۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۱۲ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان
کوتاه دیپلماسی

وزیر خارجه روسیه: 
حضور ایران در سوریه قانونی است

ایسنا: وزیر خارجه روسیه با رد هرگونه توافق میان واشنگتن و مسکو برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه، گفت: «حضور ایران در این کشور قانونی است». به گزارش خبرگزاری «تاس»، سرگی لاوروف در پاسخ به اظهارنظر وزارت خارجه آمریکا مبنی بر حصول برخی توافقات برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه، آن را رد کرد و گفت: «ما درباره خروج ایران یا هرگونه نیروهای وابسته به ایران گفت‌وگویی نکرده‌ایم». همچنین دولت روسیه توافق‌نامه انتقال محکومان زندان‌ها را با ایران تصویب کرد. به گزارش «وستی»، این موافقت‌نامه با تأیید «دیمیتری مدودف»، نخست‌وزیر روسیه، در پرتال اینترنتی اطلاعات قانونی فدراسیون روسیه منتشر شد. موافقت‌نامه دیگری مبنی بر پروتکل اصلاحیه معاهده بین روسیه و ایران درباره کمک‌های حقوقی و روابط حقوقی در پرونده‌های مدنی و جنایی به تاریخ پنج مارس ۱۹۹۶ میلادی تصویب و در پرتال رسمی دولت منتشر شد. 

بیانیه سفارت  ایران در   روسیه: 
ساختار مقابله با بحران در کشور  به بازنگری نیاز دارد

ایسنا: سفارت ایران در مسکو با انتشار بیانیه‌ای با آسیب‌دیدگان زلزله غرب کشور همدردی کرد. در بیانیه سفارت ایران در روسیه آمده است: «وقوع زلزله و جان‌باختن شماری از هم‌وطنان موجب اندوه همه ایرانیان و ابراز همدردی بسیاری از مردم و مقامات سراسر جهان شد». در بخشی از این بیانیه آمده است: «بی‌تردید همه ایرانیان، دولت و ملت در کنار مردم کرمانشاه، قصرشیرین، سرپل ذهاب، اسلام‌آباد، جوانرود و سایر مناطق تا التیام دردهای آنان خواهند ایستاد». همچنین در این بیانیه آمده است: «این واقعه یک‌ بار دیگر به همه دست‌اندرکاران یادآوری کرد که ساختار مقابله با بحران در کشور ما نیاز به بازنگری، تجدیدنظر و تقویت و تجمیع امکانات دارد». سفارت تهران در مسکو یکشنبه‌شب پرچم ایران را به حالت نیمه‌افراشته درآورد. 

در نامه ظریف مطرح شد: 
سازمان ملل قاطعانه‌تر درگیر بحران یمن شود

فارس: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به دبیرکل سازمان ملل درباره یمن نامه نوشت. ظریف در نامه‌ای خطاب به «آنتونیو گوترش» نوشت: «وظیفه جامعه بین‌المللی این است که به نحو مؤثر و قاطعانه‌تری درگیر بحران یمن شده و به این جنگ احمقانه پایان بخشیده، آتش‌بس را برقرار کرده، توزیع کمک‌های انسانی را تضمین کند و از طریق گفت‌و‌گو و مصالحه ملی، بدون هرگونه پیش‌شرط، صلح و آرامش را به این کشور بازگرداند». در بخشی از این نامه آمده است: «زبانه‌های آتش جنگ در کشور یمن و در سومین سال این تجاوز همچنان در حال شعله‎ورشدن است؛ بدون آنکه بتوان برای آن پایان روشنی متصور بود. وضعیت به نحو خشونت‌باری ادامه داشته و تخریب گسترده و سراسری این کشور و رنج‌های مصیبت‌بار انسانی، آن را به جهنمی تبدیل کرده است؛ درحالی‌که مرتکبان این تجاوز جنایتکارانه خود نیز اکنون در باتلاق آن دست‌وپا می‌زنند». او نوشته است: «مسئولیت بین‌المللی ارتکاب جنایات جنگی و نقض قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه به‌عهده مرتکبان این جنایات است؛ آنانی که تنها به دنبال راه‌حل نظامی برای این بحران بوده و با فرافکنی تلاش می‌کنند توجه جهانیان را از جنگ تجاوزکارانه خود منحرف کرده و تقصیر را به گردن دیگران بیندازند. با‌وجود‌این، بعد از بیش از دوسال‌ونیم از حملات کور، آنها نیز باید اکنون دریافته باشند که «یمن راه‌حل نظامی ندارد». در بخشی از نامه ظریف آمده است: «بر این اعتقادم که مدت‌ها پیش‌از‌این ‌باید طرح چهار‌ماده‌ای این‌جانب بررسی و اجرا می‌شد، طرحی که من در نامه مورخ 27 فروردین سال 1394 خود به سلف جناب‌عالی و درست بعد از آنکه ائتلاف به رهبری سعودی جنگ علیه یمن را آغاز کرد، پیشنهاد دادم. امروز نیز پیگیری و اجرای طرح مذکور، برای پایان‌دادن به این کابوس انسانی همچنان کارآمد و در واقع حیاتی است».

 علی ربیعی مطرح کرد: 
وزارت کار و خارجه در حال پیگیری وضعیت ماهیگیران ربوده‌شده

ایلنا: وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: «وزارت کار و دستگاه دیپلماسی در حال پیگیری وضعیت ماهیگیران ربوده‌شده است». علی ربیعی درباره ربوده‌شدن ماهیگیران ایرانی به دست دزدان دریایی سومالی، گفت: «بخشی از این اتفاقات ناشی از آشنایی‌نداشتن ماهیگیران ما با آب‌هاست، آنان به سمتی می‌روند که دچار مسئله می‌شوند».


دیدگاه‌ها(۰)