوشت: «زلزله عراق، ایران را لرزاند». این تیتر غیرواقعی در حالی است که کانون زلزله در خاک ایران بوده است. این اقدام روزنامه زنجیره‌ای، آن هم در حالی که راهپیمایی اربعین حسینی(ع) به نمادی از همبستگی میان ملت‌های ایران و عراق تبدیل شده بود، مشکوک است.  

شهروند
زلزله یک پدیده تام

زلزله پديده‌اي است كه ابعاد اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي و امنيتي و حتي حقوقي آن بسيار پيچيده است. شايد بتوان ادعا كرد، يكي از بهترين معيارها براي سنجش ميزان موفقيت هر دولتی در ايجاد يك سازمان اداري كارآمد، نحوه عملكرد آنها در رويداد زلزله است. زلزله يك پديده تام و فراگير است و همه اركان و اجزاي حكومت و مردم و جامعه مدني را به چالش و آزمون مي‌كشد. با این ملاحظه باید گفت که زلزله علي‌رغم تأثرآوربودنش، بهترين فرصت است براي سنجش و آزمون كارآمدي نظام اجتماعي ما. رخداد زلزله همچنان كه يك تهديد جدي براي جامعه ماست، مي‌تواند يك فرصت جدي نيز باشد. فرصتي براي بازنگري تمامي ابعاد نظام مديريتي كشور در مواجهه با پديده زلزله و نيز فرصتي مهم براي آنكه زلزله تبديل به موضوعي براي محور گفت‌وگوي عمومي جهت اصلاح نظام مديريتي كشور شود.

 


دیدگاه‌ها(۰)