۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۵ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
افزایش فشارهای درون‌حزبی بر آنگلا مرکل
بهای گزاف صدراعظمی

مذاکرات پرچالش و طولانی تشکیل یک ائتلاف بزرگ میان حزب سوسیال‌دموکرات و اتحادیه احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی به امضای قرارداد برای تشکیل دولت جدید منجر شد، اما برای سران دو حزب اصلی آلمان هزینه سنگینی در پی داشت.
پس از مارتین شولتز، دبیر کل حزب سوسیال‌دموکرات که مجبور به کناره‌گیری از این سمت و انصراف از نشستن بر صندلی وزارت خارجه شد، اکنون نوبت به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، رسیده تا به انتقادها و درخواست‌ها درباره جوان‌گرایی و تغییر نسل در رهبری حزب دموکرات مسیحی پاسخ دهد.  یکی از انتقادهایی که به مرکل می‌شود واگذاری سه وزارتخانه کلیدی دارایی، خارجه و کار و امور اجتماعی به حزب سوسیال‌دموکرات است. در این واگذاری، وزارتخانه دارایی از حساسیت بیشتری برخوردار است، زیرا در دو دوره گذشته در اختیار محافظه‌کاران بوده است.
صدراعظم آلمان در روزهای گذشته با انتقادهای زیادی از درون حزب خود روبه‌رو بود که او را متهم کرده‌اند برای ادامه حضورش در این مسند امتیازهای فراوانی به سوسیال‌دموکرات‌ها داده است. خود مرکل نیز در گفت‌وگو با برنامه «برلین مستقیم» کانال دو تلویزیون سراسری آلمان چند بار تأکید کرد سپردن وزارت دارایی به سوسیال‌دموکرات‌ها «دردناک» اما «قابل‌قبول» بوده است. او خاطرنشان کرد بدیل یک ائتلاف بزرگ، انتخابات زودهنگام یا تشکیل یک دولت اقلیت بود که هیچ‌یک در شرایط کنونی گزینه‌ای عاقلانه نبودند.  در روزهای گذشته زمزمه‌هایی از داخل حزب دموکرات مسیحی به گوش می‌خورد که مرکل پس از سه دوره‌ چهارساله که صدراعظم آلمان بوده، باید راه را برای چهره‌های جدید باز کند. برخی نیز این احتمال را مطرح کرده‌اند که مرکل می‌تواند در میانه دوره‌ چهارساله آینده به‌نفع یکی دیگر از چهره‌های شاخص حزب دموکرات مسیحی از سمت خود کنار برود.  صدراعظم آلمان در برنامه تلویزیونی «برلین مستقیم» تصریح کرد تصمیم‌گیری او برای نامزدی دوباره در انتخابات پارلمانی سال گذشته با موافقت اعضای حزب انجام شده و به همین علت وظیفه خود می‌بیند تا پایان این دوره در سمت خود به‌عنوان صدراعظم آلمان به کارش ادامه دهد.  یکی دیگر از درخواست‌هایی که شماری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات مسیحی نیز مطرح کرده‌اند، کناره‌گیری مرکل از دبیر کلی این حزب است.


دیدگاه‌ها(۰)