۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۵ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
خبر

با کشف محققان دانشگاه منچستر با عضویت مؤثر محقق ایرانی صورت گرفت
امید به درمان قطعی بیماران کلیوی و دیالیزی

شرق: بیماری‌های نارسایی کلیوی (ESRD) و هزینه‌های دیالیز بیماران، بار سنگینی را بر اقتصاد درمان کشورها و خانواده‌ها تحمیل می‌کنند و سال‌های زندگی پررنجی را برای بیماران رقم می‌زنند. با کشف محققان دانشگاه منچستر، می‌توان در آینده نه‌چندان دور امیدوار به درمان این نوع نارسایی‌های کلیوی و کاهش هزینه‌ها و ارتقای سلامت جامعه بود. گروه محققان دپارتمان (ماتریکس سلولی و پزشکی بازتولید) دانشگاه منچستر که یکی از محققان ایرانی ژن‌تراپیست به نام خانم دکتر پریسا رنجزاد نیز عضو مؤثر این گروه تحقیق هستند، برای اولین‌بار در جهان توانستند با استفاده از سلول‌های بنیادی انسانی، مینی‌کلیه‌ای را در یک محیط زنده رشد دهند که بالغ‌تر و کامل‌تر از نمونه‌های قبلی است. این مینی‌کلیه دارای عروق خونی انسانی بوده و می‌تواند خون بدن میزبان را فیلتر و تولید ادرار کند. نتیجه این تحقیق، به سرعت و به صورت ویژه‌ای مورد توجه مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در دنیا قرار گرفته و روزنامه‌های انگلستان در شماره روز ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ خود، به تجزیه و تحلیل آن پرداخته‌اند. رژنراتیو مدیسین یا پزشکی بازتولید، شاخه علمی بسیار جدیدی در دنیاست که بیشتر به بازتولید سلول‌های انسانی از دیفرنشیشن یا تمایز سولی سلول‌های بنیادی می‌پردازد و موفقیت اخیر یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های علمی در این زمینه است. انتظار می‌رود این تکنولوژی نوین بتواند در آینده برای درمان نارسایی بسیاری از ارگان‌های دیگر نیز تکامل یابد و دانش رژنراتیو مدیسین را وارد مرحله جدیدی کند. 

پرداخت عيدي بازنشستگان در نيمه نخست اسفند
مهر: مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي از پرداخت عيدي بازنشستگان و مستمري‌بگيران اين سازمان در نيمه نخست اسفند خبر داد. سيدتقي نوربخش گفت: در صورتي که پنج‌هزار ميليارد تومان بر اساس ابلاغيه هفته پيش سازمان مديريت در ماه اسفند براي تأمين اجتماعي محقق شود، عيدي بازنشستگان و مستمري‌بگيران اين سازمان در نيمه نخست اسفند پرداخت خواهد شد.

سرکنسول ايران در شانگهاي خبر داد:
پيکر جان‌باختگان سانچي چهارشنبه وارد تهران مي‌شود

ايسنا: ‌سرکنسول ايران در شانگهاي گفت: با پيگيري‌هاي انجام‌شده، فردا پيکر جان‌باختگان نفت‌کش سانچي به کشور انتقال خواهد يافت. عليرضا ايروش درخصوص انتقال پيکرهاي جان‌باختگان نفت‌کش سانچي خاطرنشان کرد: با پيگيري‌هاي به‌عمل‌آمده و با توجه به نزديک‌شدن به تعطيلات طولاني‌مدت سال نوي چيني، تلاش ما بر اين بود که پيکرهاي اين عزيزان تا قبل از تعطيلات به ايران منتقل شوند. سرکنسول کشورمان در شانگهاي در پاسخ به اين سؤال که آيا اين آخرين پيگيري‌ها خواهد بود يا اينکه همچنان پيگيري‌هاي وزارت خارجه ادامه خواهد داشت؟ تأکيد کرد: ما همچنان موضوع را تا رسيدن به نتيجه قطعي پيگيري خواهيم کرد. همان‌طور که هيئت کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در شانگهاي حضور داشته و اين موضوع را از مقام‌هاي مربوطه پيگيري کرده‌اند. پيشنهادهاي مختلفي وجود دارد تا بتوانيم اين موضوع را پيگيري کرده و ان‌شاءالله به نتايج ديگري برسيم. ايروش تصريح کرد: موضوع (نفت‌کش سانچي) به‌هيچ‌وجه خاتمه نيافته است. 


دیدگاه‌ها(۰)