۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
غائله سامسونگ با عذرخواهي از ايران پايان يافت
گوشي‌هاي پرسروصدا

بحران سامسونگ-ايران با عذرخواهي رسمي مسئولان المپيک زمستاني از سرپرست کاروان ايران پايان يافت. از چهارشنبه خبرهايي مبني‌بر تعلق‌نگرفتن گوشي‌هاي گران‌قيمت (گالکسي نوت ٨) اهدايي به ورزشکاران ايراني حاضر در المپيک زمستاني پيونگ‌چانگ کره‌جنوبي در رسانه‌هاي معتبر بين‌المللي منتشر شد. همان‌طور که روزنامه «شرق» در روز پنجشنبه نوشت «يکي، دو منبع خبري خارجي گزارش دادند آخرين مدل گوشي‌هاي سامسونگ به ورزشکاران ايراني هم مثل نمايندگان کره‌شمالي بنا بر دلايل سياسي تعلق نمي‌گيرد». ورزشکاران ايران چهارشنبه‌شب به محل بازي‌ها رسيده بودند و آن روز با قاطعيت نمي‌شد درباره اين خبر صحبت کرد چراکه قرار بود چهار ورزشکار ايراني حاضر در المپيک، پنجشنبه براي تحويل‌گرفتن هدايايي که به تمامي ورزشکاران تعلق مي‌گرفت، اقدام کنند. ايراني‌ها پنجشنبه صبح با خبر شوکه‌کننده تحريم ورزشکاران ايراني از سوي شرکت سامسونگ از خواب بيدار شدند. اتفاقي که خيلي زود جنبه‌هاي سياسي-اقتصادي پيدا کرد و حدود 60 ساعت روابط ايران- کره‌جنوبي را هم تحت‌الشعاع قرار داد. حتي کار به جايي رسيد که مسئولان سياسي و قضائي کشور به سامسونگ هشدار دادند اگر عذرخواهي رسمي نکند،
 تحريم مي‌شود.
واکنش سريع کميته ملي المپيک
پنجشنبه صبح به وقت تهران هنگامي ‌که کاروان کوچک ايران از گرفتن هداياي خود دست خالي برگشت، مشخص شد خبر چند خبرگزاري درباره تحريم ايران و کره‌شمالي از سوي سامسونگ درست بود. شرکت کره‌اي که بازار بزرگي هم در ايران دارد به دليل تحريم‌هاي سازمان ملل از دادن هدايا به ايراني‌ها امتناع كرد. ايران معتقد است اين موضوع نقض آشكار روح المپيك و منشور المپيسم است كه بر حضور ورزشكاران كشورهاي سراسر دنيا در اين رويداد بدون درنظرگرفتن مليت، رنگ، دين، مذهب، نژاد و سياست تأكيد دارد. به همين دليل کميته ملي المپيک ايران بلافاصله به اين موضوع واکنش نشان داد. شاهرخ شهنازي، دبيرکل كميته ملي المپيک با ارسال نامه‌هايي جداگانه به IOC، (کميته بين‌المللي المپيک)، كميته ملي المپيك كره‌جنوبي و سفير اين كشور در ايران، خواستار پيگيري و برخورد با تصميم و رفتار غيرالمپيكي كمپاني سامسونگ با كاروان ايران شد. رضا صالحي‌اميري، رئيس کميته ملي المپيک ايران، از دستور براي خريد گوشي همراه و دلجويي از ورزشکاران کشورمان خبر داد. صالحي‌اميري دقايقي بعد با انتشار بيانيه‌اي خواهان عذرخواهي رسمي سامسونگ شد. او همچنين عنوان کرد با تماس با وزير محترم خارجه خواهان احضار سفير کره‌جنوبي شده است. صالحي‌اميري همچنين خواهان ايجاد کمپين اجتماعي عليه رفتار توهين‌آميز سامسونگ و رفتار متقابل براي تحريم اين شرکت شد. با انتشار رفتار تبعيض‌آميز سامسونگ با ورزشکاران ايراني خيلي زود موجي از انتقادها از سامسونگ در کشور به راه افتاد.
احضار سفير و تهديد به ثبت‌نشدن گوشي‌ها
پنجشنبه، سه وزارتخانه ديگر علاوه بر وزارت ورزش و جوانان به اقدام سامسونگ واکنش نشان دادند. سفير کره‌جنوبي در تهران خيلي زود به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه در‌اين‌باره گفت: «مراتب اعتراض شديد وزارت امور خارجه و جمهوري اسلامي ايران نسبت به اين رفتار غيراخلاقي و مغاير با روح حاکم بر بازي‌هاي المپيک که شعار خود را وراي رنگ، دين، نژاد و سياست قرار داده، به وي اعلام شد. در اين ديدار خاطرنشان شد در صورتي که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهي خود را از اين اقدام نابخردانه اعلام نكند، اين موضوع شديدا بر روابط تجاري شرکت سامسونگ با جمهوري اسلامي ايران تأثير خواهد گذاشت». به گفته قاسمي، سفير کره‌جنوبي در تهران عنوان کرده که دولت کره‌جنوبي و شرکت سامسونگ هيچ‌گونه دخالتي در بروز اين سوءتفاهم و توزيع اقلام اهدايي به عنوان اسپانسر اين بازي‌ها نداشته‌اند. محمدجواد ظريف وزير امور خارجه هم اعلام کرد که اگر تا عصر پنجشنبه شرکت سامسونگ عذرخواهي نکند، ديگر از گوشي اين کمپاني استفاده نخواهد کرد. محمد شريعتمداري وزير صنعت معدن و تجارت هم پيامي مشابه صادر کرد. همچنين خبر رسيد محمدجواد آذري‌جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به دنبال آن است که در صورتي‌ که شرکت سامسونگ تا پايان پنجشنبه عذرخواهي رسمي نکند، پيشنهاد عدم ثبت گوشي‌هاي سامسونگ در کشور را در کارگروه مربوطه مطرح و از ورود اين برند به کشور جلوگيري کند. علاالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي نيز به اين شركت هشدار داد. مردم هم بي‌کار ننشستند و به اين موضوع که جنبه ملي پيدا کرد، حساس شدند؛ کمپين‌هايي در فضاي مجازي در اين رابطه به راه افتاد. چهره‌هايي مانند بهرام رادان هم با اين جريان هم‌صدا شدند. کميسيون ورزشکاران کميته ملي المپيک هم خواهان تحريم محصولات سامسونگ در صورت عذرخواهي‌نکردن اين شرکت شد.
ابراز تأسف پذيرفته نشد
اين موج اعتراض‌ها و نامه‌هاي رسمي ايران به کميته برگزاري المپيک زمستاني و کميته بين‌المللي المپيک، نهادهاي مربوطه را مجبور به پاسخ‌گويي کرد. سامسونگ و IOC توپ را در زمين ديگري انداختند. شرکت سامسونگ اعلام کرد که هيچ توضيحي براي داده‌نشدن گوشي‌هاي سامسونگ به ورزشکاران ايراني ندارد، زيرا کميته بين‌المللي المپيک مسئول پخش گوشي‌ها بوده است. کميته بين‌المللي المپيک نيز اعلام کرد گوشي موبايل در اختيار همه ورزشکاران همه کشورهاي شرکت‌کننده در المپيک زمستاني ۲۰۱۸ پيونگ‌چانگ قرار خواهد گرفت و ايراني‌ها مي‌توانند گوشي‌ها را نگه دارند در صورتي که اين موضوع براي ورزشکاران کره‌شمالي امکان‌پذير نخواهد بود.
در بيانيه سامسونگ البته نشاني از عذرخواهي نبود و اين شرکت فقط از اتفاقات پيش‌آمده ابراز تأسف کرد و از اهميت خانواده ايراني براي سامسونگ نوشت. سامسونگ تأکيد کرد مسئول اين اتفاق نيست. اين بيانيه سامسونگ البته براي ايراني‌ها راضي‌کننده نبود و صالحي‌اميري اعلام کرد تا زماني که از ورزشکاران ايراني عذرخواهي نشود، آنها گوشي‌هاي هديه را قبول نمي‌کنند. گوشي‌هايي که نزديک به چهار ميليون تومان ارزش دارد و در آن اطلاعات مفيدي درباره بازي‌هاي زمستاني نصب شده است.
آيا سامسونگ مقصر بود؟
پافشاري ايران بر موضع صحيحش ديروز پاسخ داد و در نهايت IOC رسما از ايران عذرخواهي کرد. ديروز دو نامه براي ايراني‌ها نوشته شد. پره ميرو، معاون مدير کل کميته بين‌المللي المپيک در نامه‌اي به رضا صالحي‌اميري، از ايراني‌ها دلجويي کرد. در اين نامه آمده است: «اين اتفاق در نتيجه عدم ارتباط صحيح في‌مابين تيم‌هاي توزيع‌کننده تلفن پيش آمده است. کاملا ناراحتي و رنجشي را  که اين اتفاق براي ورزشکاران و هيئت شما ايجاد کرده است، درک مي‌کنيم. در راستاي روح و ارزش‌هاي المپيک، صميمانه از همکاري ارزشمند شما براي حل اين موضوع تشکر مي‌‌کنیم. در اين ارتباط، پيشنهاد مي‌‌کنیم جلسه‌اي را با شما و ورزشکارانتان در اولين زمان ممکن ترتيب دهيم زيرا تمايل داريم حمايت خود را از ورزشکاران شما نشان دهيم و اين واقعه را پشت سر نهيم». لي هي-بوم رئيس کميته برگزاري بازي‌هاي المپيک زمستاني هم در نامه‌اي به سيدعبدي افتخاري، سرپرست کاروان کميته ملي المپيک جمهوري اسلامي ايران رسما از او عذرخواهي کرد. «بدين‌وسيله مراتب عذرخواهي صادقانه خود را از طرف کميته برگزاري بازي‌هاي المپيک 2018 پيونگ‌چانگ بابت حادثه تأسف‌بار درخصوص توزيع تلفن بين ورزشکاران جمهوري اسلامي ايران ابراز مي‌دارم. از بابت اين وضعيت که به دليل عدم ارتباط صحيح في‌مابين تيم اجرائي ما به وجود آمد، بسيار متأسفيم». نامه‌هاي اين دو شخص معتبر نشان مي‌دهد ظاهرا توضيح شرکت سامسونگ درست بوده و اين شرکت مقصر اصلي اتفاق پيش‌آمده نبوده است، احتمالا عوامل برگزاري مسابقات مقصر اصلي‌اند. ايسنا ديروز خبر داد که لي هي-بوم مقصر اصلي اهدانشدن گوشي‌ها به ايراني‌هاست، همان فردي که ديروز از سرپرست کاروان ايران 
عذرخواهي کرد.
احضار مدير سامسونگ
عذرخواهي رسمي کره‌اي‌ها را مي‌توان يک پيروزي براي طرف ايراني دانست. در همين رابطه کميته ملي المپيک ديروز دقايقي پس از عذرخواهي مسئولان مسابقات با انتشار بيانيه‌اي از تمامي مردم به‌خصوص جوانان، دولتمردان، رسانه‌ها و فعالان شبکه‌هاي اجتماعي که با اتحاد و ‌همدلي خود، غرور، غيرت و هويت ايراني را به نمايش گذاشتند، تقدير و تشکر کرد. با اين حال شايد عذرخواهي پايان اين پرونده نباشد. محمدجعفر منتظري، دادستان کل کشور، دستور احضار مدير شرکت سامسونگ در ايران را جهت توضيح درباره خودداري از توزيع گوشي‌هاي اهدايي اين شرکت به ورزشکاران ايراني شرکت‌کننده در المپيک زمستاني ۲۰۱۸ صادر کرد. منتظري در دستور خود به معاون دادستاني نوشته است «در صورتي که شرکت سامسونگ متعهد به جبران خسارت معنوي به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آميز خود شد، زمان مناسبي را تعيين و به مرکز شرکت اعلام کنند و در غير اين صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصيت حقوقي به دادسراي عمومي و انقلاب تهران جهت بررسي موضوع معرفي شود».


دیدگاه‌ها(۰)