۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۹ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
معني ندارد بگوييم آستان قدس معاف از ماليات است

لذا مصلحت کشور، سپاه و ساير نظاميان اقتضا مي‌کند که وارد سياست نشوند. معني ندارد که آنها در مورد انتخابات، سياست خارجي، برجام يا اينکه مذاکره کنيم يا نه، وارد شود. مصلحت نظامي‌ها چنين اقتضائي را ندارد. اما متأسفانه امروز نظامي‌ها وارد سياست شده و عملکرد حزبي دارند». مطهري در ادامه گفت: «مسئله ديگر تعيين تکليف نهادهاي زيرمجموعه رهبري از قبيل ستاد اجرائي فرمان امام (ره) و بنياد مستضعفان است که اينها بعد از سرنگوني حکومت شاه براي تعيين تکليف اموال به طور موقت ايجاد شدند، اما امروز بخشي از اقتصاد کشور در دست اينهاست و بايد اصلاح شوند؛ جز اين راه، راه ديگري نداريم. هر کسي يا هر نهادي که درآمدي دارد، بايد ماليات بدهد؛ معني ندارد که بگوييم آستان قدس معاف از ماليات است».
«سايت حزب‌الله مشهد» و پيروان احمدي‌ن‍ژاد دعوت به تجمع کرده بودند
او همچنين در حاشيه مراسم بزرگداشت هاشمي‌رفسنجاني درباره دستگيري‌هاي معترضان به «انصاف‌نيوز» گفت: «ما در آن جلسه غيرعلني مجلس صحبت کرديم. گفتيم با دستگيرشدگاني که اقدام به تخريب اموال عمومي نکرده‌اند، سختگيري نکنند و زودتر آزاد شوند اما آنهايي که دست به تخريب زدند بايد پاسخ‌گو باشند. اما اگر دستگيري‌هايي صرفا به‌خاطر پيشگيري انجام‌ شده باشد، قابل‌قبول نيست. در عين حال من اين را پرسيدم و پاسخ دادند افرادي اگرچه در خيابان حضور نداشتند اما از طريق فضاي مجازي تحريک مي‌کردند كه آنها هم بازداشت شده‌اند. اگرچه من شخصا معتقدم فقط با آنهايي که دست به تخريب زده‌اند، بايد برخورد شود و با بقيه نبايد سختگيري کنند. حتي آنهايي که شعارهاي تند دادند و به مقامات توهين شده است، بايد از اين چيزها بگذرند».
 ايشان درباره مباشرت عوامل بيگانه و خارجي از جمله برادرزن صدام در قضاياي اخير هم گفت: «خير! ببينيد هر حرکت اعتراضي که در داخل مي‌شود بلافاصله رسانه‌هاي خارجي مي‌آيند پشت اين حرکت. اين دليل بر اين نيست که اين معترضان يک پيوندي و يک وابستگي به آنها داشته باشند». نايب‌رئيس مجلس درباره چرايي بروز چنين اعتراضاتي نيز گفت: «بعضي مسائل به مرور انباشته شده است. برخي از جوانان ما احساس مي‌کنند که توجهي به آنها نمي‌شود و به شخصيت آنها احترام گذاشته نشده است. مسئولان با آنها کمتر صحبت کرده‌اند و ارتباط درستي نداشته‌اند. شايد اين جوانان خواسته‌اند اظهار وجودي کنند که ما هم هستيم. البته عده‌اي هم هستند که دنبال آزادي‌هاي فردي هستند. بالاخره افرادي هم هستند که مي‌گويند حجاب نبايد اجباري باشد. برخي هم دنبال چنين خواسته‌هايي هستند که به‌هيچ‌وجه قابل قبول نيست». مطهري در پاسخ به اين پرسش که آيا آمار بالاي بي‌کاري در شهرهايي که اعتراض در آنها صورت گرفت، مي‌تواند دليل اين حوادث باشد؟، گفت: «بله مؤثر بوده ولي عامل اصلي نبوده است. زيرا ما در شرايط سخت‌تر از اين هم بوديم ولي مردم همراهي کردند. بنابراين صرفا مسائل معيشتي نبوده است. قبلا در دهه 70 هم چنين اغتشاشاتي داشتيم که به دلايل اقتصادي روي داد و تورم ۴۹ درصد عامل آن بود. ولي اعتراضات امروز صرفا دلايل اقتصادي ندارد». او همچنين در پاسخ به اين پرسش که آيا درست است که امام جمعه مشهد در شکل‌گيري اعتراضات نقش داشته است، گفت: «شخص ايشان را من نمي‌دانم ولي آن کساني که در مشهد ابتدا دعوت به تجمع کرده‌اند، يکي «سايت حزب‌الله مشهد» بوده که اينها قبلا کنسولگري عربستان در مشهد را تخريب کرده‌اند و ديگري هم پيروان آقاي احمدي‌ن‍ژاد بوده‌اند که از طريق فضاي مجازي دعوت به تجمع کرده بودند. آقاي علم‌الهدي هم در نماز جمعه آن هفته [به اين مضمون] گفته بودند که بخش اولش يعني اعتراض به گراني خوب بود اما بقيه‌اش خوب نبود که البته اين حرف خوبي نيست».

 


دیدگاه‌ها(۰)