۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۵ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
نگاهي به نتيجه تاريخي هاکي‌بازان ايراني در جام جهاني

شرق: تيم ملي هاکي داخل سالن مردان ايران در حالي براي سومين‌بار در رقابت‌هاي جام‌جهاني اين رشته شرکت کرد که باوجود نداشتن تجربه کافي از رويارويي با قدرت‌هاي صاحب‌نام دنيا در اين رشته، توانست به افتخاري تاريخي دست يابد. هاکي‌بازان کشورمان که سال 2015 در دوره قبل اين رويداد معتبر به رتبه چهارمي رسيده بودند، در اين دوره نيز در جمع چهار تيم برتر مسابقات قرار گرفتند و موفق شدند با درخششي بي‌نظير مدال برنز را از آن خود کنند. تنها شکستي که شاگردان اسفنديار صفايي در جام‌جهاني 2018 برلين آلمان متحمل شدند، باخت مقابل ژرمن‌ها، قدرت بلامنازع هاکي جهان بود که آنها را از رسيدن به فينال و کسب مدالي خوش‌رنگ‌تر از برنز دور کرد. صفايي، سرمربي تيم ملي هاکي، از روزهاي سختي که با تيم گذارنده است تا آن را براي نخستين‌بار صاحب مدال جهاني کند، به «شرق» مي‌گويد: «من در حالي کارم را با اين تيم شروع کردم که از همان روز اول هدف‌گذاري‌ام قرار‌گرفتن در جمع چهار تيم برتر جهان و کسب مدال بود. براي رسيدن به اين عنوان سومي شرايط خيلي سختي را پشت سر گذاشتيم. جام‌جهاني ميداني است که بهترين‌هاي دنيا در آن جمع مي‌شوند. ما بايد طوري برنامه‌ريزي مي‌کرديم که بتوانيم خودمان را هم‌سطح اين تيم‌ها قرار دهيم. براي همين در يک سال گذشته در تورنمنت بين‌المللي با کيفيت در اتريش و کرواسي شرکت کرديم تا با شناخت بهتري از حريفان راهي اين رقابت‌ها شويم».
او به ديدارهاي فشرده و حساسي که ايران در اين مسابقات پشت‌سر گذاشت، اشاره مي‌کند: «تمام تيم‌هايي که ما با آنها مسابقه داديم هم از نظر رنکينگ جهاني از ما بالاتر بودند هم در‌مقايسه‌با ما تجربه بيشتري از حضور در رقابت‌هاي خارجي داشتند. بازي اولمان با سوئيس بود که 5 بر يک پيروز شديم. بازي دوم در همين روز با بلژيک، نايب قهرمان 2018 اروپا و قهرمان المپيک بود که 3 بر 3 مساوي کرديم. بازي سوم با اتريش، قهرمان 2018 اروپا و نايب قهرمان دوره قبلي مسابقات و تيم دوم جهان بود که آن را هم 3 بر 3 مساوي کرديم. دو ديدار بعد را مقابل آفريقاي جنوبي و روسيه برگزار کرديم که به ترتيب 6 بر 3 و 4 بر 3 برنده شديم. بدون باخت بعد از اتريش به عنوان تيم دوم گروه راهي مرحله يک‌چهارم نهايي شديم. اتريش تيم دوم رنکينگ جهاني است که ما با آن هم‌امتياز شديم اما به‌دليل تفاضل گل تيم اول گروه شد. بازي‌هاي يک‌چهارم نهايي که واقعا سخت و نفس‌گير بود. چک تيم خوبي را روانه اين ميدان کرده بود اما ما هم آناليز دقيقي از بازيکنان اين تيم کرده بوديم. در تورنمنت اتريش دو بازي با چک انجام داده بوديم که شناخت کافي را از بازيکنان اين تيم به ما داده بود. اگرچه مي‌توانستيم بازي با اين تيم را هم در وقت قانوني ببريم، اما کار به ضربات پنالتي کشيده شد و 3 بر يک پيروز شديم. اينجا ديگر به هدف اولي که قراگرفتن در جمع چهار تيم بود، رسيده بوديم و همين اتفاق باعث شد تا با انگيزه بالاتري براي کسب مدال بجنگيم».
بازي با تيم آلمان اما سخت‌ترين رقابت هاکي‌بازان ايران در جام‌جهاني برلين بود؛ جايي‌که هزاران تماشاچي آلماني به سالن آمده بودند تا تيم محبوبشان را تشويق کنند. صفايي ادامه مي‌دهد:‌ «بازي با آلمان در نيمه‌نهايي رقابت دشواري برايمان بود. 6 بر 2 باختيم. 15 هزار آلماني آمده بودند تا تيم کشورشان را تشويق کنند. آلمان برترين تيم هاکي سالني دنياست. وقعا کار آساني نداشتيم اما بچه‌ها باز هم توانستند بازي را مديريت کنند. واقعا بايد به اين ملي‌پوشان تبريک گفت که توانستند در چنين شرايطي به همين نتيجه هم برسند. آخرين ديدارمان براي کسب مدال برنز با استراليا بود که 5 بر صفر برديم. استراليا مهد هاکي است. روي اين رشته سرمايه‌گذاري خوبي کرده است. هميشه جزء هشت تيم اول جهان بوده است».
او از مسئولان ورزش کشور مي‌خواهد که جهاني‌شدن هاکي ايران را جدي بگيرند: «ما با همه مشکلات و محدوديت‌ها توانستيم خودمان را به اين نقطه برسانيم و اولين مدال جهاني اين رشته را در تاريخ ورزش ايران ثبت کنيم. اگر حمايت فدراسيون هاکي نبود قطعا نمي‌توانستيم به اين نتيجه برسيم هيئت‌هاي استاني هم تا آنجا که توانستند کمکمان کردند تا بهترين اردوها را براي تيم ملي برگزار کنيم. اما خواسته من از مسئولان ارشد ورزش کشور اين است که ويژه‌تر به ما نگاه کنند تا بتوانيم اين افتخارات را تکرار و البته رنگ مدال‌هايمان را بهتر کنيم. به‌هرحال هاکي ايران سال‌هاست که قدرت اول آسياست و در تمام رويداهاي قاره حرف اول را زده است. ما در دوره گذشته مسابقات به عنوان تنها نماينده آسيا راهي جام‌جهاني شديم. اين دوره براي اولين‌بار بود که قزاقستان به عنوان دومين تيم به جام‌جهاني آمده بود».
در پايان اين مسابقات ساسان حاتمي‌نژاد، به عنوان برترين گلر جام جهاني 2018 هاکي معرفي شد.

 


دیدگاه‌ها(۰)