۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۸ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر
خبر

اختلاف گازي ترکمنستان با ايران به دادگاه کشيد
شرکت گاز دولتي ترکمنستان اعلام کرد اين کشور آسياي مرکزي براي حل‌وفصل اختلاف گازي با ايران، به داوري متوسل خواهد شد. به گزارش ايسنا، اين کشور آسياي مرکزي سرشار از انرژي، با اشاره به بدهي ايران که به صادرات پيشين مربوط مي‌شود، صادرات گاز طبيعي به ايران را ابتداي امسال متوقف کرد. ميرات آرچايف، رئيس شرکت گاز دولتي ترکمنستان، اعلام کرد که مذاکرات با ايران ناموفق بوده و قربان‌قلي بردي محمداف، رئيس‌جمهور اين کشور دستور داده براي حل‌وفصل اختلاف از طريق دادگاه اقدام شود. بر اساس گزارش آسوشيتدپرس، ترکمنستان تحت يک توافق در سال ۱۹۹۷، به ايران گاز صادر کرده اما در زمستان گاه و بيگاه قيمت‌هاي خود را افزايش داد. اين کشور در سال ۲۰۰۶ صادرات به ايران را متوقف کرد و خواستار افزايش ۹ برابري قيمت شد و ايران براي مدت کوتاهي قيمت‌هاي بالاتر را پذيرفت. روسيه در سال ۲۰۱۶ خريد گاز از ترکمنستان را متوقف کرد و اين کشور اکنون چين را به عنوان تنها مشتري خود دارد.

حادثه مرگ‌بار در پالايشگاه آبادان
۴۰ روز پس از حادثه مرگبار آتش‌سوزي در پالايشگاه تهران، روز گذشته پالايشگاه آبادان نيز شاهد بروز حادثه‌اي مرگبار بود. به گزارش تسنيم، عصر روز گذشته نشتي از فلنج موجب گازگرفتگي دو نفر از نيروهاي متخصص پالايشگاه آبادان شد. در اين حادثه زماني که اين دو نفر در حال انجام کار تعميراتي روي واحد (بازيافت گوگرد) بودند، به علت نشتي از فلنج، دچار گازگرفتگي شدند. گازگرفتگي که منجر به بيهوشي اين افراد شده بود، به سقوط يکي از آنها با نام «جمال خنفري» انجاميد. طبق اعلام رسمي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، بلافاصله امدادگران اورژانس مستقر در واحد وارد عمل شدند و پس از انجام مداواي اوليه، مصدومان به بيمارستان امام خميني (ره) انتقال پيدا کردند اما متأسفانه جمال خنفري از کارگران پالايشگاه که بعد از گازگرفتگي بيهوش شده و سقوط مي‌کند، بعد از دو عمل جراحي جان خود را از دست داد. هم‌اکنون مصدوم دوم تحت درمان است و طبق گفته پزشکان، خطری جان او را تهديد نمي‌کند. 

آغاز صادرات هند به روسيه از طريق ايران
صادرات محموله کانتينري هند به روسيه از طريق ايران و جمهوري آذربايجان در گامي براي عملياتي‌کردن کريدور حمل‌ونقل بين‌المللي شمال-جنوب از ماه ميلادي آينده آغاز خواهد شد. به گزارش بيزنس استاندارد، اس کومار، کميسر اداره گمرک هند اظهار کرد: اين اقدام زمان حمل محموله را به نصف کاهش خواهد داد و با استفاده از مسير دريايي، از ۳۵ روز به حدود ۱۷ روز کاهش پيدا مي‌کند. به گفته وي، هند مسير صادرات به روسيه از طريق بندرعباس را براي نخستين‌بار از اواسط ژانويه آغاز خواهد کرد و محموله‌هاي کانتينري احتمالا از ايران و آذربايجان ترانزيت شده و سپس به روسيه مي‌رسد. دپارتمان گمرک درخواست‌هاي زيادي را از بخش‌هاي پوشاک و دارو براي استفاده از اين مسير دريافت کرده و اين مسير به صرفه‌جويي در هزينه و زمان کمک خواهد کرد. در حال حاضر براي ارسال محموله‌هاي صادراتي به روسيه از بندر روتردام يا يک مسير زميني از طريق چين براي رسيدن به روسيه و آسياي مرکزي استفاده مي‌شود. اين مسيرها طولاني، گران و زمان‌بر هستند. کريدور حمل‌ونقل بين‌المللي شمال- جنوب يک شبکه متشکل از راه‌هاي مواصلاتي دريايي، ريلي و جاده‌اي براي حمل بار ميان هند، روسيه، ايران، اروپا و آسياي مرکزي است. انتظار مي‌رود اين کريدور پيشنهادي به مسافت هفت هزار و 200 کيلومتر ارتباط تجاري ميان شهرهاي بزرگ بمبئي، مسکو، تهران، باکو، بندرعباس، آستاراخان و بندرانزلي را افزايش دهد. 


دیدگاه‌ها(۰)