۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
مهم‌ترین محورهای گزارش کمیته بررسی سانحه هواپیمای تهران-یاسوج

آخرین مکالمه خلبان هواپیما، روی فرکانس رادیویی در ساعت 9:30 به ثبت رسیده و پس از آن تماس، پرواز 3704 پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده است. پس از پاسخ‌گونبودن پرواز به مکالمات کنترل‌کننده فرودگاه، وضعیت عدم قطعیت فعال می‌گردد.
 خلبان: -خلبان مرحوم متولد سال 1334 دارنده گواهینامه ATPL و سابقه 17هزارو 400 ساعت پرواز و بیش از 15هزار ساعت پرواز با هواپیمای ATR بوده است. او همچنین معلم خلبان شرکت آسمان و سازمان بوده و در سه ماه گذشته دو پرواز با این هواپیما به فرودگاه یاسوج داشته است. گواهینامه پزشکی نام‌برده تا تاریخ 24 تیر 1396 معتبر بوده و اعتبار IR و LPC نام‌برده نیز تا تاریخ 9 آبان 1396 بوده است. اعتبار مدرک مهارت زبان انگلیسی مرحوم نیز تا تاریخ 24 اسفند 1397 بوده است.
- خلبان مرحوم برابر مقررات پزشکی با درج محدودیت سن بالای 60 سال و محدودیت OML معتبر پزشکی کلاس یک مواجه بوده است. نام‌برده در سال 1388 تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته و پس از سپری‌شدن مدت 9 ماه از عمل جراحی، منع پروازی داشته و بعد از این مدت برابر مقررات پزشکی هوایی وقت ارزیابی‌های تخصصی تکمیلی توسط پزشک قلب معتمد به عمل آمده و با نظریه کمیسیون پزشکی هوایی از سال 1389 با این شروط مجاز به پرواز بوده است: 1. اعتبار گواهینامه پزشکی ایشان شش‌ماهه باشد. 2. همراه یک خلبان یا کمک‌خلبان بدون محدودیت پزشکی و عملیاتی پرواز نماید. 3. در هر چک پزشکی هوایی ارزیابی تخصصی قلب و عروق نیز به عمل آید. محدودیت فوق‌الذکر تا 60سالگی نام‌برده بوده است که پس از رسیدن به 60سالگی مورد ارزیابی‌های تخصصی چشم، قلب و عروق، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، اعصاب و روان و در نهایت پزشکی هوایی قرار گرفت و با محدودیت همراهی پروازی با یک خلبان زیر 60 سال بدون محدودیت پزشکی و عملیاتی مجاز به پرواز شده است. ضمنا اعتبار گواهینامه ایشان شش ماه و در هر چک پزشکی هوایی می‌بایست مورد ارزیابی پزشکی قرار گیرد. با توجه به محتویات جامع پرونده، فرایند معاینات پزشکی هوایی وقف مقررات جاری سازمان انجام گردیده است.
 کمک‌خلبان: -کمک خلبان مرحوم، متولد 1360 دارای گواهینامه خلبانی CPL-IR/3582 معتبر کلاس یک پزشکی مطابق با مقررات جاری سازمان هواپیمایی بوده که با محدودیت استفاده از عینک، امکان پرواز داشته است. سابقه پروازی ایشان هزارو 846 ساعت پرواز و 96 ساعت پرواز با هواپیمای ATR بوده است.
 اطلاعات پرواز: -هواپیما توربو پراپ ATR72-212 به شماره سریال 391 و سال ساخت 1372 از تاریخ بهمن 1389 با درخواست شرکت از فعالیت پروازی منفک و برای تعویض دو موتور، ملخ و انجام بازرسی مورد تعمیرات سنگین قرار گرفت و متعاقب دو مرحله پرواز آزمایشی از آبان 1396 دوباره به فعالیت پروازی شرکت بازگشته است.
-عمر خدمتی این هواپیما 70 هزار سیکل پروازی است و کارکرد آن به میزان 28هزارو 857 ساعت پروازی و 28هزارو 497 سیکل پروازی نشست و برخاست از سال ساخت هواپیما بوده و هنوز عمر آن به نیمه نرسیده.
- این هواپیما پس از تعمیرات و از آبان 1396 تا روز سانحه، در مجموع 700 ساعت پرواز داشته و همه مجوزها برای این هواپیما معتبر بوده‌اند.
- این هواپیما حداقل 50 سورتی پرواز به فرودگاه یاسوج داشته است.
 موتور و ملخ: - دو موتور هواپیما از نوع و مدل PW127 بوده که موتور شماره يك با کارکرد 25هزارو 325 ساعت پروازی در فروردین 1396 توسط شرکت GKN سوئد تعمیر شده. موتور شماره 2 با کارکرد 24هزارو 899 ساعت پروازی در دی‌ماه 1395 توسط شرکت Vector فرانسه تعمیر شده.
 اطلاعات هواشناسی: - بر اساس بررسی‌ها در زمان روشن‌کردن موتورها پدیده هواشناسی خاصی برای ممانعت از پرواز در فرودگاه مهرآباد وجود نداشته است.
- آخرین اطلاعات هواشناسی ساعت 9:19 از طرف فرودگاه یاسوج به خلبانان ارائه شده و میزان باد در فرودگاه آرام و دید فرودگاه بیشتر از 10 کیلومتر بوده است. به صورت پراکنده ابر در حد فاصل سه‌هزارو 500 تا چهار هزار پایی از نوع CB و در 9هزارپایی ابر پیوسته وجود داشته و در ارتفاع پایین به‌تدریج به وسعت پوشش ابرها افزوده شده و دمای محیط نیز در بازه زمانی مزبور بین صفر تا 2- درجه بوده است.
- مطابق نظام نامه عملیات شرکت آسمان، خلبان پرواز موظف به بررسی وضعیت هوای فرودگاه و مسیر پرواز بوده و با وضعیت هوای فوق مجاز به آغاز تقرب برای فرود نبوده است. بر اساس دستورالعمل‌های هواپیمایی آسمان، خلبان در فرودگاهی که دارای موانع پروازی است، نباید در ابری زیر 11هزار پایی اقدام به فرود نماید.
 ارتباطات: -دستگاه‌های ارتباطی نصب‌ شده بر روی هواپیما در زمان وقوع حادثه سالم و عملیاتی بوده است.
 جعبه سیاه: - در روز چهاردهم پس از سانحه جعبه سیاه هواپیما کشف و به تهران منتقل گردید.
- نظر به برخورد شدید هواپیما با کوه و رطوبت محیط امکان خواندن اطلاعات در ایران مقدور نشد و با مشورت‌های صورت‌گرفته حافظه آن همراه با هيئت متشکل از مراجع قضائي و حفاظتی به فرانسه منتقل شده و نتایج دریافت‌شده جهت تحلیل و بهره‌برداری به کشور منتقل شد.
 اطلاعات برخورد: - هواپیما تا آخرین لحظه در اختیار خلبانان بوده و مکانیسم‌های مختلف آن مطابق اقدامات و هدایت گروه پروازی عمل می‌کرده‌اند. سیستم‌های هواپیما نیز اطلاعات صحیح را در اختیار خلبانان قرار می‌داده‌اند. موتورهای هواپیما نیز مطابق با خواست خلبان عمل کرده‌اند. لذا نقص فنی هواپیما تاکنون منتفی است.
- خلبانان تا ثانیه‌ای قبل از برخورد به دلیل پوشش ابر متوجه وجود کوه در روبه‌رو نشده‌اند و در لحظه آخر با مشاهده کوه سعی در انجام مانور شدید گردش به چپ جهت پرهیز از برخورد داشتند که بی‌نتیجه بوده است.
- خلبان تنزل به ارتفاع 17هزار پا را مطابق با طرح تعریف‌شده پروازی انجام داده لیکن تنظیم ارتفاع 15هزار پا و بعد از آن 14هزار پا بر روی سیستم خلبان خودکار مغایر با ضوابط پروازی مجاز بوده است.
- ترکیب خدمه پروازی (خلبان و کمک‌خلبان) برای این پرواز در مغایرت با محدودیت‌های تعیین توسط سازمان بوده است. خلبانان پرواز دارای صلاحیت لازم برای پرواز بوده‌اند لیکن به دلیل وجود محدودیت پزشکی برای خلبان، ایشان مجاز به پرواز هم‌زمان با یک کمک‌خلبان نبود.
- براساس گزارش هواشناسی تحویلی به خلبان ایشان مجاز به پرواز بوده لیکن با توجه به پیش‌بینی هواشناسی ایشان مجاز به کاهش ارتفاع به زیر 17هزار پا و فرود در فرودگاه یاسوج نبوده است و می‌بایست تصمیم به فرود در فرودگاه‌های جایگزین اصفهان یا شیراز می‌گرفتند.

 


دیدگاه‌ها(۰)