۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۸ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر
رشد 2 برابری واردات رسمی تلفن همراه از آغاز طرح رجیستری
۱۸۰ هزار دستگاه موبایل در ماه وارد شد

با اجرای فاز دوم طرح رجیستری، از این پس خریداران موبایل ملزم هستند شخصا به بررسی اصالت موبایل موردنظر خود بپردازند.
اضافه‌شدن این فرایند به پروسه خرید تلفن‌همراه موجب شد تا مسئولان مستقیم این طرح در رسانه ملی حضور یافته و توضیحاتی درباره آن ارائه دهند. به گزارش وب‌سایت digiato، «حسن فلاح‌جوشقانی»، معاون وزیر ارتباطات، در خلال ارائه این توضیحات اعلام کرد که طرح رجیستری تا دو ماه دیگر به طور کامل اجرا خواهد شد.
 به گفته بانیان طرح رجیستری، در سال ۹۵ به طور میانگین هر ماه حدود ۱۴۰ هزار تلفن‌همراه به صورت قانونی و از مبادی گمرکی وارد می‌شد. اما از ابتدای سال ۹۶ که زمزمه‌های رجیستری مطرح شد، این عدد به ماهی ۱۸۰ هزار رسید. از اول آبان تا ۱۱ آذرماه که فاز اول و صرفا پایش رجیستری آغاز شده و هنوز اعمال سیاستی شروع نشده بود، ۵۷۴ هزار موبایل به صورت قانونی وارد کشور شده است. این به این معنی است که نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال گذشته واردات رسمی به 7.2 برابر رسیده و نسبت به قبل از اجرای طرح رجیستری در سال ۹۶ هم دو برابر شده است.
درحال‌حاضر ۱۰ درصد واردات رسمی به حدود ۲۵ درصد رسیده است و مسئولان امیدوارند با اجرای کامل طرح رجیستری این عدد به صد درصد برسد. «حسین فلاح‌جوشقانی»، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در این مصاحبه تلویزیونی ضمن یادآوری بر این مطلب که تلفن‌های همراه به صورت زوج شماره سیم‌کارت و کد IMEI به صورت یکتا در سامانه‌های این نهاد ثبت می‌شوند، گفت می‌توان موبایل‌های سرقت‌شده را بر اساس این زوج ردیابی کرده و از فعالیت آن در شبکه‌های کشور جلوگیری کرد. به باور او، این مهم یکی از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است. «حمیدرضا دهقانی‌نیا»، مدیر فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، نیز در تصدیق این مطلب عنوان کرد که بهتر است مردم موبایل خود را برای احصای اصالت به افراد دیگری ندهند و گفت سامانه‌ای تحت عنوان سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی یا همتا وجود دارد.
به گفته او، این سامانه این فرصت را در اختیار شخص قرار می‌دهد که سرقت موبایل خود را اعلام کند. پس از آن به صورت اتوماتیک دیگر سرویسی به آن IMEI سرقتی داده نخواهد شد. در نتیجه عملا تلفن‌همراه مذکور غیرقابل استفاده می‌شود. دهقانی‌نیا در این برنامه تلویزیونی درباره روند صحیح احراز اصالت کد IMEI تلفن‌های همراه توضیح داد که به سه روش می‌توان کد IMEI‌ را به دست آورد. از روی جعبه، یکی پشت تلفن‌همراه که یا روی جلد آن است یا پشت باتری، یک IMEI‌ هم در نرم‌افزار موبایل است. به گفته او اگر این اعداد با یکدیگر مطابقت داشت، خریدار باید به احصای IMEI نرم‌افزاری دستگاه با *#06# اقدام کند.
او آخرین اقدام این روند را درج‌کردن این کد روی فاکتور مُهردار خرید بیان می‌کند. به گفته او این مرحله فقط گام اول رجیستری و استعلام اصالت کالاست. وی درباره گام‌های بعدی این فرایند گفت: «یک کلیدواژه تحت عنوان کد فعال‌سازی کنار جعبه یا روی کارت گارانتی تلفن‌همراه وجود دارد. خریدار باید هنگام خرید کالا این کد را از فروشنده دریافت کند. این کد، سیم‌کارت و موبایل را در شبکه فعال می‌کند. خریدار برای فعال‌سازی، باید IMEI را که اصالتش بررسی شده، به ۷۷۷۷ پیامک ‌کند. در گام آخر پیامکی می‌آید که تأیید می‌کند کالای موردنظر در شبکه ثبت و فعال شده است».
عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، با تأکید بر اینکه این پروژه هزینه‌ای برای مردم ندارد، درباره نحوه واگذاری موبایل پس از اجرای طرح رجیستری گفت: «اگر در بازار از مردم هزینه‌ای درخواست شد، بدانند طرح رجیستری یک ریال هزینه ندارد.  همچنین در صورت تغییر شماره سیم‌کارت، آیتم سومی در کد دستوری ۷۷۷۷ به منظور تغییر مالکیت و بهره‌برداری وجود دارد که می‌تواند این فعالیت را انجام دهد. فقط کافی است که شماره جدید را به سیستم اعلام ‌کنند».
به گفته دهقانی‌نیا، افراد می‌توانند از سایت‌های مجاز در فضای مجازی خرید کنند زیرا تمامی آموزش‌ها به صاحبان سایت‌ و واردکنندگان ارائه شده است.
 به اعتقاد او، این نحوه خرید مزیتی دیگر نیز دارد چراکه خریدار خواهد توانست در صورت مشاهده مشکلی در کالا، آن را تا هفت روز پس از خرید بازگرداند؛ امکانی که در بازار واقعی وجود ندارد. معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: «درنهایت تا دو ماه آینده اعلام می‌شود که تمامی تلفن‌های همراه و تجهیزات سیم‌کارت‌خور شامل این طرح می‌شوند. پس از آن اگر هر موبایلی ثبت نشده و غیرمجاز باشد، متعلق به هر برندی که باشد قابل سرویس‌گیری در شبکه تلفن‌همراه نخواهد بود».
به گفته فلاح‌جوشقانی، اگر هر موبایل به وسیله یک سیم‌کارت در شبکه فعال شده باشد، ثبت شده و سرویس را خواهد گرفت. البته هم‌اکنون آیفون‌هایی که در شبکه ثبت نشده باشند مشمول طرح رجیستری می‌شوند. همچنین وی درباره پیشنهاد ارائه‌شده به گمرک برای تسهیل شرایط ورود موبایل به کشور متذکر شد که برای اینکه مسافران دغدغه‌ای بابت موبایل‌هایی که وارد می‌کنند نداشته باشند، ‌به گمرک پیشنهاد شده تا سامانه‌های اظهار تلفن‌همراه به صورت آنلاین و وب‌سرویس باشد. گمرک در حال بررسی این موضوع است تا مردم هم بتوانند راحت‌تر از آن استفاده کنند، زیرا ممکن است این فرایند اکنون کمی زمان‌بر باشد.


دیدگاه‌ها(۰)