۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۹ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
زنان عربستان در ورزشگاه و حسرت ما

شرق: ايراني‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي نگراني خود را از ادامه آتش‌سوزی در نفت‌كش ايراني مدام تكرار مي‌كنند. آنان با هشتگ انگليسي نجات ايراني‌ها در چين سعي كردند تا توجه جهاني را به عدم همكاري چيني‌ها جلب كنند، اما زنان و عربستان دو هشتگي بود كه به‌شدت در اين دو روز استفاده شد. دليل آن، اجازه حضور در ورزشگاه و ديدن بازي الاهلي از نزديك است. براي اين منظور پوسترهایي خاص از سوي اين باشگاه طراحي شده و خانواده‌ها را براي حضور در ورزشگاه دعوت كرده است؛ ممنوعيتي كه تنها سه ماه پيش برداشته شد و امروز به صورت اجرائي و عملي ممكن مي‌شود. بسياري از زنان ايراني علاقه‌مند به حضور در ورزشگاه به مقايسه اين آزادي در عربستان و ممنوعيتش در ايران پرداختند و از آن به‌عنوان يك حسرت ياد كرده‌‌اند؛ براي زنان ايراني اين حسرت هنگامي پررنگ‌تر مي‌شود كه تبليغ‌هاي متعدد باشگاه الاهلي را براي بازي امروز با «باطن» مي‌بينند؛ در تبليغي كه قيمت بليت اين بازي از سوي اين باشگاه منتشر شده است قيمت بليت خانواده با تك نفر برابر است و شعار اين است: «الاهلي خانواده‌ها را گرد هم آورد». 
پوستري نيز براي حضور زنان و خانواده‌ها طراحي شده است. در شبكه‌هاي اجتماعي عده‌اي اين گشايش را با وضعيت زنان و فوتبال زنان مقايسه كرده‌اند؛ ازجمله به اتفاقي كه در روز جمعه رخ داد اشاره كرده‌اند كه حضور عكاسان در ورزشگاه براي پوشش داربي زنان بين ذوب‌آهن و سپاهان ممنوع بود و خبرگزاري‌ها نیز بازي را تحريم كردند.  اينكه چطور در عربستان اين امكان فراهم شده است، اما در ايران مانند سد بزرگي به نظر مي‌آيد و تنها کشور دنیا هستیم که زن‌ها در آن اجازه‌ ورود به استادیوم را ندارند؛ هرچند فضاي باز براي زنان عربستان با اتفاق‌هاي ديگري همراه است؛ مانند برگزاري نمايشگاه اتومبيل خاص زنان (امكان رانندگي زنان نيز فراهم شده) يا حتي داشتن پاسپورت بدون اجازه همسر.
اما غير از اين، يكي از موارد شگفت‌انگيز از نظر كاربران جهاني، فحشي بود كه ترامپ بيان كرده بود. او برخي از كشورهاي درخواست‌كننده مهاجرت را به سوراخ توالت تشبيه و آرزو كرد افراد از كشورهايي نظير نروژ كه مي‌توانند كمك اقتصادي براي آمريكا به‌همراه داشته باشند درخواست مهاجرت بدهند، البته گاف‌هاي ترامپ ادامه دارد. او از فروش هواپيمای b-52 به يكي از كشورهاي اروپايي خبر داده است، آن هم درحالي‌كه اين هواپيما فقط در بازي كامپيوتري مشهوري وجود دارد. به‌هرحال در آستانه يك سال پس از رياست‌جمهوري ترامپ، برخي از نشريات خارجي او را روي جلد قرار داده و به بررسي اين يك سال پرداخته‌اند.


دیدگاه‌ها(۰)