۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
در پي وقوع زلزله در غرب کشور
تسليت مقامات خارجي به رئيس‌جمهوري ايران

شب يکشنبه؛ عقربه ساعت روي 21:48 ايستاد؛ زمين لرزيد؛ آوارها فرو ريختند؛ زلزله‌اي مرگ‌بار در نواحي کوهستاني ميان مرزهاي ايران و عراق رخ داد. مقامات کشورهاي جهان براي ابراز همدردي با مقامات ايراني پيام‌هاي تسليتي ارسال کرده‌اند. در همين حال محمدجواد ظريف، در صفحه توييتر خود ضمن تشکر از جامعه بين‌الملل بابت پيشنهاد کمک‌هايشان اعلام کرد که در حال حاضر ايران توانايي مديريت بحران زلزله کرمانشاه را با منابع داخلي دارد. وزير امور خارجه ايران نوشت: «تصاوير دلخراشي از خسارات زلزله و کشته‌شدن افراد در کرمانشاه و عراق ديدم. از جامعه بين‌الملل به خاطر ابراز همدردي‌ها و پيشنهاد کمکشان ممنونيم. در حال حاضر کشورمان توانايي مديريت بحران را به وسيله منابع داخلي دارد. بابت تمام پيشنهادهاي کمک بسيار متشکريم و شما را در جريان اخبار مربوطه قرار مي‌دهيم».
درخواست سندرز از ترامپ براي امدادرساني به زلزله‌زدگان ايران
«برني سندرز»، سناتور ايالت «ورمونت»، ضمن ابراز همدردي با حادثه‌ديدگان زلزله غرب کشور از دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا خواست با وجود افزايش تنش‌ها ميان دو کشور سياست‌هاي سخت‌گيرانه‌اش را کنار بگذارد و به ايران کمک کند. به گزارش «ايسنا»، برني سندرز در صفحه توييتر خود نوشت: «خرابي ناشي از زلزله ايران وحشتناک است. من با قربانيان، عزيزان آنها و گروه‌هايي که بايد به اين فاجعه رسيدگي کنند، ابراز همدردي مي‌کنم». او در پيامي ديگر نوشت: «من اميدوارم و از آمريکا انتظار دارم که به تلاش‌هاي امدادرساني در ايران کمک کند، همان‌گونه که ما در سال‌هاي 2003 و 2012 چنين کرديم. در شرايطي که تنش ميان دو کشور افزايش مي‌يابد، اين کار مي‌تواند يک اقدام دوستانه مهم باشد». سندرز در انتخابات رياست‌جمهوري سال گذشته آمريکا از رقيبان هيلاري کلينتون در حزب دموکرات براي رياست‌جمهوري آمريکا و از منتقدان دونالد ترامپ بود. او بارها از سياست ترامپ درباره توافق برجام انتقاد کرده است. سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا هم درباره زلزله در نزديکي مرز ايران- عراق بيانيه‌اي صادر کرد. در بيانيه «هيتر نائورت» آمده است: «ايالات متحده مراتب همدردي صميمانه خود را با تمام کساني که در ايران و عراق تحت تأثير اين زلزله قرار گرفته‌اند، ابراز مي‌دارد. ما به ياد خانواده‌هاي قربانيان و مصدومان و همچنين جوامعي که از خسارت به خانه‌ها و اموالشان در رنج مي‌باشند، هستيم». همچنين رئيس‌جمهوري چين، به  رئيس‌جمهوري ايران تسليت گفت. «شي جينپينگ»، رئيس‌جمهوري چين در پيامي ضمن اعلام غافلگيري از خسارت و تلفات سنگين به‌جامانده از زلزله رخ‌داده در ايران، گفت: «از طرف دولت و مردم چين و همچنين خودم صميمانه‌ترين همدردي‌ها را با بازماندگان اين زلزله و نيز مصدومان و خانواده‌هاي قربانيان ابراز مي‌کنم». او افزود: «من معتقدم مردم ايران تحت هدايت شما (حسن روحاني) و دولت شما بر اين فاجعه غلبه خواهند کرد. مردم چين قاطعانه در اين شرايط سخت کنار مردم ايران خواهند ايستاد». به گزارش «ايرنا»، «سلطان قابوس»، پادشاه عمان هم در پيامي به حسن روحاني، رئيس‌جمهوري اسلامي ايران، جان‌باختن تعدادي از هموطنان را در زلزله غرب ايران تسليت گفت.
ابراز همدردي خاوير سولانا با مردم ايران
رئيس اسبق شوراي اتحاديه اروپا همدردي خود را با مردم ايران در پي وقوع زلزله در غرب ايران اعلام کرد. به گزارش «ايسنا» «خاوير سولانا»، رئيس پيشين شوراي اتحاديه اروپا در صفحه توييتر خود نوشت: «همدردي خود را با مردم ايران و عراق در پي زلزله‌اي که بيش از ۴۰۰ قرباني در پي داشته است، اعلام مي‌کنم». «گري لوييس»، نماينده سازمان ملل در ايران صبح ديروز با انتشار ويدئويي در توييتر خود از نيمه‌افراشته‌شدن پرچم سازمان ملل براي همدردي با مردم حادثه‌ديده زلزله کرمانشاه خبر داد. گري لوييس نوشت: «امروز پرچم سازمان ملل را به نشانه احترام به قربانيان زلزله ايران به صورت نيمه‌افراشته درآورديم».
تسليت بشار اسد و ميشل عون
بشار اسد رئيس‌جمهوري سوريه هم در پيامي به روحاني جان‌باختن تعدادي از شهروندان ايراني بر اثر زلزله را تسليت گفت و با مردم ايران ابراز همدردي کرد. همچنين «ميشل عون»، رئيس‌جمهوري لبنان و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در پيام‌هايي جداگانه جان‌باختن شهروندان ايراني در زلزله غرب کشورمان را به حسن روحاني تسليت گفتند. «شينزو آبه»، نخست‌وزير ژاپن نيز با ارسال پيامي اين مصيبت را تسليت گفت: «عميقا اظهار همدردي خود را از وقوع زلزله در نزديکي مرز ايران و عراق به خانواده‌ جان‌باختگان ابراز مي‌کنم و با تمامي افرادي که از وقوع اين زلزله متحمل خسارت شده‌اند، همدردي مي‌کنم». «الکساندر لوکاشنکو»، رئيس‌جمهور بلاروس در پيامي خطاب به حسن روحاني، از بروز حادثه زلزله در غرب ايران ابراز تأسف کرد. «ميشل تمر»، رئيس‌جمهوري برزيل ديگر مقام بلندپايه‌اي بود که همدردي خود را با قربانيان زلزله در ايران و عراق اعلام کرد. همچنين وزارت امور خارجه آرژانتين و دولت بوليوي در اطلاعيه‌هايي جداگانه با زلزله‌زدگان و آسيب‌ديدگان زلزله غرب کشور ابراز همدردي کردند. «اسماعيل هنيه»، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس با انتشار پيامي به خانواده‌هاي قربانيان زلزله يکشنبه‌شب در مناطق غربي کشورمان، تسليت گفت. به گزارش «ايسنا» به نقل از «المنار»، وليد جنبلاط رئيس حزب سوسيال ترقي‌خواه لبنان هم در پيام‌هايي جداگانه به مقام معظم رهبري و رئيس‌جمهوري تسليت گفت.


دیدگاه‌ها(۰)