۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
اين روزهاي تئاتر پايتخت
از فتوحات گلشيري تا پاشيده

گروه هنر: اين روزها نمايش‌هاي فتوحات گلشيري، نقالي مغولستان خارجی، بخواب در رؤياهايت، خرده‌جنایت‌های زن‌وشوهری و پاشيده در تالارهاي پايتخت اجرا مي‌شوند.
«فتوحات گلشیری» در تالار چهارسو
نمایش «فتوحات گلشیری» به کارگردانی یوسف باپیری و دراماتورژي مجتبي كريمي از روز چهارشنبه، 25 بهمن، ساعت 20 با مدت‌زمان 60 دقیقه و قیمت بلیت 30 هزار تومان در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود. در نمایش «فتوحات گلشیری» که طبق گفته دست‌اندرکاران این اثر نمایشی، کولاژی از جهان داستان‌های کوتاه هوشنگ گلشیری است، عباس جمالی، بهار کاتوزی، فرزانه میدانی و مریم نورمحمدی به‌عنوان بازیگر حضور دارند.
«نقالی مغولستان خارجی» در عمارت روبه‌رو
نمایش «نقالی مغولستان خارجی» به کارگردانی حمزه امامی تا ۳۰ بهمن‌ماه جاری در عمارت روبه‌رو اجرا می‌شود. نمایش «نقالی مغولستان خارجی» به نویسندگی و کارگردانی حمزه امامی که اجرای آن در بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد، تا روز 30 بهمن‌ جاری در عمارت رو‌به‌رو اجرا می‌شود. این نمایش با بازی رومینا نظامی، مریم فراهانی‌پارسا، سارا رستم، بهادر کاویانی‌مرام، بهزاد بارانی و حمزه امامی، بر اساس سه داستان «خانه پدری» اثر چارلز بوکوفسکی، «گفت‌وگوی مرلین منسون با آیدا تجویدی آخرین نسل بازمانده دختران شهرزاد قصه‌گو» و «زدوخورد» نوشته حامد شاملو شکل گرفته و در سه اپیزود روی صحنه می‌رود. اپیزود اول و دوم نمایش «مغولستان خارجی» با استفاده از شیوه نقالی اجرا می‌شود و اپیزود سوم این نمایش نیز تئاتر مستند است. این نمایش، هر روز ساعت 20 به مدت 60 دقیقه در عمارت روبه‌رو اجرا می‌شود.
«بخواب در رؤیاهایت» در تئاتر مستقل
نمایش «بخواب در رؤیاهایت» به نویسندگی محمد چرمشیر و همراهی رکسانا مهرافزون به‌عنوان طراح پروژه در تئاتر مستقل تهران اجرا می‌شود. نمایش «بخواب در رؤیاهایت» حاصل کارگاه آموزشی رکسانا مهرافزون در تئاتر مستقل تهران است که ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان بوده.  در این کارگاه صدساعته موضوعاتی مانند قصه‌نویسی، تخیل، تجسم، ترکیب‌بندی، بدن و بیان تدریس شده و متن این نمایش نیز بر اساس مجموعه قصه‌های هنرجویان نوشته شده است. «بخواب در رؤیاهایت» جدیدترین تولید تئاتر مستقل تهران محسوب می‌شود که در تاریخ 28 و 29 بهمن ساعت 19 به صحنه خواهد رفت؛ علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.
«خرده‌جنایت‌های زن‌وشوهری» در خانه نمايش
نمایش «خرده‌جنایت‌های زن‌وشوهری» با بازی تبسم هاشمی‌حائری و رضا رمضانی در خانه نمایش اداره تئاتر به صحنه رفت. نمایش «خرده‌جنایت‌های زن‌وشوهری» نوشته اریک امانوئل اشمیت و به کارگردانی رضا رمضانی، دوشنبه 23 بهمن، در خانه نمایش اداره تئاتر به صحنه رفت. در خلاصه داستان این نمایش آمده است؛ مرد بر اثر حادثه‌ای مرموز دچار فراموشی شده. زن او را به خانه آورده و سعی می‌کند گذشته را بازسازی کند تا هویت مرد بازگردد، اما در این میان حقایقی هولناک آشکار می‌شود.  این نمایش هر روز به‌جز شنبه‌ها، رأس ساعت 18 تا تاریخ 23 اسفندماه 96 روی صحنه خواهد بود. علاقه‌مندان به تماشای آثار نمایشی خانه نمایش می‌توانند به نشانی میدان فردوسی، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه محمدآقا، پلاک 34
 مراجعه کنند.
«پاشیده» در پارکینگ عمومی
«پاشیده» کاری از گلاره ریحانی و سروش کریمی‌نژاد از ۲۸ بهمن‌ماه در یک پارکینگ عمومی اجرا می‌شود. اجرای «پاشیده» با محوریت فرسودگی، از 28 بهمن‌ماه در یک پارکینگ عمومی اجرا می‌شود. از منظر این اجرا که کاری از گلاره ریحانی و سروش کریمی‌نژاد است، فرسودگی امر اجتناب‌ناپذیر انسان معاصر است. فرسودگی در اینجا نه به معنای خستگی، بلکه به معنای ازبین‌رفتن هر امر ممکن است. «پاشیده» اثری متعارف نیست و مخاطبش با نمایشی روایتگر روبه‌رو نمی‌شود. این اجرا صرفا تصویرگر وضعیتی مشخص است که در آن مرز فرسودگی و نزدیک‌شدن به بی‌فعلی محض نمایان می‌شود.
گروه «پاشیده» تلاش می‌کند در اجرای خود زیستی مشترک با مخاطبان را تجربه کند. اجراگران این اجرا عبارتند از راضیه اعرابی و بابک خارند. این اجرا از ۲۸ بهمن‌ماه و به مدت ۱۰ شب در خیابان ولیعصر، بالاتر از عباس‌آباد، روبه‌روی هتل سیمرغ پذیرای مخاطبان خواهد بود. «پاشیده» هر شب رأس ساعت ۲۰ برای علاقه‌مندان به نمایش‌های نامتعارف اجرا می‌شود.


دیدگاه‌ها(۰)