۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
دریچه

کتاب‌هاي داستان جايگزين «پيک‌ نوروزي» مي‌شود
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داده پيک‌هاي نوروزي در تثبيت و تعميق يادگيري چندان نقشي نداشتند، گفت: داستان‌خواني و داستان‌گويي جايگزين پيک‌هاي نوروزي مي‌شود. همچنين ويژگي‌هاي کتاب مناسب را به استان‌ها ابلاغ خواهيم کرد تا از معرفي کتب نامناسب خودداري شود. رضوان حکيم‌زاده در نشستي خبري با موضوع «تکليف نوروزي دانش‌آموزان ابتدايي» افزود: در سال‌هاي گذشته با توجه به فاصله‌گرفتن کودکان از محيط مدرسه، براي جلوگيري از اختلال در يادگيري، پيک نوروزي تهيه و در اختيارشان قرار مي‌گرفت. معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌و‌پرورش با بيان اينکه بررسي‌ها نشان داد پيک‌هاي نوروزي در تثبيت و تعميق يادگيري چندان نقشي نداشتند، گفت: دانش‌آموزان در تعطيلات درگير چالش‌هاي تکميل پيک بودند و معمولا در آخرين ساعات تعطيلات با همراهي خانواده پيک را حل مي‌کردند. حکيم‌زاده افزود: در سال تحصيلي ۹۲-۹۳ دستورالعمل جديدي تدوين شد که بر کتابخواني، مطالعه، گفت‌وگو و مهارت‌هاي اجتماعي تأکيد شده و مقرر شد استان‌ها از توليد پيک‌هاي متمرکز خودداري کنند و برنامه‌هايي براي توانمندسازي معلمان داشته باشند اما برخي معلمان توانايي توليد تکاليف نوروزي را نداشتند و به دليل ضيق وقت و فشرده‌بودن زمان، رونويسي و کپي و تکثير تمارين را جايگزين کنند. 

توصيه‌هاي وزارت بهداشت درباره آنفلوانزاي پرندگان
ايسنا: رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت تأکيد کرد: احتمال انتقال ويروس آنفلوانزاي پرندگان «H5N6» به انسان بسيار ناچيز است اما همچنان لازم است مردم از تماس و شکار پرندگان وحشي خودداري کنند و اين موضوع را جدي بگيرند. دکتر محمدمهدي گويا، با اشاره به مشاهده مواردي از ابتلاي پرندگان به ويروس آنفلوانزا در گيلان، درباره امکان انتقال ويروس «H5N6» که سبب ابتلاي پرندگان به آنفلوانزا مي‌شود، اظهار کرد: تا کنون فقط ۱۸ مورد از ابتلا به اين بيماري در دنيا گزارش شده و همه اين موارد نيز در کشور چين اتفاق افتاده است. اين ويروس توانايي انتقال به انسان را دارد اما تا امروز اين بيماري به‌جز چين در هيچ کشور ديگري مشاهده نشده است. او با بيان اينکه احتمال انتقال اين بيماري به انسان بسيار ناچيز است، گفت: اين بيماري در ايران فقط بين پرندگان وحشي و در منطقه محدودي از استان گيلان مشاهده شده است. سازمان‌هاي دامپزشکي، محيط زيست و وزارت بهداشت نيز تمام اقدامات کنترلي لازم را در اين زمينه انجام داده‌اند. در‌حال‌حاضر نيز تمام کساني که با اين پرندگان در ارتباط بوده‌اند، واکسينه شده‌اند. داروي پيشگيري نيز به آنها داده شده است و ۱۰ روز تحت مراقبت قرار مي‌گيرند تا مطمئن شويم جلوي هر نوع خطري گرفته شده است. 

تشریح چرايي توقف فعاليت دستگاه‌هاي خودپرداز سرنگ
ايسنا: سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اينکه خدمات کاهش آسيب در کشور مورد توافق همه گروه‌هاي فعال حوزه مبارزه با مواد مخدر است، گفت: همان‌طور که در جلسه مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر و کميته درمان تصويب شده است، امکان راه‌اندازي «اتاق تزريق» در استان‌هايي که اين درخواست را دارند، در صورت فراهم‌شدن شرايط و تصويب شوراي هماهنگي استان‌ها فراهم خواهد شد. پرويز افشار، با اشاره به دلايل ادامه پيدانکردن طرح توزيع سرنگ، سوزن و بسته‌هاي بهداشتي به معتادان از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز گفت: خدمات کاهش آسيب طيفي از درمان‌هاي نگهدارنده مانند متادون‌درماني و بوپرنورفين، تا توزيع سرنگ و سوزن را شامل مي‌شود. وی افزود: از آنجايي که معتادان عمدا در خرابه‌ها و بيغوله‌ها و مکان‌هايي که دسترسي به آنها دشوار است حضور دارند، توزيع خدمات بهداشتي و درماني به آنها تنها از طريق گروه‌هاي Out reach «تيم امدادرساني سيار» امکان‌پذير است. اين افراد در قالب گروه‌هاي يک تا سه‌نفره با استفاده از کوله‌پشتي‌هايي شامل سرنگ و سوزن، وسايل پانسمان و وعده‌هاي غذايي به محل اقامت معتادان مراجعه مي‌کنند. وي با بيان اينکه جانمايي دستگاه‌هاي خودپرداز توزيع سرنگ، سوزن و لوازم بهداشتي در محل اقامت اين معتادان امکان‌پذير نيست، تصريح کرد: محل اقامت اين معتادان دائما در حال تغيير است و قراردادن چنين دستگاه‌هايي به شکل عملي کارايي بالايي ندارد. به همين دليل ما بايد به دليل تغيير مکان معتادان، اين گروه‌ها را به سراغشان بفرستيم. سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بيان اينکه گروه‌هاي امدادرساني سيار، سرنگ، سوزن، لوازم بهداشتي و وعده‌هاي غذايي گرم يا سرد را به محل اقامت معتادان مي‌برند، ادامه داد: تمام مراکز DIC که نزديک به 200 مرکز فعال در کل کشور هستند، بين يك تا سه گروه امداد‌رساني سيار را در اختيار دارند که اين گروه‌ها توزيع خدمات مذکور به معتادان را انجام مي‌دهند.


دیدگاه‌ها(۰)