۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
روحانی در تماس تلفنی با اردوغان اطمینان داد:
امنیت و آرامش کامل خواهیم داشت

شرق: اتفاقات روزهای اخیر در ایران موجب شد رئیس‌جمهوری ترکیه برای اطلاع از وضعیت کشور، با همتای ایرانی خود تماس بگیرد. روز گذشته بود که خبر تماس تلفنی رئیس‌جمهوری ایران با رئیس‌جمهوری ترکیه منتشر شد. حسن روحانی در این تماس به اردوغان اطمینان داده که «ما به امنیت و ثبات کشور اطمینان کامل داریم و با توجه به حضور گسترده مردم در مخالفت با آشوبگران‌، امنیت و آرامش کامل خواهیم داشت». گواه رئیس‌جمهوری برای این سخن «حضور مدبرانه و آرام‌بخش پلیس ایران در ناآرامی‌ها» بود. 
 «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، چند روز پیش در واکنش به توییت‌های متعدد دونالد ترامپ در مورد حوادث اخیر ایران، اعتقاد آمریکا به دموکراسی را زیر سؤال برده و گفته ‌بود: «آمریکا زمانی دموکراسی را می‌پذیرد که اتفاقات در راستای منافعش باشد، در غیر این صورت آن را رد می‌کند». اردوغان خطاب به آمریکا تصریح کرد: «اعتقاد شما به دموکراسی کجاست؟ فقط زمانی که امور بر اساس خواسته شما باشد دموکراسی را می‌پذیرید و اگر برخلاف تمایل شما باشد، آن را رد می‌کنید». 
همکاری بانکی 
روز گذشته در تماس بین دو رئیس‌جمهوری، در مورد راه‌های افزایش همکاری‌های دو کشور صحبت شد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» با وی، ضمن ابراز خرسندی از روند مثبت همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی، تصریح کرد که با اجرای طرح‌های در دستور کار دو کشور، بی‌تردید در سال جاری میلادی شاهد جهش و تحرکی اساسی در روابط تهران – آنکارا، به‌ویژه در حوزه اقتصادی خواهیم بود. رئیس‌جمهور همچنین تسریع در همکاری بانک‌های دو کشور، از جمله در سوآپ ارزی و استفاده از پول‌های ملی را ضروری خواند و گفت: تقویت همکاری‌های بانکی و تسهیل امور گمرکی، نقش مهمی در توسعه و تقویت روابط برجا خواهند گذاشت. 
این تماس در حالی انجام گرفته که روز سه‌شنبه نیز روحانی با همتای فرانسوی خود تلفنی صحبت کرد. این تماس در مورد مسائل دوجانبه انجام گرفته، اما به نظر می‌رسد مسائل داخلی ایران نیز در این گفت‌وگو مورد بحث بوده ‌است. قرار بوده که رئیس‌جمهوری فرانسه در سال نو میلادی به تهران سفر کند، اما پیش از آن قرار بوده وزیر خارجه این کشور به تهران سفر کند تا برنامه‌ریزی‌های این ملاقات مهم انجام گیرد. درحالی‌که گفته شده بود وزیر خارجه فرانسه فردا (جمعه) به تهران می‌آید، کاخ الیزه روز گذشته اعلام کرد که این سفر به تعویق افتاده، اما این‌بار نیز زمان جدیدی برای این سفر اعلام نشده است. تماس تلفنی روحانی و اردوغان در این بین در حالی انجام گرفت که دو کشور به همراهی روسیه در تلاش هستند تا صلح را به سوریه بازگردانند. مذاکراتی که در آستانه انجام گرفته، سوریه را به مناطقی امن تقسیم کرده تا صلح و آرامش به این کشور بازگردد. رؤسای‌جمهوری سه کشور چندی پیش در سوچی با هم ملاقات کردند و وزرای خارجه نیز بعد از آن در آنکارا نشستی با هم داشتند. رئیس‌جمهوری در تماس با اردوغان با بیان اینکه ایران برای تحکیم روابط خود با ترکیه مصمم است، به همکاری‌های دو کشور در حوزه منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: همکاری‌های تهران– آنکارا و مشارکت فعال آنها در مذاکرات سوچی و آستانه، به تقویت و توسعه امنیت در منطقه کمک کرده و این روند همچنان تا رسیدن به ثبات و امنیت کامل در منطقه ادامه می‌یابد. 
نقش رسانه‌های غربی
رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه درباره نقش برخی رسانه‌های غربی و صهیونیستی در ایجاد ناآرامی در کشورها و از جمله در ترکیه، گفت: حضور مدبرانه و آرام‌بخش پلیس ایران در ناآرامی‌های محدودی که اخیرا در برخی از شهرها شاهد بودیم، نشان‌دهنده این است که ما به امنیت و ثبات کشور اطمینان کامل داریم. در جمهوری اسلامی ایران مردم در چارچوب قانون آزادند تا انتقادات و اعتراضات خود را بیان کنند و بی‌تردید برای ما امنیت و آرامش مردم بسیار حائز اهمیت است و در همین راستا در برابر اعمال خشونت و اقدامات غیرقانونی سوءاستفاده‌کنندگان سکوت نخواهیم کرد. رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی تأکید کرد که آنکارا مصمم است روابط خود را در همه حوزه‌ها با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد. اردوغان همچنین با اشاره به برخی ناآرامی‌ها در روزهای اخیر در ایران، به حوادث مشابهی که برخی قدرت‌ها در کشورش ایجاد کرده بودند، پرداخت و گفت: ترکیه ثبات و امنیت ایران را از ثبات و امنیت خود جدا نمی‌داند. اردوغان با اشاره به عملکرد رسانه‌های غربی و اظهارات مقام‌های ارشد آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه برخی ناآرامی‌ها در ایران اظهار کرد: ما تبلیغات رسانه‌های غربی را علیه خودمان دیده و به اظهارات تکراری و مداخله‌جویانه افرادی مانند ترامپ و نتانیاهو عادت کرده‌ایم. سال گذشته، زمانی‌ که ترکیه با کودتا دست‌وپنجه نرم می‌کرد و بسیاری از کشورها، از جمله آمریکا و اروپایی‌ها، دست به انتقاد از عملکرد اردوغان و دولتش زدند، جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان حامی دولت ترکیه موضع‌گیری کرد. 
مسئله داخلی 
به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌ان ترک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، نیز روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به پشتیبانی‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از معترضان در ایران، تأکید کرد که آنکارا با دخالت خارجی در امور ایران مخالف است. «ما با هرگونه مداخله در ایران مخالفیم، چراکه این، یک مسئله داخلی است. امیدواریم که آرامش هرچه زودتر به ایران بازگردد». رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه افزود: مثل روز روشن است که چه کسی می‌خواهد در ایران مشکل ایجاد کند. اگر قرار باشد تغییری ایجاد شود باید از طریق انتخابات باشد. در این میان، بیانیه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در حمایت از اعتراض مسالمت‌آمیز بسیار حائز اهمیت بود. در روزهای اخیر عده‌ای از مردم کشورمان در برخی از شهرها دست به اعتراضاتی زده‌اند که در پاره‌ای از موارد به تخریب اموال عمومی و تلفات انسانی منجر شده است. 


دیدگاه‌ها(۰)