۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۹ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
آينه

اعتماد
رئیس‌جمهور با مردم صادق است

رضا صالحی‌امیری: درباره حوادث اخیر، رفتار‌شناسی معترضان بیانگر دو سطح از اعتراض است؛ سطح اول مطالبات اقتصادی و معیشتی است و سطح دوم تخریب‌گری. همان‌طور که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور گفته‌اند باید مرز‌بندی شفاف میان اعتراض قانونی و تخریب‌گری داشته باشیم. دولت و شخص رئیس‌جمهور با مردم صادق هستند. ازهمین‌رو رئیس‌جمهور نسبت به حل‌وفصل مشکلاتی که در کشور به وجود می‌آید حساسیت ویژه‌ای دارند. همچنین باید به این موضوع توجه داشت که حجم چالش‌ها و مشکلات به حدی است که نمی‌توان از دولت انتظار معجزه داشت. به اعتقاد من در این شرایط باید تلاش حداکثری برای اقناع افکار عمومی انجام شود که مردم در جریان چالش‌ها و مشکلات دولت قرار گیرند... تا با آگاهی از واقعیت‌های موجود جامعه رفتار خود را تنظیم کنند. من باور دارم جامعه نسبت به نظام سیاسی اعتماد و اعتقاد دارد. جامعه نسبت به دولت و خدمات آن قدردان است اما باید نخبگان، اصحاب رسانه و به‌ویژه صداوسیما رسالت خود را برای انعکاس خدمات دولت و نظام به افکار عمومی بیشتر به خرج دهند. سه نکته کلیدی را باید در این مقطع مد‌نظر قرار داد. یک حل‌وفصل مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری است که چالش عمده‌ای در نظام سیاسی است. نکته دوم مسئله بی‌کاری، فقر و شکاف طبقاتی و مسئله سوم فساد در سیستم است. مردم حاضر هستند کمبود‌ها را در کشور تحمل کنند اما تبعیض و فساد را هرگز. همه دولتمردان، روشنفکران و اصحاب رسانه باید در ایجاد امید مردم به آینده تلاش کنند. اگر همه امکانات را فراهم کنیم اما بذر امید کاشته نشود خدمات و تلاش‌ها نادیده گرفته می‌شود.

 كيهان
فرش قرمز زیر پای دشمن با واگذاری مدیریت افکار عمومی به بیگانه

هیاهو درباره شبکه‌های اجتماعی و حق دسترسی مردم به آنها تمامی ندارد. این بحث مشخصا «تلگرام» را در بر می‌گیرد و بحث بر سر باز ‌یا بسته‌بودن آن هر روز بیشتر بالا می‌گیرد. رئیس‌جمهور محترم بدون به یاد‌آوردن وظیفه قانونی خود در تسهیل فضای ارتباطی مردم و با نادیده‌گرفتن قصور غیرقابل بخشش در سال‌های اخیر برای تأمین یک زیرساخت امن و بومی، ژست اپوزیسیون گرفته و با اینکه خود دبیر شورای عالی امنیت ملی است، به این و آن حمله می‌کند که چرا تلگرام فیلتر است!؟ ... . بهانه افرادی مثل رئیس‌جمهور محترم برای برداشتن فیلتر تلگرام، کسب‌وکار مردم است! اما وی پاسخ نمی‌دهد اگر به راستی شما در این نگرانی صادق هستید، چرا در این چهار سال کوچک‌ترین قدمی برای ایجاد زیرساخت بومی برنداشتید!؟ آیا کسی مانع شما بود!؟ آیا منافع افرادی به خطر می‌افتاد!؟ چرا آن روز به وظیفه‌تان عمل نکردید که امروز مجبور نباشید این حرف‌های غیرقابل پذیرش را بزنید!؟

 جوان
انقلابی‌گری یعنی کمک به مردم برای حل مشکلات مردم

یدالله جوانی: باید صاحبان صنایع، کارخانجات، کارگاه‌های کوچک و بزرگ، صاحبان مشاغل گوناگون به ایجاد رونق اقتصادی در کشور در آینده نزدیک امیدوار شوند. بسیار روشن است که کار اصلی در این حوزه‌ها، بر عهده دولت است... . اما نکته مهم در این میان تلاش‌ها، رویکردها و جهت‌گیری‌های افراد و مجموعه‌های خارج از دولت است. اعتقاد بر این است که با انقلابی‌گری به معنای دقیق کلمه، می‌توان همه مشکلات کشور و مردم را حل کرد. این یک اصل و قاعده اثبات‌شده است. در 38 سال گذشته، در هر حوزه‌ای که با رویکرد انقلابی‌گری مبتنی بر عقلانیت و درایت و روحیه جهادی کارها دنبال شده، موفقیت‌های بزرگ حاصل شده است. عمده مشکلات امروزی کشور و مردم، به حوزه‌هایی اختصاص دارد که در آن حوزه‌ها به صورت انقلابی عمل نشده است. البته از این نکته نباید غفلت کرد، برخی از معضلات کنونی کشور، حاصل کار انقلابی‌نماها در 38 سال گذشته است. به تعبیر مقام معظم رهبری، انقلابی‌گری با انقلابی‌نمایی تفاوت دارد.
بنابراین با توجه به مطالب پیش‌گفته، انقلابی‌گری در شرایط کنونی، در کمک به دولت برای حل مشکلات کشور است. جریان‌های سیاسی با هر فکر و سلیقه‌ای در شرایط کنونی، باید به فکر مردم و حل مشکلات کشور باشند. به‌طور قطع با هم‌افزایی همه ظرفیت‌ها، به‌راحتی می‌توان بر بسیاری از مشکلات غلبه کرد. نقشه راه باید اقتصاد مقاومتی باشد. همه نیروها، جریان‌ها و افراد باید به کمک دولت در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی بشتابند. البته دولت هم باید امکان بهره‌گیری از توان و ظرفیت‌های خارج از دولت در هر سطحی را فراهم سازد. کشور از ظرفیت‌ها، امکانات و قابلیت‌های بسیار بالایی برای حل مشکلات برخوردار است. مهم هم‌افزاشدن مسئولان در قوای سه‌گانه و تمامی دستگاه‌ها و نهادها است. وحدت و همدلی مسئولان زمینه‌ساز کمک‌های مردمی و بخش خصوصی به دولت برای حل مشکلات خواهد بود. این وحدت، همدلی و زمینه‌سازی برای هم‌افزا‌کردن تمامی امکانات برای حل مشکلات مردم؛ نشانه انقلابی‌گری و هر نوع حرکت مغایر، با انقلابی‌گری فاصله دارد.


دیدگاه‌ها(۰)