۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
خبر

 سپاه پاسداران: 
اجازه نزدیکی دشمن به دروازه‌های اقتدار دفاعی را نخواهیم داد

سپاه‌نیوز: سپاه پاسداران در بیانیه‌ای با‌ گرامیداشت یوم‌الله ۲۲ بهمن‌ماه و سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، صحنه امروز منطقه را عرصه نمایش ظلم‌ستیزی، توانایی و اراده نظام و ملت ایران برای صیانت از مقاومت اسلامی و اثبات خواستن و توانستن جمهوری اسلامی و ناتوانی و ناکامی آمریکا دانست. در بخشی از این بیانیه با دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه، آمده است: شکست‌های زنجیره‌ای آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان اروپایی و منطقه‌ای واشنگتن و تل‌آویو در عرصه جنگ‌های نیابتی و تروریسم تکفیری که برخلاف آرمان و اراده آنها رقم خورده است یادآور این واقعیت انکارناپذیر است که جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان قدرت اول و بلامنازع غرب آسیا هرگز مرعوب فتنه‌های متکثّر و گسترده گرگ‌ها و اهریمنان غربی نخواهد شد و با صیانت از استقلال همه‌جانبه کشور اجازه نزدیکی دشمن به دروازه‌های اقتدار دفاعی و توان بازدارنده موشکی و تضعیف سپر امنیت و دفاع ملی خود را نخواهد داد. 

روحاني در گفت‌وگو با اردوغان
روابط ايران و ترکيه بايد به سطحي راهبردي ارتقا يابد

پايگاه اطلاع‌رساني رئيس‌جمهور: عصر پنجشنبه، حسن روحاني، رئيس‌جمهوري ايران، در پی تماس تلفني رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه، به او گفت: ما معتقديم روابط ايران و ترکيه بايد در همه زمينه‌ها به سطحي راهبردي ارتقا يابد. روحاني با اعلام آمادگي ايران براي ايجاد جهش در روابط اقتصادي دو کشور گفت: اجراي سريع‌تر بهره‌گيري از پول ملي دو کشور در مبادلات مشترک اقتصادي مي‌تواند به روابط اقتصادي تهران-آنکارا شتاب و سرعت بيشتري دهد. روحاني با اشاره به سفر اخير وزير خارجه ترکيه به تهران با اشاره به مذاکرات طرفين، تصريح کرد: تهديدات فراواني در منطقه، منافع هر دو کشور ايران و ترکيه و ديگر کشورهاي اسلامي را تهديد مي‌کند و با توجه به ديدگاه‌هاي بسيار نزديک دو کشور در مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي، همکاري‌ها و رايزني‌هاي سياسي مشترک بايد تداوم يابد. روحاني گسترش همکاري‌هاي سه‌جانبه ميان ايران، ترکيه و روسيه در مسائل منطقه‌اي را ضروري دانست و با اشاره به طرح پيشنهاد نشست رؤساي جمهوري سه کشور در استانبول با موضوع سوريه، از برگزاري اين نشست استقبال کرد و خواستار رايزني وزراي خارجه سه کشور درباره دستور کار و زمان اجلاس سه‌جانبه شد.

معاون پارلماني سپاه
ميداني براي مذاکره در موضوعات موشکي و دفاعي وجود ندارد

ايسنا‌: محمدصالح جوکار، معاون پارلماني سپاه، با تأکيد بر اينکه «ميداني براي مذاکره بر روي موضوعات موشکي و دفاعي وجود ندارد»، گفت: ما فقط با آمريکا و اروپا در بحث هسته‌اي مذاکره کرديم که منجر به برجام شد، قطعا در مسائل ديگري بحث و گفت‌وگويي با آنها نداريم. جوکار درباره اقدامات آمريکا درخصوص مذاکره درباره موضوع موشکي ايران، گفت: ما کاري به محتواي برجام نداريم، اما طبق برجام قرار بود که طرفين به تعهدات خود عمل کنند؛ يعني آنها بايد در مقابل امتيازاتي که ما در بحث هسته‌اي مي‌داديم، تحريم‌ها را بر‌مي‌داشتند که اين کار انجام نشد. معاون پارلماني سپاه افزود: اخيرا آمريکا با کشورهاي اروپايي رايزني‌هايي انجام داده که احتمالا خروجي آن رونمايي از طرح مشترکي باشد مبني بر اينکه اروپايي‌ها نقش بازي کنند و بگويند برجام را قبول دارند مشروط به اينکه ايران در مسائل موشکي، دفاعي و منطقه‌اي با آنها تعامل داشته باشد. جوکار تأکيد کرد: ميداني براي مذاکره در موضوعات موشکي و دفاعي وجود ندارد. قطعا در ايران هيچ کسي چنين ايده‌اي را نمي‌پذيرد.

وال‌استريت ژورنال خبر  داد 
تلاش محرمانه آمريکا براي گفت‌وگو با ايران درباره زندانيان دوتابعيتي

ايسنا: دولت ترامپ به‌طور محرمانه تلاش کرده است تا يک کانال ارتباطي مستقيم با مقامات ايراني براي رايزني درباره شهروندان آمريکايي زنداني در ايران ايجاد کند. به گزارش روزنامه وال‎استريت ژورنال، به‌گفته مقامات آمريکايي و منابع مطلع از اين موضوع، دولت ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، در ماه دسامبر تلاش کرده است تا يک کانال ارتباطي مستقيم با ايران ايجاد کند تا بتواند درباره آزادي اتباع ايراني و آمريکايي که در کشور متقابل در زندان به سر مي‌برند، گفت‌وگو کنند. تام شانون، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسي نيز در اواسط ماه دسامبر 2017 در حاشيه نشستي درباره توافق هسته‌اي، مسئله آزادي شهروندان آمريکايي بازداشت‌شده در ايران را با مقامات ايراني مطرح کرده است. سپس ديگران از جمله خانواده‌هاي اين زندانيان در جريان رايزني‌ها قرار گرفتند. وزارت امور خارجه آمريکا تاکنون اظهارنظري درباره اين گزارش نکرده است.


دیدگاه‌ها(۰)