۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۵ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
چه شد كه انقلاب شد

محمد توسلی در مطلبی در سالروز انقلاب بر «ضرورت بازگشت به آرمان‌های انقلاب و قانون اساسی» تأکید کرد. اولین شهردار تهران پس از انقلاب مطلب خود را با آیه ۱۴۰ سوره آل‌عمران آغاز کرد و در ادامه نوشت: «39 سال پیش در چنین روزهایی، با همت بلند مردم در کنار رهبر فقید انقلاب، نظام استبدادی سلطنتی روزهای پایانی عمرش را سپری می‌کرد و جامعه ایران آماده می‌شد که دوران جدیدی را تجربه کند. اینک، جا دارد که کارنامه جمهوری اسلامی را در قیاس با آرمان‌های نخستین انقلاب مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم». توسلی با آسیب‌شناسی سلطنت پهلوی نوشت: «در شرایطی که نظام سیاسی امکان هرگونه نقد خیرخواهانه را از مردم ستانده و راه هر نوع اصلاح امور را نیز بسته بود، انسداد سیاسی و انباشت مطالبات فرهنگی و اقتصادی راهی جز انقلاب باقی نگذاشته بود. به بیان دیگر، هنگامی که در جامعه‌ای مردم از وضعیت موجود ناراضی باشند، اما همه راه‌های مسالمت‌آمیز برای اصلاح امور و شیوه‌های بدون خشونت برای تغییر بسته شود، فروپاشی امری محتوم و گریزناپذیر خواهد بود».
 یار و دوست مهدی بازرگان در ادامه اصلاحات را به رود تشبیه می‌کند و می‌نویسد: «اصلاحات همانند جریان آب رودخانه‌ای است که در مسیر طبیعی‌اش حرکت می‌کند تا آلودگی‌ها را بشوید، آن را شفاف کند و به تداوم حیات آن یاری رساند. لیکن، هرگاه جلوی آن بسته شود، با خروج از مسیر طبیعی طغیان کرده، به شکلی ویرانگر به حرکتش ادامه خواهد داد. آنچه در سال 57 رخ داد، این‌چنین بود».
او در ادامه با نظر به اعتراضات دی ماه، از خطری نوشت که کلیت کشور را تهدید مي‌كند. توسلی زمینه‌های اصلی خشم مردم در حوادث اخیر را «فساد گسترده»، نادیده‌گرفتن واقعیات اجتماعی و عرضه‌کردن اخبار یک‌سویه و غیرواقعی از صداوسیما... دانست.
این فعال سياسي در ادامه نوشته خود گام‌هایی برای اصلاح پیشنهاد کرد. او لازمه اصلاح امور را در اصلاح نهادهایی مانند صداوسیما، دولت و سایر دستگاه‌ها دانست. توسلی همچنین امکان فعالیت آزادانه مطبوعات و احزابی را که قانون اساسی را پذیرفته‌اند جزء ملزوماتی دانست که اصلاح امور به آنها گره خورده است. در انتهای این نوشته آمده است: «نهضت آزادی ایران، با تأکید مجدد بر ضرورت به‌کارگیری شیوه‌های اصلاح‌طلبانه در مقابل شیوه‌های براندازانه و تصریح بر اصلاحات تدریجی، به عنوان تنها روش ممکن و مطلوب برای بهبود اثربخش شرایط موجود و رهاشدن از بحران‌های دست‌به‌گریبان جامعه، پایبندی‌اش را به آرمان‌های نخستین انقلاب و تعهدش را به تلاش در جهت دستیابی این آرمان‌ها اعلام می‌کند و بار دیگر بر فراهم‌کردن زمینه‌های لازم برای تحقق راهکار وفاق و گفت‌وگوی ملی و نیز بازگشت به اصول قانون اساسی به عنوان نقطه آغازین حرکت برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، تأکید می‌ورزد».

 


دیدگاه‌ها(۰)