۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۷ اسفند
خبر

تلاش کشورهای عربي براي خاتمه بحران قطر
روزنامه گاردین در گزارشی نوشت کشورهای تحریم‌کننده قطر در حال بررسی طرح‌هایی برای پایان‌دادن به بحران منطقه هستند که حدود ۹ ماه از آغاز آن می‌گذرد. به گزارش ایسنا، پاتریک وینتور، تحلیلگر مسائل دیپلماتیک روزنامه گاردین، درباره این طرح‌ها نوشت: طرح یادشده شامل کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده بر رفت‌وآمد غیرنظامیان به‌عنوان اولین گام برای دستیابی به توافقی گسترده‌تر است. در گزارش گاردین آمده است بررسی طرح‌هایی برای پایان‌دادن به بحران منطقه خلیج ‌فارس یکی از موضوعات مهم سفر چهارشنبه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به انگلیس و دیدارش با ترزا می، نخست‌وزیر این کشور، خواهد بود. وینتور در ادامه نوشت، انگلیس، عربستان را به لغو محاصره قطر که بر اقتصاد کشورهای منطقه تأثیر گذاشته تشویق می‌کند.این طرح ابتدا خواستار آزادی شهروندان این کشورها در رفت و آمد و سفر در منطقه شده و این امر نیازمند آن است که کشورهای همسایه قطر ممنوعیت اعمال‌شده بر پروازهای دوحه را پایان دهند. در اثر این ممنوعیت حدود ۱۰ هزار شهروند کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در قطر و کشورهای همسایه آن با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.به گفته وینتور، در این طرح از عربستان و امارات خواسته شده با بحران یادشده نه به‌عنوان یک اختلاف خانوادگی میان کشورهای منطقه بلکه به‌عنوان موضوعی جدید در رابطه با ادعای حمایت دوحه از گروه‌های «افراطی» در خاورمیانه مانند حزب‌الله، حماس و اخوان‌المسلمین بنگرند. دوحه قاطعانه اتهامات مطرح‌شده علیه‌ خود را رد کرده و ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان را به تلاش برای نقض حاکمیت خود متهم کرد.واشنگتن به‌دنبال جبهه‌ای یکپارچه در منطقه خلیج‌فارس برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران و نفوذ دیپلماتیک این کشور است. قطر نیز میزبان بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه بوده و به همین علت رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، برای تغییر موضع‌گیری کاخ سفید نسبت به مسئله تحریم قطر تلاش کرد.در دیدار آتی بن سلمان با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، این موضوع بررسی خواهد شد و ترامپ تلاش خواهد کرد از شدت موضع‌گیری ریاض نسبت به دوحه بکاهد.تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیر قطر، در راستای تفهیم این مطلب که دوحه رویکردهایی برای ایجاد خاورمیانه باثبات دارد که با ماجراجویی‌های ولیعهد عربستان متفاوت است، طرح‌هایی را برای یک قرارداد امنیتی در خاورمیانه و نه فقط میان کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس ارائه کرد که هدف از آنها مقابله با ماجراجویی‌های فردی عربستان است. گاردین به نقل از سیف‌احمد آل‌ثانی، نماینده دائم قطر در سازمان ملل، نوشت این طرح‌ها راهی برای اطمینان از تکرارنشدن چنین مسئله‌ای با قطر یا هر کشور دیگری است و به‌منزله اصلی برای همزیستی و شامل راهکاری برای حل مشکلات است که باید توسط یک هيئت کل در منطقه اجرا شود.

پیام کره‌ شمالی در دستان مقامات آمریکایی
در پی اعلام آمادگی کره ‌شمالی برای مذاکره درباره خلع سلاح هسته‌ای، یک مقام کره‌ جنوبی با پیامی از سوی مقامات کره ‌شمالی عازم آمریکا خواهد شد. به گزارش «بي‌بي‌سي»،‌ خبرگزاری یونهاپ کره ‌جنوبی به نقل از یک مقام دولتی آن کشور گزارش کرد که چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی و از مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری این کشور، برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر خواهد کرد. براساس این گزارش، او حامل پیامی از سوی حکومت کره ‌شمالی برای دولت آمریکاست، اما محتوای این پیام فاش نشده است.خبر سفر آقای چونگ به آمریکا یک روز پس از آن انتشار می‌یابد که او پس از سفری دوروزه به پیونگ‌یانگ، پایتخت کره‌ شمالی و دیدار با کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، از موافقت او برای برگزاری نشستی با رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی در ماه آینده میلادی خبر داد و همچنین گفت مقامات کره ‌شمالی برای کنارگذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای خود اعلام آمادگی کرده‌اند.
واكنش محتاطانه واشنگتن
تغییر موضع کره ‌شمالی درباره برنامه هسته‌ای، واکنش محتاطانه مقامات آمریکایی را در پی داشته و روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، هشدار داد که کره‌ شمالی در گذشته هم بارها برای مصالحه بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی خود اعلام آمادگی کرده، اما در این زمینه صداقت لازم را نداشته و باید از تکرار گذشته خودداری کرد. مقامات دولت آمریکا گفته‌اند فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها که حتی ادامه برنامه‌های مهم دولت کره‌ شمالی را هم با مشکل مواجه کرده بود، عامل نرمش حکومت آن کشور است.


دیدگاه‌ها(۰)