۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
آینه

آفتاب
مبارزه با فساد را از گرجستان یاد بگیرید

در گفت‌وگو با الهه کولایی: اگر به ضرورت اصلاحات بی‌توجهی شود و مردم مطالبات خود را از صندوق رأی دریافت نکنند، به مسیرهای دیگری می‌آیند، از ادبیات دیگری استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد به جای واکنش محافظه‌کارانه، اصلاح‌طلبان باید برای طرح ضرورت تسریع در تأمین خواسته‌های مردم تلاش کنند. اصلاح‌طلبانی که در دولت، مجلس و دیگر نهاد‌ها فعالیت می‌کنند، نقش بسیار مهمی دارند. آنها می‌توانند با عملکرد قابل‌قبول خود موجب امیدواری مردم و پیشگیری از تندشدن جریان‌های سیاسی در کشور شوند... یادمان نرود چه خسارت‌هایی به کشور و روند توسعه و دموکراسی‌خواهی در هشت سال کشورداری اصولگرایان به رهبری احمدی‌نژاد وارد شد. امروز نیازمند استمرار هستیم. مردم باید کارایی اصلاحات را لمس کنند، باید ببینند که از طریق انتخابات، تقویت نهاد انتخابات، تقویت جامعه مدنی و سیاسی می‌توانند به خواسته‌های خود دست یابند. واقعیت این است که اصلاحات گام به گام و حتی با سرعتی کمتر از حد مورد انتظار پیش می‌رود. باید بدانیم در دیگر کشورهایی که اصلاحات انجام نشد و گزینه‌های دیگر استفاده شد، چه اتفاقاتی افتاد؟ آیا بعد از فروپاشی اتحاد شوروی نظام دموکراتیک شکل گرفت و قدرت و ثروت با مردم توزیع شد؟ بسیاری از مردم روسیه فکر می‌کردند همه مشکل زیر سر کمونیست‌های فاسد است، آنها رفتند، اما الیگارش‌ها آمدند، مافیا آمد و بالاخره پوتین آمد. نتیجه انقلاب‌های عربی چه بود؟ مردم شعار نمی‌خواهند، مبارزه با تبعیض، فساد و بی‌عدالتی را می‌خواهند. در گرجستان دولت میخاییل ساآکاشویلی برای مبارزه با فساد اقدام‌های جدی انجام داد. در این کشور در سال 2003 میزان پرداخت رشوه از سوی مردم در ادارات 47 درصد از مراجعات بود، اما 10 سال بعد این عدد به سه درصد رسید. در گرجستان پنج‌میلیونی، ‌هزار تن از مقام‌ها و مسئولان از کار برکنار شدند. واقعا برکنار شدند. نباید تعارف کرد. برای اصلاح جامعه باید همه برابر در نظر گرفته شوند، مردم باید ببینند مبارزه با فساد واقعی است. برادر است، باشد، نسبت نزدیک دارد، باشد، اگر مردم پاسخ عملی مبارزه با رانت و بی‌عدالتی را لمس نکنند، دشوار خواهد بود بار دیگر این اعتماد را در بزنگاه‌های سیاسی بازگرداند.

جوان
فلسفه وجودی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه

«فلسفه وجودی نمایندگی ولی فقیه در سپاه چیست؟» سپاه مولود انقلاب اسلامی بوده و طبق اصل 150 قانون اساسی جمهوری اسلامی، وظیفه نگهبانی و پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را برعهده دارد... . با توجه به اهمیت و نقش ایمان، معنویت، روحیه انقلابی و جهادی در سپاه، از همان ابتدای شکل‌گیری و تأسیس این نهاد انقلابی، حضرت امام خمینی(ره) علاوه بر نصب فرماندهی سپاه، فردی را به‌عنوان نماینده ولی فقیه در سپاه منصوب کردند. با توجه به احکام صادره از سوی حضرت امام(ره) برای نمایندگان خود در سپاه در دهه اول انقلاب، می‌توان گفت فلسفه وجودی نمایندگی ولی فقیه در سپاه، ساخت یک سپاه معنوی با روحیه جهادی و انقلابی است... . با وجود چنین سپاهی، اساسا مشکل لاینحلی برای انقلاب، نظام اسلامی و ملت ایران متصور نخواهد بود.

ابتکار
ناامیدی‌های سال امید

نا‌امیدی و رخوتی که در جامعه ایران در روزهای پایانی سال 96 وجود دارد، مسئله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد و آن را نادیده گرفت. بنا بر ادعای بسیاری از جامعه‌شناسان تداوم چنین فضایی منجر به کشیده‌شدن مردم به خیابان‌ها و خشونت خیابانی خواهد شد که نشانه‌هایی از آن را در دی ماه سال جاری مشاهده کردیم. [مرتضی] مبلغ: «جریان تندرو در ساختار حاکمیت هم حضور دارند و امکان اینکه از امکانات حاکمیت هم به شکلی وسیع استفاده کنند برای‌شان مهیاست. با این اوصاف، آثار منفی بسیاری دارند و این قبیل مشکلات را به جامعه تزریق می‌کنند. این شاید مهم‌ترین دلیل مسئله‌ای باشد که این‌روزها شاهد این هستیم... این رویکرد به صورت ویژه پس از انتخابات اردیبهشت ماه سال 96 افزایش پیدا کرد و به دنبال این هستند که دولت و اصلاح‌طلبان را زمین‌گیر کنند و می‌خواهند به مردم چنین القا کنند که این انتخاب اشتباه جامعه بود که به دولت روحانی رأی داد... . علی صوفی: «در ادامه جریان رقیب نتیجه انتخابات را نپذیرفت و برای رئیس‌جمهوری موانع زیادی را به وجود آورد و آقای روحانی به رغم تأکید بر وعده‌هایی که داده بود، این فضا در جامعه ادامه پیدا نکرد چراکه آقای روحانی به صورت ناگهانی چرخشی معنادار داشت و کابینه‌ای معرفی کرد که در تضاد با صحبت‌های گذشته وی بود و مجلس هم به این اوضاع دامن زد و همه اینها باعث شد که به نارضاتی مردم ناامیدی هم اضافه شود و تمام اینها خشم مردم را به وجود آورد».


دیدگاه‌ها(۰)