۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
رویداد

سفر هیئت سعودی به بیروت
یک روزنامه عرب‌زبان از سفر قریب‌الوقوع یک هیئت سعودی به بیروت خبر داد و اعلام کرد این سفر با اقدامات ریاض برای ورود به پرونده انتخابات لبنان بی‌ارتباط نیست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الاخبار، سفر هیئت سعودی به بیروت در ارتباط با مناسبات میان سعدالحریری، نخست‌وزیر لبنان، با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی انجام می‌شود.

آمادگی نیروهای سوری  برای عملیات در غوطه شرقی
نیروهای تحت فرماندهی سهیل حسن، فرمانده معروف به ببر، آماده عملیات نظامی در غوطه شرقی دمشق می‌شوند. نیروهای ببر تحت فرماندهی سهیل الحسن از گروه‌های زبده ارتش سوریه هستند که نقش بسزایی در عملیات حلب و دیرالزور و دیگر مناطق سوریه داشته‌اند و در هر نبردی وارد شده‌اند، پیروز خارج شده‌اند.

استعفای رهبر مخالفان  دولت نیوزیلند
بیل اینگیلیش، رهبر حزب محافظه‌کار موسوم به حزب ملی نیوزیلند اعلام کرد از رهبری این حزب استعفا داده و اواخر ماه جاری میلادی نیز پارلمان را ترک خواهد کرد. اینگیلیش که ۵۶ سال دارد، سابقا نخست‌وزیر بوده و ۲۷ سال نیز به‌عنوان قانون‌گذار فعالیت کرده است.

بودجه نظامی هنگفت ترامپ  برای پنتاگون
رئیس‌جمهوری آمریکا بودجه نظامی‌ای ارائه کرده است که بزرگ‌ترین حجم بودجه از سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود و روی تقویت دفاع هسته‌ای این کشور و مقابله با رشد اقتدار چین و روسیه تمرکز دارد. این پیشنهاد که بخشی از درخواست بودجه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای دولت است، بودجه ۶۱۷‌میلیارد‌دلاری در اختیار پنتاگون می‌گذارد و علاوه بر آن ۶۹‌میلیارد دلار دیگر برای تأمین جنگ‌های جاری در سال مالی ۲۰۱۹ ارائه می‌کند.

حبس ۲۰‌ساله برای معتمد رهبر پیشین کره‌جنوبی
دادستان کره‌جنوبی خواستار ۲۵ سال حبس برای چوی سون سیل، معتمد رهبر سابق کره‌جنوبی به اتهام رشوه، سوءاستفاده از نفوذ و قدرت شد ولی دادگاه سئول او را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد. سون سیل که از طریق پدرش به گئون‌های نزدیک شده بود، به تبانی با گئون‌های برای درآمد ‌میلیونی از شرکت‌های بزرگ کره‌جنوبی از جمله سامسونگ و لوته و استفاده از ارتباطش با رئیس‌جمهور برای دخالت در امور کشوری متهم است.

۲۱ سال حبس برای وزیر پیشین بازرگانی عراق
یک مسئول دولت عراق اعلام کرد عبدالفلاح السودانی، وزیر اسبق بازرگانی در سه پرونده به اتهام فساد به ۲۱ سال حبس محکوم شد. دادگاه السودانی را در سه پرونده محکوم کرد که در دو پرونده‌ السودانی به اتهام اهمال‌کاری به ۱۴ سال حبس و در پرونده سوم به اتهام سوءاستفاده از جایگاه شغلی به هفت سال حبس محکوم شد.

تحریم‌های سازمان ملل روی گلوی مردم کره‌شمالی
هیئت کره‌شمالی در سازمان ملل، آمریکا و این نهاد بین‌المللی را به‌خاطر اعمال تحریم‌های شدید علیه کره‌شمالی به دلیل برنامه‌های اتمی‌اش مورد انتقاد قرار داد. این هیئت در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تحریم‌ها بهداشت و زندگی مردم در کره‌شمالی را تحت‌الشعاع قرار داده و گریبان مردم را گرفته است.

تصمیم حزب حاکم آفریقای جنوبی برای کناره‌گیری زوما
حزب حاکم آفریقای جنوبی تصمیم گرفته تا از رئیس‌جمهوری بخواهد از سمتش کناره‌گیری کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه تایمز لایو سه‌شنبه از قول منابع مطلع  گزارش داد کمیته اجرائی حزب حاکم کنگره ملی آفریقای جنوبی تصمیم خود را در جریان 13 ساعت جلسه که ساعت سه بامداد به وقت محلی به پایان رسید، اتخاذ کرده و از جاکوب زوما، رئیس‌جمهوری این کشور خواسته تا از سمتش کناره‌گیری کند.

لوپن به‌دنبال تغییر نام جبهه ملی فرانسه
رهبر جبهه ملی فرانسه به‌دنبال آن است تا نام این حزب را تغییر دهد. مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه گفت برنامه‌هایی برای تغییر نام حزبش دارد و معتقد است این اقدام می‌تواند به این حزب کمک کند تا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۲ آرای بیشتری به دست آورد.


دیدگاه‌ها(۰)