۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
رهبر کره‌شمالي خواستار ادامه مذاكرات با کره‌جنوبي شد
آشتي پيونگ‌يانگ

کيم جونگ‌ اون، رهبر کره‌شمالي، خواستار ادامه تلاش‌ها در راستای ايجاد «فضاي آشتي» بين دو کره‌ شده‌ است. هيئت عالي‌رتبه اعزامي او به سئول، پس از ديدار با رئيس‌جمهوري کره‌جنوبي به پيونگ‌يانگ بازگشته‌ است. به گزارش رويترز، کيم جونگ‌ اون پس از بازگشت هيئت عالي‌رتبه‌اي که دربرگيرنده خواهرش، کيم يو جانگ، بود، با اين هيئت ديدار کرد. به گزارش خبرگزاري رسمي کره‌شمالي، رهبر آن کشور در جريان ديدار با اين هيئت گفته‌ است: «مهم است که با گرم‌کردن فضاي آشتي و گفت‌وگو که ناشي از تمايل قوي شمال و جنوب (کره‌شمالي و کره‌جنوبي) است، به کسب نتايج خوب ادامه دهيم».
رهبر کره‌شمالي در پيام سال نو خود احتمال انجام مذاکراتي با همسايه جنوبي را مطرح کرده بود و پس از آن نيز تيمي از ورزشکاران آن کشور، همراه يک هيئت سياسي به المپيک پيونگ‌چانگ در کره‌جنوبي اعزام شدند.
با وجود اين رخدادها، برخي از تحليلگران مي‌گويند اين احتمال وجود دارد که قصد اصلي کره‌شمالي از فرستادن هيئت سياسي به کره‌جنوبي و عملکرد اخير آن، اقداماتي «گمراه‌کننده» با هدف تضعيف تحريم‌هاي بين‌المللي يا اثرگذاري بر اتحاد سياسي و نظامي واشنگتن و سئول باشد. آمريکا مي‌گويد روابط واشنگتن و سئول پايدار و مستحکم است.
گفته مي‌شود در‌صورتي‌که دو کره دست به انجام مذاکرات رسمي بزنند، اين مذاکرات به احتمال زياد در گام نخست درباره مسائل نظامي انجام خواهد شد. يک مقام رسمي در رياست‌جمهوري کره‌جنوبي، به خبرگزاري دولتي آن کشور گفت: «احتمال بسيار زيادي وجود دارد که دو طرف نخست اقدام به انجام مذاکراتي در سطح کارگروه‌، درباره مسائل نظامي کرده و سپس سطح اين مذاکرات را افزايش دهند».


دیدگاه‌ها(۰)