۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
به‌ دلیل نبود شفافیت، در دستور کار مجلس قرار گرفت
طرح تحقیق‌وتفحص از سازمان نظام دامپزشکی

شرق: عضو کمیسیون عمران مجلس از کلیدخوردن طرح تحقیق‌وتفحص از سازمان نظام دامپزشکی خبر داد. این سازمان، مجموعه‌ای غیردولتی با استقلال مالی است که به اعتقاد نمایندگان مجلس، به‌ دلیل شفافیت‌نداشتن در اسناد مالی و نارضایتی اعضای نظام دامپزشکی، باید طرح تحقیق‌وتفحص درباره آ‌ن اجرا شود. اعضای شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی نیز از طرح تحقیق‌وتفحص مجلس استقبال کردند. او درباره طرح تحقیق‌وتفحص مجلس بیان کرد: ادعاهایی از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده که تا بررسی نکنند، نمی‌توان گفت این ادعاها درست است یا غلط. مجلس درباره مسائل مالی سازمان نظام دامپزشکی بحث نبود شفافیت را مطرح کرده‌ است. به گفته شجاعی، بخشی از انتقادات اعضای سازمان نظام دامپزشکی درست است. چهار سالی است که انتخابات این مجموعه برگزار نشده و نباید این اتفاق می‌افتاد. مجامع عمومی درست برگزار نشده و این مسئله ایراد بجایی است. 
ترکیب شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی باید تغییر کند
او با استقبال از طرح تحقیق‌وتفحص مجلس، این مسئله را حق قانونی قوه مقننه اعلام کرد. این عضو شورای مرکزی نظام دامپزشکی درباره گله‌مندی اعضای نظام دامپزشکی از عملکرد این مجموعه گفت: برخی اعضا معتقدند حق عضویت می‌‎دهند؛ اما حمایتی از آنها نمی‌شود. خیلی‌ها مطب دامپزشکی دارند؛ اما شهرداری از آنها عوارض زیادی دریافت می‌کند؛ درحالی‌که باید نظام دامپزشکی این مسائل را پیگیری کرده و با شهرداری رایزنی کند. حتی با مجلس هم هیچ رایزنی از سوی نظام دامپزشکی انجام نشده است. به اعتقاد شجاعی، برخی اختلافات نظام دامپزشکی با سازمان دامپزشکی آسیب‌زا هستند. ماده پنج قانون نظام جامع دامپروری و ماده دو افزایش بهره‌وری به‌درستی اجرا نشده است که این مسئله ناشی از کم‌کاری نظام دامپزشکی و همکاری‌نکردن سازمان دامپزشکی است. هنوز بحث استقلال مالی دامپزشکان حل نشده است.  او تأکید کرد: رئیس سازمان نظام دامپزشکی نباید دولتی و حتما باید رئیس این مجموعه فردی غیردولتی باشد تا تفاهم بین دو دستگاه بهتر حاصل شود. ترکیب شورای مرکزی نظام دامپزشکی باید اصلاح شود؛ وقتی از 10 نفر عضو هیئت‌مدیره این سازمان، هشت نفر رسما دولتی باشند، اختیارات این مجموعه تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. 
ابایی از تحقیق‌وتفحص نداریم
سیدمهدی قمصری، عضو شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی، با بیان اینکه ابایی از اجرای طرح تحقیق‌وتفحص مجلس ندارد و احتمال می‌دهد رئیس سازمان نظام دامپزشکی نیز از این طرح استقبال کند، از جزئیات نظر نمایندگان مجلس اظهار بی‌اطلاعی کرد. او افزود: اگر دوستان فکر می‌کنند که می‌توانند به‌لحاظ قانونی با تحقیق‌وتفحص شرایط را به یک تصمیم برسانند، مدیریت سازمان نظام دامپزشکی از این تصمیم استقبال می‌کند. البته من مسئولیتی ندارم و به‌عنوان یک عضو شورای مرکزی سازمان، احتمال می‌دهم رئیس سازمان نظام دامپزشکی نیز از تصمیم مجلس استقبال کند. به اعتقاد قمصری، در حساب‌های سازمان نظام دامپزشکی هیچ عدم‌شفافیتی وجود ندارد و کسی که اتهام می‌زند، باید اتهامات خود را ثابت کند. لازم به ذکر است شهرام کوسه‌غراوی، عضو کمیسیون عمران مجلس، درباره ۱۰ محور این تحقیق‌وتفحص توضیح داد. او در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به مشکلات سازمان نظام دامپزشکی، گفت: گزارش‌های متعدد واصله حاکی از نارضایتی جدی دامپزشکان از وضعیت سازمان نظام دامپزشکی است. به‌تازگی نیز تعدادی از این افراد در اعتراض به وضع این سازمان، در مقابل مجلس تجمع و اعتراض‌های خود را اعلام کردند. او با بیان اینکه یکی از محورهای تحقیق‌وتفحص تأخیر در برگزاری انتخابات شوراهای استانی به مدت چهار سال است، توقف غیرقانونی در روند انتخابات سال 95، نارضایتی اکثریت اعضا از عملکرد و مدیریت سازمان نظام دامپزشکی کشور، برگزارنشدن مجامع عمومی و فوق‌العاده سازمان نظام دامپزشکی در هشت سال گذشته و شفافیت‌نداشتن مالی در سازمان مرکزی نظام دامپزشکی را مهم‌ترین محورهای مدنظر نمایندگان در تحقیق‌وتفحص اعلام کرد. 


دیدگاه‌ها(۰)