۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
اقدام جديد اسرائيل براي ضميمه‌کردن شهرک‌هاي اشغالي به خاک خود
تكذيب ادعاي نتانياهو از سوي كاخ‌ سفيد

بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل، مي‌گويد در حال مذاکره با آمريکا بر سر گسترش احتمالي حيطه نفوذ قوانين داخلي اسرائيل به شهرک‌هاي يهودي‌نشين در مناطق اشغالي کرانه باختري رود اردن است؛ اما کاخ سفيد در اقدامي نادر با اشاره‌اي تلويحي به عدم توافق ميان رئيس‌جمهور آمريکا و نخست‌وزير اسرائيل، اين ادعاي بنيامين نتانياهو را کذب خواند. طبق اظهارات سخنگوي حزب «ليکود»، نتانياهو در ديداري محرمانه گفته است: «بر مبناي مبحث اعمال حق حاکميت، مي‌توانم بگويم درباره اين موضوع با آمريکايی‌ها صحبت کردم».
اما «جاش رافل»، سخنگوي کاخ سفيد، دراين‌باره گفت: «گزارش‌ها مبني بر گفت‌وگوي آمريکا و اسرائيل درباره طرح الحاق براي کرانه باختري، کذب و دروغ است». او در ادامه افزود: «رئيس‌جمهور همچنان بر طرح ابتکاري صلح ميان اسرائيل- فلسطين متمرکز است». برخي صاحب‌نظران بر اين باورند که اظهارات نتانياهو خطاب به اعضاي حزب ليکود، ممکن است اقدامي در راستای آشتي با راست‌گرايان حاضر در کابينه خود باشد تا ارائه طرحي ملموس. درصورتي‌که مناطق اشغالي مشمول قوانين جاري در اسرائيل شوند، در عمل به معني الحاق آنها به خاک اين کشور خواهد بود.
در همين حال، فلسطيني‌ها هشدار داده‌‌اند چنين اقدامي، هرگونه تلاش براي ازسرگيري مذاکرات صلح ميان آنها و اسرائيل را نابود خواهد کرد. بيش از ۶۰۰ هزار يهودي در حدود ۱۴۰ شهرکي که از زمان اشغال کرانه باختري و شرق بيت‌المقدس از سوی اسرائيل در سال ۱۹۶۷ ساخته شده‌‌اند، زندگي مي‌کنند. اين شهرک‌ها بر اساس قوانين بين‌المللي اشغالي و غيرقانوني به حساب مي‌آيند؛ ولي اسرائيل اين موضوع را قبول ندارد. شهرک‌هاي يهودي‌نشين در مناطقي قرار دارند که فلسطيني‌ها اميدوارند در نتيجه مذاکرات صلح، بخشي از يک کشور مستقل فلسطيني باشند.


دیدگاه‌ها(۰)