۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
جمشید مشایخی پیام روز ملی هنرهای نمایشی را نوشت
هنر ما هویت ماست

گروه هنر: جمشید مشایخی، هنرمند پیش‌کسوت تئاتر، تلویزیون و سینمای کشور، پیام روز ملی هنرهای نمایشی را نوشت.   جمشید مشایخی در پیامی که به مناسبت 7 فروردین و روز ملی هنرهای نمایشی نوشت، آورده است:
با سلام
از من خواستند چند کلمه‌ای به مناسبت روز نمایش بنویسم تا شاید یادگاری برای آنها که تک‌تک سلول‌های تنم با عشق به آنها زنده مانده‌اند، همه آنهایی که در طول شصت سال با تماشای ده‌ها و ده‌ها انسانی که زاییده تخیل نویسنده‌ها، کارگردان‌ها و من بازیگر بوده‌اند را به زندگی خود راه دادند و با قدم‌گذاشتن به دنیای آنها زوایای پنهان و آشکار بشری را تجربه کرده‌اند. و من همیشه در آن لحظات غایب بوده‌ام.
بله، من بازیگر همیشه تنها هنرم غیب‌شدن در صحنه و تبدیل‌شدن به انسان دیگر بوده است، هربار در هیبتی یا مسلکی یا مسندی.
خب، این زندگی همه ما آکتورهاست که هرازچندگاهی در قالبی نو سر کنیم تا بتوانیم زیر‌و‌بم غم‌ها، شادی‌ها و آرزوهای بشر خاکی را گاهی همچون غم‌نامه‌ای که بر صفحه روزگار نقش‌ بسته و گاه همچون مجنونی که با نمایش اشتباهات انسانی خنده می‌گیرد بر روی صحنه زندگی کنیم.  گفتم من همیشه غایب بوده‌ام. شاید این شعبده‌بازی بود که در هر غیب‌شدن یک‌بار دیگر باید تلنگری به گوشه‌ای از زندگی انسان زده می‌شد تا در خلق‌الساعه‌ای از دنیای ابری‌اش به جهان روشنایی هدایت شود و در آیینه صحنه خود را بیابد.  شاید ما نمایشگران لعبتکانی هستیم که نقش‌های فلک لعبت‌باز را اینجا و آنجا زنده می‌کنیم تا در حین غیبت تبدیل به هزار‌کس و هیچ‌کس شویم.
آنچه بر پیشانی هر نمایشگر نوشته شده صادر‌کردن شناسنامه‌هایی با مهرهای رنگی است که هر رنگ آن حکایت از کاراکتری دارد که یا دوستش می‌داریم یا دوستش نمی‌داریم، آنکه دوستش داریم در قلبمان جای گرفته و به تلطیف روحمان نشسته و آنکه مهرش بر جانمان ننشسته همچون مفیستویی در ذهنمان خانه کرده تا هشداری باشد در راه زندگیمان.  امروز به همت جوانان پرشور و هنرمندان راستین کشورمان هنر نمایش سربلند، سر از تاریخ این هنر درآورده و آنچه را که نسل‌های پیشین کاشته‌اند با پایبندی به فرهنگ ملی و به‌کارگیری دانش و فنون هنری به‌خوبی درو می‌کنند و خاک صحنه از تن پیشینیان می‌روبند.
آرزو می‌کنم چراغ صحنه‌های نمایش این آب‌و‌خاک همیشه روشن باشد و فرزندان این سرزمین در همه‌ زمینه‌های علمی، فرهنگی و هنری سرافراز باشند. هنر ما هویت ماست و نقش ما در دنیای امروز بازتاب هویت ماست.


دیدگاه‌ها(۰)