۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
خبر

وزیر صنعت، معدن و تجارت به حاشیه‌های  المپیک زمستانی 2018 واکنش نشان داد
قطع همکاری با سامسونگ در صورت عذرخواهی نکردن
شرق: در جریان بازی‌های المپیک زمستانی 2018، شرکت سامسونگ تصمیم گرفت به ورزشکاران حاضر در این المپیک گوشی نوت8 اهدا کند. اما این هدیه به دلیل اینکه دو کشور ایران و کره‌شمالی مشمول تحریم‌های سازمان ملل هستند، به کاروان اعزامی از سوی این دو کشور تعلق نگرفت. این اقدام سامسونگ با واکنش دست‌کم سه وزیر کابینه ایران مواجه شد. محمد شریعتمداری وزیر صنعت، در واکنش به گزارش‌های منتشرشده درخصوص عدم اهدای گوشی‌های موبایل سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی ٢٠١٨ پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی، تهدید کرد که این گوشی را کنار می‌گذارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تنها وزیری نبود که اقدام به تهدید سامسونگ کرد. منابع مطلع به خبرگزاری صداوسیما اعلام کردند که محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات قصد دارد در صورت عدم عذرخواهی رسمی سامسونگ، درخواست توقف رجیستری گوشی‌های این برند را به دولت ببرد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در تويیتی تهدید کرد که گوشی سامسونگ خود را کنار خواهد گذاشت.  به دنبال این اقدام سامسونگ، سفیر کره‌جنوبی نیز به وزارت امور خارجه احضار شد تا مراتب اعتراض ایران به گوش مسئولان این کشور رسانده شود.  شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در واکنش به رفتار سامسونگ گفت: این جای تعجب است که صادرات گوشی سامسونگ به ایران مشمول تحریم‌ها نشده، ولی هدیه چند دستگاه گوشی به ورزشکاران المپیکی ایران با ممنوعیت مواجه می‌شود.
هپکو دولتی نمی‌شود
وزیر صنعت آخر هفته پرکاری را پشت ‌سر گذاشته است. او همچنین در هفتادمین نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مرکزی درباره وضعیت هپکو با اشاره به اینکه در این شرکت و خصوصی‌سازی، شرایط مالکیت محرز نبوده و باید شرایط واگذاری به درستی انجام شود، مخالفت خود را با دولتی‌شدن مجدد صنایع واگذارشده، اعلام کرد. او افزود: باید تدابیری برای واگذاری درست انجام شود.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین راستا طبق ماده ۶ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور مبنی بر اینکه این وزارتخانه موظف است از ثبت سفارش کالاها، تجهیزات، لوازم و فراورده‌هایی که احکام این قانون را رعایت نکرده‌اند، جلوگیری کند، قطعا جلوی ثبت سفارش گرفته خواهد شد، همچنین وضعیت مطالبات شرکت واگن‌پارس از وزارت نفت و نیرو در دولت مطرح خواهد شد.
او یکی از راهکارهای توسعه تولید در واحدهای صنعتی را نوسازی دانست و افزود: در نوسازی صنعتی مشکلات بسیاری در کشور وجود دارد، اما با تسهیلات ۱۸ درصد این امکان میسر نمی‌شود، در کنار تسهیلات طرح رونق تولید تسهیلاتی جهت نوسازی در نظر گرفته شد، اما در استان مرکزی متقاضی این تسهیلات تقریبا صفر بود؛ بر همین اساس باید کمک‌های فنی و اعتباری برای یارانه سود تسهیلات اعطایی به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود که امید است این طرح در مجلس به تصویب برسد و در سال ۱۳۹۷ رونق در نوسازی صنایع حاصل شود.
رتبه چهاردهم در تولید فولاد
شریعتمداری ظرفیت تولید فولاد خام در کشور را ۳۳‌ میلیون تن عنوان کرد. به گفته او ایران جایگاه چهاردهم دنیا در این حوزه را در اختیار دارد.
او افزود: امروز ظرفیت تولید صنایع فولاد کشور سالانه ۱۹۴‌ میلیون تن است که ۱۱۰‌ میلیون تن به‌واسطه صنایع با بیش از ۶۰ درصد از پیشرفت افزوده و زنجیره فولاد کشور را تکمیل می‌کند و ظرفیت تولید سالانه را به ۳۰۰‌ میلیون تن و همچنین به جایگاه هفتم جهان می‌رساند.
وزیر صنعت تولید مس و روی در کشور در سال 57 را صفر اعلام کرد درحالی‌که تولید این دو ماده معدنی امروز به‌ترتیب به ۴۰۰‌ هزار تن و ۴۵۰‌ هزار تن رسیده است.  او گفت: ظرفیت تولید ۱۲۰‌هزارتنی آلومینیوم کشور امروز به ۵۰۰‌ هزار تن افزایش یافته است که همچنان زمینه افزایش تولید وجود دارد.
شریعتمداری بیان کرد: از سال ۱۳۹۲ نیز اقدامات بزرگی در کشور انجام شده است به‌طوری‌که زنجیره تولید فولاد اسفنجی از ۱۶‌ میلیون تن به ۳۰‌ میلیون تن افزایش یافته است که این افزایش گویای رشد ۵۸درصدی ظرفیت زنجیره تولید فولاد اسفنجی در کشور است که باید تعادل و توازن لازم در این عرصه ایجاد شود.
او یکی از راهکارهای توسعه تولید در واحدهای صنعتی را نوسازی دانست. به گفته وزیر صنعت در نوسازی صنعتی مشکلات بسیاری در کشور وجود دارد، اما با تسهیلات ۱۸ درصد این امکان میسر نمی‌شود، در کنار تسهیلات طرح رونق تولید تسهیلاتی جهت نوسازی در نظر گرفته شد. برهمین‌اساس باید کمک‌های فنی و اعتباری برای یارانه سود تسهیلات اعطایی به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود که امید است این طرح در مجلس به تصویب برسد و در سال ۱۳۹۷ رونق در نوسازی صنایع حاصل شود.

 


دیدگاه‌ها(۰)