۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۶ - ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
رئیس‌جمهوری:
کاملا به آینده کشور امیدواریم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در نشست مشترک استانداران، وزرا، رؤسای سازمان‌های اقتصادی و مدیران مؤسسات مالی و اعتباری با قدردانی از حضور مردم وفادار و زمان‌شناس در راهپیمایی با‌عظمت ۲۲ بهمن، همگان را به تلاش برای تقویت امید در کشور فرا خواند. 
به گزارش ایسنا روحانی افزود: «با وجود برخی مشکلات، مردم با قوت مسیر استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را طی می‌کنند و امروز هم اگر از مردم سؤال شود، در مقابل دخالت بیگانگان، اختناق یا استبداد، باز هم با 98.2 درصد به جمهوری اسلامی رأی می‌دهند».
روحانی با تأکید بر اینکه تا زمانی که وحدت و انسجام در جامعه وجود دارد، انقلاب اسلامی نیز پایدار خواهد ماند، افزود: «هیچ قدرت خارجی و هیچ گروه و گروهکی تا زمانی که ملت ایران منسجم هستند، نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و انقلاب پایدار خواهد ماند».
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اراده، نشاط و امید به آینده از پایه‌های اصلی پیشرفت کشور است، گفت: «اگر کسی نشاط و امید صددرصدی به آینده ندارد، نباید در مسئولیت بماند. ما کاملا به آینده کشور امیدواریم و می‌توانیم کشورمان را در مسیر پیشرفت قرار دهیم».
او با طرح این سؤال که چرا همه دنیا درباره برجام در برابر ترامپ ایستادند، افزود: «بی‌تردید اگر نظام و آینده کشورمان مستحکم نبود، بیش از 190 کشور جهان روبه‌روی ترامپ نمی‌ایستادند و این ایستادگی نشانه اعتماد جهان به این نظام، ملت و دولت است؛ چراکه آنها در مسیری که می‌خواهند قرار بگیرند، محاسبات لازم را انجام می‌دهند و بی‌دلیل تمام حیثیت و توان سیاسی خود را هزینه نمی‌کنند». روحانی ادامه داد: «در ابتدای دولت یازدهم ریسک اعتباری ایران بیش از هفت درصد بود و در سال جاری به پنج درصد رسیده است و این نیز نشانه‌ای از افزایش اعتماد جهانی به کشورمان است و دیگر شاخص‌ها نیز همین روند اعتماد جهانی را نشان می‌دهد و البته در‌این‌میان نباید به هیاهوی بوق‌های خارجی اعتنایی کرد. البته برخی دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی نیز از ارزیابی‌های جهانی نسبت به پیشرفت ایران عقب هستند و بذر یأس می‌پاشند و این در حالی است که ملت ایران همچنان جلوتر از همه این دستگاه‌ها در حال حرکت است».
رئیس‌جمهور با بیان اینکه براساس آمار و ارقام، رشد اقتصادی سال 96 بالاتر از متوسط جهانی خواهد بود، گفت: «این موضوع نشان‌دهنده درستی مسیری است که کشور طی می‌کند و اینکه دولت در 4.5 سال گذشته به ‌طور مداوم تورم را کاهش می‌دهد، به معنای توانایی دولت و آرامش جامعه است و مصمم هستیم روند حفظ تورم تک‌رقمی، رشد اقتصادی بالای پنج درصد و کاهش بی‌کاری را با قوت ادامه دهیم». روحانی افزود: «باید نرخ بی‌کاری را کاهش داده و به سمت تک‌رقمی‌شدن حرکت کنیم و در این مسیر دشوار همه باید دست‌ به ‌دست هم دهیم».
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از مدیریت وزارت کشور و شورای امنیت در اغتشاشات دی‌ماه، گفت: «اینکه یک بحران در مدت یک هفته جمع می‌شود، اقدامی بسیار بزرگ و ارزنده است که البته در این زمینه همه دستگاه‌ها به صحنه آمده و به‌خوبی و با دقت این بحران را مدیریت کردند». روحانی افزود: «در روز اول شروع بحران و اغتشاشات به پلیس دستور دادیم که بدون سلاح امنیت را در خیابان‌ها برقرار کند و پلیس کشورمان با آرامش کامل امنیت را برقرار کرد». رئیس‌جمهور با بیان اینکه قانون اساسی کشورمان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد و به‌خوبی می‌تواند ضمن اداره کشور رضایت عمومی را هم به شرط التزام و اجرای کامل آن برقرار کند، ادامه داد: «باید از همه ظرفیت‌های قانون اساسی در مدیریت بهتر امور استفاده کنیم و فصول مختلف قانون اساسی از‌جمله فصل سوم قانون اساسی را که مربوط به حقوق ملت است، مورد توجه قرار دهیم». روحانی گفت: «در اجرای قانون اساسی، همه دستگاه‌ها، باید مشارکت داشته باشند؛ اما رئیس‌جمهور مسئولیت و وظایف خاصی نسبت به اجرای قانون اساسی دارد و مسئول اجرای آن است و در این مسیر همه قوا و نهادها باید در کنار هم قرار بگیرند».
رئیس‌جمهور در ادامه با قدردانی از اقدامات انجام‌شده در حوادث غیرمترقبه اخیر به‌ویژه زلزله کرمانشاه و کرمان بر تسریع در رفع نواقص و مشکلات تأکید کرد و گفت: «در مجموع می‌توان گفت که درباره حوادث اخیر به‌ویژه در کرمانشاه و کرمان اقدامات خوبی انجام گرفت. البته جبران آنچه مردم از دست داده‌اند، به‌ویژه از لحاظ روحی و روانی بسیار دشوار است؛ اما همه باید تلاش کنیم تا از آلام و دردهای آسیب‌دیدگان کم کنیم». دکتر روحانی بر تسریع در اسکان دائمی زلزله‌زدگان تأکید کرد و گفت: «در رسیدگی به امور زلزله‌زدگان دولت در همه مراحل در کنار مردم قرار دارد و هر دستگاهی که برای تأمین کانکس اعلام آمادگی کرد، دولت از آن استقبال کرده و هزینه‌اش را پرداخت کرد و دستگاه‌های مختلف اعم از وزارت کشور، بهداشت و درمان، نیروهای امدادی و خدماتی و هلال‌احمر، زحمات فراوانی در این زمینه کشیدند که از همه آنها تشکر می‌کنم».
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه سال آینده به‌عنوان چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، بایستی سال نشاط، امید و شادمانی مردم ایران باشد، اظهار کرد: «باید سخت‌گیری و دخالت‌ها در زندگی مردم سراسر کشور، کم شود و همگان اساس اسلام را که بر پایه فرهنگ، اصلاح و تبلیغ است، در مواجهه با مردم در پیش بگیرند، چراکه اسلام دین مشقت و سخت‌گیری نیست، بلکه دین بشارت و هدایت و سمحه و سهله است».
رئیس‌جمهور در ادامه، اشتغال را از مهم‌ترین مطالبات مردم دانست و با تأکید بر اینکه در سال آینده باید حرکت فوق‌العاده‌ای در مسیر اشتغال‌زایی انجام شود، گفت: «در زمینه اشتغال جوانان و تحصیل‌کردگان دانشگاهی بایستی شاهد اقدامات ویژه‌ای باشیم و در رابطه با اشتغال روستایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موظف است تمام منابع پیش‌بینی‌شده برای اشتغال روستایی را تا پایان تیرماه سال آینده، اختصاص دهد و همه باید توجه داشته باشیم که در قبال حتی یک روز تأخیر در اشتغال جوانان، مسئول هستیم».
روحانی افزود: «از امروز تا پایان سال 97، سهم بیمه کارفرمایان هر کارگاهی که در چارچوب طرح تکاپو، نیروی کار جذب کرده و آموزش دهد، برعهده دولت خواهد بود. در این زمینه بیمه حوادث را هم دولت برعهده می‌گیرد. بی‌تردید با اشتغال روستایی و توجه به آموزش حین کار، می‌توان تحول بزرگی در زمینه اشتغال ایجاد کرد». رئیس‌جمهور همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت مهارت‌آموزی برای تمام تحصیل‌کرده‌ها و تعیین مشوق‌هایی برای اشتغال به کار آنان، فراخواند. 
روحانی فناوری اطلاعات، فضای مجازی و سرعت بالای اینترنت را از ضرورت‌های اقتصاد و اشتغال دانست و گفت: اقتصاد آینده به سمت اقتصاد دیجیتالی حرکت می‌کند و اشتغال در این حوزه، تحولی در معادلات آینده اقتصادی در عرصه جهانی ایجاد خواهد کرد. 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: توجه به اشتغال در فضای مجازی می‌تواند واسطه‌های مضر و هزینه حمل‌ونقل و تأخیر در چرخه تولید و خدمات را حذف کند و باعث شود تا جنس و محصول ارزان به دست مردم برسد. روحانی افزود: بخش فناوری اطلاعات و افزایش سرعت اینترنت، پایه اصلی در آینده کشور است که بعضی متأسفانه اهمیت آن را درک نمی‌کنند. امروز باید همه به میدان آمده و کمک کنند تا فضای مجازی را منزه کرده و این فضا در مسیر علم، کسب‌وکار، کشاورزی و اشتغال مردم قرار بگیرد. 
رئیس‌جمهور همه مسئولان اجرائی و استانی را به تقویت زیرساخت‌های لازم برای توسعه فضای مجازی و فناوری اطلاعات، توصیه کرد و گفت: در دولت یازدهم حدود 20‌ هزار‌ میلیارد تومان در حوزه توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات هزینه شد تا مردم راحت‌تر زندگی کنند. روحانی تسهیل در موضوع سرمایه‌گذاری را مورد تأکید قرار داد و گفت: در ایران جاذبه‌ها و امکانات فراوانی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما لازم است که مقررات دست‌وپاگیر حذف شود و شرایطی فراهم شود که سرمایه‌گذار به‌راحتی و در کمترین زمان بتواند مجوزهای لازم را برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی به دست بیاورد. رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها، گفت: باید در زمینه مقابله با ریزگردها، تحول بزرگی ایجاد شود و در سال آینده بیش از 12‌ هزارهکتاری که امسال مالچ‌پاشی شده، مالچ‌پاشی صورت بگیرد و مصمم هستیم در شهرهای بزرگ نیز آلوده‌کننده‌های هوا را کاهش داده و به‌تدریج حذف کنیم و برای این کار نوسازی ناوگان حمل‌ونقل در دستور کار قرار گرفته است. 
روحانی خاطرنشان کرد: باید ناوگان حمل‌ونقل سنگین و نیمه‌سنگین، با حرکت سریع و در مدت سه الی چهار سال نوسازی شود و برای این کار دولت تعهد کرده، هم‌زمان با تحویل کامیون فرسوده، کامیون نو را با نصف قیمت واگذار کند. توجه به سلامت مالک خودروی سنگین و نیمه‌سنگین و خانواده وی و حتی سلامت مردم و نیز تقویت صنعت خودروسازی، از مزایای این برنامه است و تمام نیازهای ارزی برای ساخت خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین جدید تأمین می‌شود. روحانی با بیان اینکه دولت برای تفویض اختیار به استانداران آمادگی دارد، همه مسئولان را به حضور جوانان و زنان در عرصه‌های مدیریتی توصیه کرد و گفت: باید جوانان هرچه‌سریع‌تر به عرصه مدیریت وارد شوند و فاصله مدیریت با نسل جوان کاهش یابد. زنان کشورمان نیز شایستگی‌های فراوانی دارند و بایستی در سطوح مختلف مدیریتی وارد شوند. 
رئیس‌جمهور همچنین توجه و نگاه یکسان به اقوام و مذاهب مختلف را از سوی مسئولان مورد تأکید قرار داد و گفت: همه ایرانیان و اقوام و مذاهب گوناگون باید احساس کنند که مدیران کشور و مسئولان با نظر واحدی به آنها نگاه می‌کنند و هیچ تفاوتی بین آنها قائل نیستند. 
در ابتدای این مراسم، وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «ارتباطات و فناوری» و «نیرو» در سخنان جداگانه‌ای، گزارشی از وضع موجود و برنامه‌های آتی برای ایجاد اشتغال و تقویت تولید ارائه کردند. 


دیدگاه‌ها(۰)