۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
خبر

هم‌وطنان زلزله‌زده خودسرانه گاز را وصل نکنند
مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: از هم‌وطنان مناطق آسیب‌دیده می‌خواهیم که خودسرانه اقدام به وصل گاز نکنند و از دستکاری رگلاتور و کنتور گاز خودداری کنند و صبورانه منتظر وصل گاز منزل خود باشند. به گزارش وزارت نفت، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه پس از حصول اطمینان از نشت‌یابی و بررسی لوله‌کشی گاز داخل خانه‌ها از سوی نمایندگان سازمان نظام‌مهندسی، گاز مشترکان با همکاری نیروهای امداد گاز وصل می‌شود، گفت: سازمان نظام‌مهندسی، متولی تأیید نبود نشت گاز در لوله‌کشی گاز داخل منازل است، به‌علت زلزله اخیر ممکن است اشکالاتی در اتصالات وسایل گاز‌سوز و گرمایشی، لوله‌های گاز داخل منازل، لوله‌های دودکش و بخاری و دیگر بخش‌ها ایجاد شده باشد که نیاز به بررسی مجدد این موارد است تا حوادث ناگوار، جان مشترکان را تهدید نکند؛ بنابراین از مردم عزیز مناطق آسیب‌دیده می‌خواهیم تا خودسرانه اقدام به وصل گاز  نکنند و از دستکاری رگلاتور، کنتور گاز و سایر تجهیزات گازی خودداری کنند و صبورانه با همکاری سازمان نظام‌مهندسی و نیروهای امداد‌گاز منتظر وصل گاز منزل خود باشند. عراقی خطاب به مردم در مناطق زلزله‌زده اظهار کرد: مردم برای جلوگیری از آتش‌سوزی و انفجار احتمالی در فضای داخلی محل زندگی و کار، نباید نسبت به وصل جریان گاز شتاب ورزند؛ به‌طور حتم از نبود نشت در سیستم داخلی اطمینان حاصل کنند.

وصل خانه‌به‌خانه گاز در مناطق زلزله‌زده آغاز شد
از ساعات اولیه بامداد روزگذشته، با اتمام مراحل تست‌های خطوط لوله گاز شهری در مناطق زلزله‌زده، وصل خانه‌به‌خانه گاز آغاز شد. به گزارش تسنیم، در پی وقوع زلزله 7.3ریشتری در مرزهای غربی کشور، گاز شبکه شهری و روستایی مناطق زلزله‌زده قطع شد تا شاهد بروز حوادث ثانویه ناشی از نشت و انفجار گاز نباشیم. از بامداد دوشنبه 22 آبان اکیپ‌های امداد گازرسانی با حضور در منطقه، عملیات تست خطوط لوله گاز را آغاز کردند تا در صورت وجود نشتی، اقدام به رفع معایب لوله‌های توزیع گاز شده و سپس اقدام به وصل مجدد گاز شود. این کار حدود 20 تا 24 ساعت به طول انجامید تا اینکه ساعات اولیه بامداد دیروز با اتمام مراحل تست‌های خطوط لوله گاز شهری در مناطق زلزله‌زده، وصل خانه‌به‌خانه گاز آغاز شد. 

آغاز بازسازی مناطق زلزله‌زده  هفته آینده
معاون بنیاد مسکن انقلاب از تخریب صد درصدی ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی براساس جدیدترین بررسی‌های انجام‌شده خبر داد. عزیزالله مهدیان در گفت‌وگو با تسنیم با یادآوری اینکه تا دیروز براساس بررسی‌های انجام‌شده حدود 12‌هزار واحد مسکونی شهری و روستایی استان کرمانشاه به‌دلیل زلزله به‌صورت کامل تخریب شده بودند، اظهار کرد:‌ مطابق جدیدترین بررسی انجام‌شده توسط کارشناسان بنیاد مسکن حدود 15 هزارو 500 واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به‌صورت صد درصد تخریب شده‌اند. او تصریح کرد: به‌طورکلی بیش از 30‌هزار واحد مسکونی شهری و روستایی بین 30 تا صد درصد دچار خسارت شده‌اند. او افزود:‌ با کمک پنج استان حدود صد کارشناس در یک هفته خانه‌به‌خانه میزان خسارت‌ واردشده به 70 تا 80‌ هزار واحد مسکونی را محاسبه می‌کنند. معاون بنیاد مسکن گفت: پس از بررسی و تعیین میزان خسارت به واحدهای مسکونی، بلافاصله از هفته آینده بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب‌دیده آغاز می‌شود. مهدیان یادآور شد: مردم می‌توانند در شهرها، «خودتعمیری» واحدها را انجام دهند که پس از محاسبه خسارت‌ها مبالغ هزینه‌شده به آنها پرداخت خواهد شد.

فرصت ۱۰روزه براي اعلام دلايل بروز آتش‌سوزي چاه نفتي
در جلسه‌اي مشترک با حضور مديران ارشد شرکت ملي نفت ايران، معاون وزير نفت و نمايندگان مجلس مقرر شد تا شرکت ملي نفت ايران در فرصتي ۱۰روزه دلايل بروز آتش‌سوزي چاه ۱۴۷ ميدان نفتي رگ‌سفيد را اعلام کند. به گزارش تسنيم، بعدازظهر روز هفتم آبان (ساعت 13) چاه شماره 147 ميدان نفتي رگ‌سفيد هنگام عمليات حفاري به‌ دليل فوران گاز، منفجر شد که اين انفجار موجب آتش‌سوزي در دکل حفاري 95 فتح شرکت ملي حفاري شد. در مدت 16 روز گذشته وزير نفت و تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از محل حادثه بازديد کرده‌‌اند و شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ستادي با عنوان ستاد مهار فوران چاه شماره 147 تشکيل داده که همه عمليات به صورت متمرکز زير نظر اين ستاد فرماندهي شود.


دیدگاه‌ها(۰)