۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۵۹ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان و ترامپ

نمايندگان مجلس در آمريكا نيز خيلي سر همکاري با ترامپ ندارند؛ اگرچه دو طيف جمهوري‌خواه و دموکرات در اين دو مجلس روي کار هستند. مهرماه ترامپ توافق را به آنها واگذار کرد تا درباره آن تصميم بگيرند؛ هرچند به نظر مي‌رسید در موعد دو ماه، آنها در‌اين‌باره نظر مي‌دهند، اما نمايندگان مجلس سکوت کردند. آنها در اين مدت ميزبان برخي ديپلمات‌هاي اروپايي بودند، اما در نهايت در موعد شش ماه مقامات کاخ سفيد گفتند ضرب‌الاجلي از سوي آنها تعيين نشده است.
در اين مدت، بين ترامپ و برخي سناتورها نيز اختلافاتی جدي ايجاد شده است. اين اواخر «باب کورکر»، سناتور جمهوري‌خواه و رئيس کميته امور خارجي سناي آمريكا، درباره خروج اين کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به دونالد ترامپ هشدار داد. او مي‌گفت خروج از اين توافق آثاری منفي بر بحران هسته‌اي شبه‌جزيره کره خواهد گذاشت. آمريكا به‌هر‌حال در برهه‌اي از زمان ناچار به توافقي الزام‌آور با کره‌شمالي مي‌شود و اگر خروج از برجام، اقدام يک‌جانبه واشنگتن تلقي شود، باور اينکه اين کشور به توافقات بين‌المللي پايبند است، دشوار خواهد بود. کورکر و بن کاردين، از سناتورهاي ارشدي هستند که دنبال اصلاح برجام براي جلوگيري از خروج دونالد ترامپ از اين توافق بين‌المللي‌اند.
 اما در مقابل آنها، «تام کاتن»، سناتور جمهوري‌خواه آرکانزاس، قرار دارد که در مصاحبه با پوليتيکو اعلام کرده دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريكا، با تکيه بر قانون اساسي و حق وتوي آمريكا در شوراي امنيت، مي‌تواند پس از تأييدنکردن برجام، تمام تحريم‌هاي تعليق‌شده ايران را بازگرداند. برخي تحليل‌ها بين جمهوري‌خواهان نيز چند گرايش را در مواجهه با برجام تميیز مي‌دهند: نخست تندروهايي مانند سناتور کاتن که خواستار تعيين ضرب‌الاجلي براي ايران و خروج از برجام در صورت نرسیدن به مقصود هستند؛ سخنان مهرماه ترامپ در تأييد نظر اين جريان بود. دوم جمهوري‌خواهان ميانه‌رو که خواستار تفاهم با متحدان غربي براي فشار بر ايران‌اند. احتمال سومي نيز وجود دارد و آن اينکه با توجه به شکننده‌بودن اکثريت جمهوري‌خواه و حمايت همه دموکرات‌ها از برجام، اين توافق به شکل فعلي دوام يابد.

 


دیدگاه‌ها(۰)