۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۵ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
آینه

اعتماد
مگر آنکه خلافش ثابت شود

عباس عبدی: خبر تأسف‌بار بود. ادعا شد كه دكتر كاووس سيدامامي، استاد دانشگاه امام صادق و فعال محيط‌زيست در زندان خودكشي كرده است، در‌حالي‌كه جامعه و افكار عمومي از اصل بازداشت وي كه بيش از دو هفته از آن گذشته بود، آگاهي نداشت. خبر اين فوت به‌صورت غيررسمي و از سوي خانواده آن مرحوم اعلام شد... مشكل مهم اين اتفاق تأسف‌بار در اين است كه تعداد زيادي از دانشجويان، استادان دانشگاه و اشخاص ديگر با مرحوم سيدامامي ارتباط و مراوده داشته‌اند و هيچ‌گاه به ذهن آنها خطور نمي‌كند كه وي متهم به چنان اتهامي شود يا اينكه دست به خودكشي بزند.
بنيان اعتماد در جامعه مدرن بر امكان آزمون بي‌اعتمادي است! به همين دليل طرفي كه نيازمند به اعتماد است، هميشه اين امكان را فراهم مي‌كند كه ما از طريق اطمينان‌خاطر پيدا‌كردن از رفتار او و صحت ادعاهايش از بي‌اعتمادي عبور كنيم و به اعتماد برسيم. در جامعه جديد ما به ديگران و به حكومت خودمان اعتماد داريم، چون هرگاه بي‌اعتماد شويم، مي‌توانيم از طريق شيوه‌هاي مرسوم و در دسترس، درستي ادعا و رفتار طرف را آزمون كنيم... راهي كه اكنون در اختيار ما نيست... و بالاخره مسئله مهم رعايت حال خانواده‌هاست. اينكه يك يا چند نفر بازداشت شوند و هيچ‌كس نداند كجا هستند و امكان تماس نيز نداشته باشند، نه قانوني است و نه اخلاقي. هدف چنين كاري جز فشار‌آوردن به متهم و خانواده او چيز ديگري نمي‌تواند باشد. عوارض سوء آن بسيار بدتر از عوارض احتمالي است كه رسيدگي به اتهامات در فضاي قانوني و اخلاقي انجام شود.

بهار
در اجرای برخی از اصول قانون اساسی وامانده‌ایم

گفت‌وگو با غلام‌رضا حیدری:... بانیان اصلی 88 هنوز آزادانه می‌چرخند و برخی همراهان قدیمی انقلاب در حصرند. این‌گونه مسائل مردم را می‌رنجاند و باعث کاهش اعتماد عمومی می‌شود... ما از این اتفاقات و کشته‌شدن‌ها در زندان اوین خاطره خوبی نداریم. در زمان قاضی مرتضوی کشور ما هزینه‌هاي بسیاری را به همین علت متحمل شد. پیشنهاد من این است که رئیس‌جمهور در قامت یک مطالبه‌گر به این پرونده ورود کند.

کیهان
شُکوه و شِکوه 22 بهمن

بدون شک عده‌ای از متن مردم که دیروز غایب بودند و البته تعدادشان زیاد نبود، از روند کشور و آنچه در ذیل واژه «نظام سیاسی» می‌شناسند، رضایت ندارند. عده‌ای هم وضع فعلی را انحراف از روند اولیه انقلاب اسلامی و مطالبات اولیه مردم از رهبران انقلاب به حساب می‌آورند. انقلاب و نهادهای آن و هرکسی که در نظام، کار و مسئولیتی در دست دارد باید تلاش گسترده‌ای کند تا این بخش از مردم را به قطار انقلاب باز گرداند. متأسفانه باید گفت بخشی از آنان دریافت‌کننده هیچ خبر، پیام و تحلیل از درون نظام اسلامی نیستند و به طورکلی خبر و تحلیل خود را از جاهایی که در نقطه مقابل انقلاب هستند دریافت می‌کنند.
اما درعین‌حال مشکل بخشی از اندک کسانی که دیروز در صفوف «ملت» حضور نیافتند برای این غیبت به خود حق می‌دهند! بخش مهمی از اشکالاتی که این گروه به روندها، رویکردها و عملکردها می‌گیرند، باید حل شود و بدون حل آنها بازگرداندن این عده به قطار انقلاب آسان نیست. متأسفانه باید گفت بی‌عدالتی‌ها در بخش‌های مختلف دستگاه‌های حکومتی وجود دارد، فساد و سوءاستفاده و حیف‌ومیل اموال عمومی وجود دارد، تندروی‌ها در بعضی از مواردی که پای مردم در میان است و نیاز به تسامح دارد، یک واقعیت است.
اینکه متولیان بخش‌های مهمی از نظام نسبت به اشکالات افراد داخل حکومت نوعا با تسامح عبور می‌کنند ولی کمتر از آن اشکال را در طیف‌هایی از مردم تحمل نمی‌کنند، یک واقعیت است که بدون رفع آنها و یا نشان‌دادن چشم‌اندازی که نوید رفع آنها بدهد، نمی‌توان بخشی از مردمی که به روندها و رویه‌ها اعتراض دارند را به قطار انقلاب بازگرداند.

وقایع اتفاقیه
مدیران ارشد برای بازگشت جدا‌شدگان چاره‌اندیشی کنند

گفت‌وگو با غلامحسین کرباسچی: اگر دنبال این هستیم که چهره‌هایی مؤثر وارد مجلس شورای اسلامی شوند، گروه‌های سیاسی هیچ کاری نمی‌توانند دراین‌راستا انجام بدهند و این شورای نگهبان است که باید تجدیدنظری جدی در روند فعالیت خود داشته باشد. شورای نگهبان حتما باید بپذیرد همه آنهایی که به قانون اساسی التزام دارند، با هر سلیقه‌ای باید بتوانند در انتخابات شرکت کنند.


دیدگاه‌ها(۰)