۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۲ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۴ دي
سخنگوي ستاد بودجه در نشست خبري مطرح کرد:
منشأ اعتراضات بودجه نيست

محمد مساعد: «ريشه اعتراضات اخير لايحه بودجه نيست.» اين را سخنگوي ستاد بودجه کشور روز گذشته و در اولين نشست مطبوعاتي خود اعلام کرد. روز گذشته امير باقري، مدير امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه، در نشستي خبري با حضور خبرنگاران به توضيح آخرين وضعيت لايحه بودجه سال 97 براي رسانه‌ها پرداخت. لايحه بودجه سال 97 که عده‌اي از آن با عنوان جنجالي‌ترين لايحه بودجه پس از انقلاب که براي اولين‌بار در سطح اجتماع به بحث گذاشته شده است، نام مي‌برند، باعث شد براي اولين بار در تاريخ ايران، سازمان برنامه و بودجه براي ستاد بودجه سخنگويي تعيين کند تا به سؤالات خبرنگاران پاسخ دهد. به نظر مي‌رسد باقري که با حکم پورمحمدي، معاون امور اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه، براي انجام اين وظيفه انتخاب شده است، هنوز تا رسيدن به نقطه‌اي که بتواند به شکلي حرفه‌اي سخنگويي اين سازمان را برعهده بگيرد، فاصله زيادي دارد. او در اولين نشست مطبوعاتي‌اش بارها از پاسخ‌هايي مانند مطلع نيستم، اعدادش را در اختيار ندارم و بعدا مشخص خواهد شد، استفاده کرد که البته قسمتي از آن به دليل تغييرات احتمالي لايحه بودجه در مجلس شوراي اسلامي است. خبرهايي که از مجلس به گوش مي‌رسد، نشان مي‌دهد مجلسيان پس از موج اعتراضات خياباني در روزهاي گذشته و اعتراضات فضاي مجازي در هفته‌هاي گذشته تصميم گرفته‌‌اند تا آنجا که مي‌توانند، در برابر افزايش قيمت سوخت و کاهش تعداد يارانه‌بگيران مقاومت کنند و به همين دليل است که بار ديگر موضوعاتي مانند بنزين دو‌نرخي و سهميه‌بندي آن به گوش مي‌رسد؛ مسئله‌اي که دولت چندان با آن موافق نيست و البته هنوز نمي‌توان گفت کدام طرف موفق به جلب نظر طرف مقابل خواهد شد؛ اما از ديگر سو مي‌توان نقطه اوج اولين نشست مطبوعاتي سخنگوي دولت را آنجا دانست که يکي از خبرنگاران به باقري گفت: آقاي نوبخت پيش از شروع اعتراضات خياباني و در پاسخ به اعتراضات در فضاي مجازي گفته بود: مسئوليت بودجه تماما برعهده من است. آيا پس از ناآرامي‌هاي روزهاي اخير آقاي نوبخت همچنان مسئوليت آن را برعهده مي‌گيرند؟ باقري نيز در پاسخ به اين سؤال گفت: «اين موضوع را که بودجه منجر به اعتراضات شده، قبول نداريم و فکر نمي‌کنيم که اين‌گونه باشد که بگوييم اغتشاشات به خاطر انتقاد از بودجه سال آينده بوده است». در ادامه آخرين توضيحات سخنگوي ستاد بودجه درباره لايحه بودجه سال آينده را مي‌خوانيد.

‌آخرين خبرهاي بررسي بودجه در مجلس
سخنگوي ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه درباره آخرين وضعيت بودجه در کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس در حال بررسي بودجه است و چند تبصره درآمدي بودجه سال آينده مانند تبصره شماره 4 درباره برداشت از صندوق توسعه ملي، تبصره 14 درباره هدفمندي يارانه‌ها و تبصره 18 درباره ايجاد اشتغال از طريق مابه‌التفاوت افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي هنوز در مجلس بحث نشده است.
‌نرخ بي‌کاري جوانان بالاست
باقري، سخنگوي ستاد بودجه، با اشاره به تخمين ورود 840 هزار نفر به بازار کار در سال آينده گفت: در‌حال‌حاضر نرخ بي‌کاري جوانان و فارغ‌التحصيلان حدود 20 درصد است که رقم بالايي محسوب مي‌شود. باقري همچنين مدعي شد در شش ماه اوليه سال جاری 749 هزار شغل ايجاد شده است که بيش از 616 هزار شغل ايجاد‌شده در سال 95 و 668 هزار شغل ايجاد‌شده در سال 94 است. باقري همچنين در توضيح تبصره 18 لايحه بودجه 97 کل کشور گفت: اين تبصره براي رفع دغدغه اشتغال و بر مبناي تصميم ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي شکل گرفته است. سخنگوي ستاد بودجه همچنين گفت: اگر ما سال آينده بتوانيم 980 هزار شغل ايجاد کنيم، نرخ بي‌کاري کل از 11.7 کنوني به 11.2 درصد مي‌رسد. باقري اضافه کرد: قرار نيست منابع پيش‌بيني‌شده مستقيما در اختيار بخش‌ها قرار بگيرد؛ بلکه به شيوه اهرمي عمل مي‌کند و به صورت يارانه سود تسهيلات، وجوه اداره‌شده، کمک به آموزش و يارانه دستمزد و کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.
‌ اميدواري به اشتغال مستمر  تنها يک‌سوم کارورزان
سخنگوي ستاد بودجه کشور اشاره‌اي هم به طرح جنجالي کارورزي کرد و گفت: 221 هزار نفر را در قالب طرح کارورزي دانشگاهي مشغول به کار خواهيم کرد و تجربه نشان داده که از اين تعداد 70 هزار نفر جذب بازار شوند. باقري همچنين گفت: اميدواريم در بحث اشتغال خُرد 80 هزار نفر و در طرح‌هاي کشاورزي 43 هزار نفر مشغول فعاليت شوند.
‌يک تير و 2 نشان نوسازي مسکن و اشتغال
امير باقري همچنين در ادامه سخنان خود به اشتغال بخش مسکن اشاره کرد و گفت: نوسازي صد هزار مسکن در بافت فرسوده را براي سال آينده پيش‌بيني کرده‌ايم که در اين بخش 240 هزار نفر شاغل خواهند شد. به گفته مدير امور کلان سازمان برنامه و بودجه، سال آينده شش‌هزارو 800 ميليارد تومان براي بخش مسکن پيش‌بيني مي‌شود که در بخش‌هاي مختلف از محل وجوه اداره‌شده سهم بانک‌ها، وديعه مسکن دولت، صندوق توسعه ملي و... خواهد بود. باقري همچنين نرخ سود مسکن اجتماعي را پنج درصد و مبلغ وام آن را 40 ميليون تومان اعلام کرد.
‌نوسازي ناوگان حمل‌ونقل
باقري همچنين به نوسازي ناوگان حمل‌ونقل نيز اشاره کرد و گفت: 15 هزار تاکسي، دو هزار اتوبوس، دو هزار ون و کاميونت، 20 هزار وانت و هزار واگن مترو در سال آينده پيش‌بيني کرده‌ايم که بيش از 22 هزار نفر را مشغول به کار خواهد کرد.
‌ هر قيمتي که خواستند يا ضوابط مشخص!
باقري درباره علت نيمه‌کاره‌ماندن بيش از 72 هزار طرح عمراني در کشور گفت: منابع دولت نمي‌تواند جواب‌گوي اتمام اين طرح‌ها باشد؛ بنابراين در تبصره 19 ماده واحده لايحه بودجه، پيشنهاد کرده‌ايم از مشارکت عمومي و خصوصي استفاده کنيم؛ بنابراين 14هزارو 500 طرح به مجلس ارائه کرديم که دو هزار مورد آن طرح‌هاي عمراني ملي و 12 هزار طرح ديگر استاني هستند. به گفته باقري، کل منابع مورد نياز اين طرح‌ها، 68 هزار ميليارد تومان بوده و بخشي از آن را دولت و بخش ديگر را صندوق توسعه ملي يا بخش خصوصي متقبل خواهند شد. سخنگوي ستاد بودجه همچنين اضافه کرد: براي اينکه بتوانيم طرح‌ها را در اين مدل ارائه کنيم، بايد جذابيت داشته باشند که نرخ‌گذاري خدمات آنها بر عهده خود بخش خصوصي خواهد بود. در اينجا بود که يکي از همراهان باقري اشاره‌اي به طرح عمراني نيمه‌تمام آزادراه تهران- شمال  کرد و گفت: براي مثال، اين طرح را اگر بخش خصوصي تمام کند، مي‌تواند «هر قيمتي» که خواست براي خدماتش تعيين کند. مردم اگر توانستند مي‌پردازند و استفاده مي‌کنند و اگر نمي‌توانند، از مسيرهاي ديگر بروند! در اينجا باقري دخالت کرد و گفت: اصلاح مي‌کنم؛ قيمت‌ها بايد در چارچوب خاص انجام شود. سخنگوي ستاد بودجه همچنين گفت: در سال 95 و 96 تا امروز، چهار هزار طرح در قالب اين مدل واگذار شده است.
‌تجربيات تلخ گذشته تکرار نمي‌شود
امير باقري همچنين بار ديگر به تبصره 18 ماده واحده لايحه بودجه بازگشت و گفت: تجربه‌هاي ناخوشايندي از گذشته داريم و به همين دليل روي انتخاب حوزه‌هاي اشتغال‌زا بيش از دو سال بررسي، تحقيق و امتحان صورت گرفته تا مسيري نباشد که پول در اختيار دستگاه قرار بگيرد. سيستم نظارتي روي آن گذاشته خواهد شد و برداشت ما اين است که با روش پيشنهادشده، اتفاق‌های نامبارک گذشته تکرار نخواهد شد.
‌فقر مطلق را رفع مي‌کنيم
سخنگوي ستاد بودجه، ‌گريزي نيز به بحث سياست‌هاي رفاهي کشور زد و گفت: يکي از برنامه‌هاي دولت، موضوع رفع فقر مطلق بوده که هفت هزار ميليارد تومان نيز به اين موضوع تخصيص يافته و پرداختي‌هاي کميته امداد امام خميني(ره) و بهزيستي، وضعيت بهتري يافته و افرادي را نيز که کمتر از 700 هزار تومان دريافت مي‌کنند، با منابع پيش‌بيني‌شده به اين سطح خواهيم رساند.
باقري اضافه کرد: وزارت رفاه براي شناسايي افراد نيازمندی که در پوشش کميته امداد و بهزيستي نيستند، بانک اطلاعات جامع ايرانيان را راه‌اندازي کرده و از اين طريق، گروه‌هاي حساس و نيازمند حمايت شناسايي خواهند شد.
‌بلاتکليفي سرنوشت بنزين
سخنگوي ستاد بودجه همچنين از زمزمه‌هايي مبني بر دونرخي‌شدن بنزين که به معني اعمال دوباره سهميه‌بندي‌ها خواهد بود، اشاره کرد و گفت: اين بحث امروز در مجلس مطرح است؛ اما به‌عنوان يک کارشناس مي‌گويم کار اشتباهی است؛ زيرا مجبوريم دوباره بحث‌هاي مختلفي مانند انواع خودرو، انواع کسب‌وکار، شيوه سهميه‌بندي و... را آغاز کنيم که  مشکلات و فسادهاي زيادي به همراه دارد.
‌ مقاومت بنزيني، تهديد عمراني
امير باقري همچنين درباره افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و درآمد 17هزارو400ميلياردتوماني دولت از اين طريق که در تبصره 18 لايحه بودجه 97 آمده، گفت: اين رقم سقف منبعی است که مي‌تواند وجود داشته باشد؛ اما مي‌توانيم از بودجه عمومي و عمراني‌ به اين موضوع اختصاص بدهيم. سخنگوي ستاد بودجه اضافه کرد: حصول اين منبع به توافق دولت و مجلس بستگي دارد و حتي ممکن است در تعامل بين اين دو، اصلاح قيمتي صورت نگيرد؛ بنابراين جمع‌بندي در مجلس صورت خواهد گرفت. همچنين باقري از درخواست مجلس از دولت براي اعلام جدول مصارف منابع اين تبصره خبر داد.
‌ عيدي 930هزارتوماني کارکنان دولت در سال آينده
سخنگوي ستاد بودجه درباره عيدي کارمندان در سال 97 گفت: در لايحه بودجه 930 هزار تومان پيشنهاد شده که البته بستگي به تصويب هيئت وزيران دارد.


دیدگاه‌ها(۰)