۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۹ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
خبر

حمایت ضمنی پوتین از ترکیه
رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که کشورش عاملان حمله پهپادی به دو پایگاه این کشور در سوریه را می‌شناسد و تأکید کرد ترکیه ارتباطی به این حمله ندارد. به گزارش ایسنا، به ‌نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در جمع سردبیران روزنامه‌های مطرح روسی درباره حمله اخیر به دو پایگاه حمیمیم و طرطوس در سوریه گفت: در گفت‌وگوی تلفنی که با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در‌این‌باره داشتم، اطمینان یافتم که مسئولان نظامی، رهبری و دولت ترکیه هیچ ارتباطی به این حمله ندارند. پوتین در ادامه طراحان این حمله را که از استان ادلب سوریه (منطقه تحت‌ نظارت ترکیه در قالب توافق‌نامه‌های ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه) انجام شد، «عاملانی تحریک‌کننده» توصیف کرد و گفت: قطعا آنها نیروهای نظامی ترکیه نبوده‌اند و ما می‌دانیم آنها چه کسانی بوده و برای چه کسی دست به چنین اقدامی زده‌اند. رئیس‌جمهور روسیه افزود: هدف از چنین عملیات‌های تحریک‌آمیزی ضربه‌زدن به توافق‌نامه‌های به‌دست‌آمده بوده و هدف دوم نابودی روابط روسیه با هم‌پیمانانش یعنی ترکیه و ایران است.

تعلیق  برخی همکاری‌های  پاکستان با آمریکا
پاکستان همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی با آمریکا را به حالت تعلیق درآورده است. این تصمیم پاکستان به دنبال قطع کمک‌های نظامی آمریکا به این کشور صورت می‌گیرد. به گزارش بی‌بی‌سی، خرم دستگیر، وزیر دفاع پاکستان، گفت کشورش به تعهدات خود در قبال جنگ با تروریسم عمل کرده و به تلاش‌هایش در این زمینه ادامه خواهد داد. تهدیدهای آمریکا در قبال پاکستان در گذشته نیز وجود داشته است؛ اما شاید این اولین‌بار باشد که از سال ۲۰۰۱ تاکنون به‌این‌صورت شدید بوده است و شاید پس از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، اولین موردی باشد که باعث شده است روابط دو کشور تا این حد رو به تیرگی برود. دولت آمریکا اعلام کرده همه کمک‌های نظامی خود به پاکستان را تا زمانی که دولت پاکستان دست به اقدام عملی علیه گروه‌های پیکارجو مانند گروه طالبان و شبکه حقانی نزند، قطع خواهد کرد. پاکستان اتهام‌های آمریکا را رد کرده و می‌گوید دهه‌ها فداکاری مردم پاکستان نادیده گرفته می‌شود.

خط‌ و‌نشان ترکیه برای آمریکا
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز پنجشنبه گفت که اگر آمریکا فتح‌الله گولن را که از سوی آنکارا به طراحی و رهبری کودتای سال ۲۰۱۶ متهم شده، به ترکیه تحویل ندهد، توافق استرداد مجرمان با آمریکا لغو خواهد شد. به گزارش رویترز، دولت ترکیه که فتح‌الله گولن، روحانی ترکیه‌ای‌تبار ساکن آمریکا را به رهبری کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم کرده، بارها از آمریکا خواسته است او را تحویل ترکیه دهد. فتح‌الله گولن این اتهام را رد کرده و مقام‌های آمریکایی گفته‌اند استرداد آقای گولن مستلزم ارائه شواهد مستند به مراجع قضائی آن کشور است.  اردوغان روز پنجشنبه در سخنرانی خود خطاب به گروهی از مقام‌های دولتی در کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه گفت: «ما تاکنون ۱۲ تروریست را به آمریکا تحویل داده‌ایم؛ ولی آنها فردی را که ما می‌خواهیم، به ما تحویل نداده‌اند و بهانه‌های واهی می‌آورند». او افزود: «اگر شما او (فتح‌الله گولن) را به ما ندهید، باید ببخشید؛ ولی از‌این‌پس هر‌گاه که شما یک تروریست دیگر را طلب کنید تا زمانی که من رئیس‌جمهور هستم، آن را به شما تحویل نخواهیم داد». مناسبات دو کشور در دوره اخیر به دلایل مختلف از‌جمله حمایت و همکاری نظامی آمریکا با پیکارجویان کُرد سوریه و اعلام جرم علیه یک مقام ارشد بانک‌های ترکیه به اتهام دورزدن تحریم‌های ایران که در آن پرونده عده‌ای از مقام‌های ارشد ترکیه به فساد مالی متهم شده‌اند، تیره شده است.


دیدگاه‌ها(۰)