۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
واكنش شمخانی به حمله به سفارت ایران در لندن

علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، عصر روز گذشته در مراسم «پاسداشت رویکردها و اقدامات متین، انقلابی و مدبرانه دبیر شورای‌عالی امنیت ملی» گفت: «مجموعه سیاست‌های کلان کشور، از جمله در بخش سیاست خارجی بر اساس قانون اساسی، تابع اصول و مبانی مشخصی است که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین و ابلاغ می‌شود و مسئولان مختلف؛ از دکتر ظریف که عهده‌دار اداره دستگاه دیپلماسی هستند تا سردار سلیمانی که ظرفیت‌های مستشاری کشور در پشتیبانی از کشورهای خط مقدم مبارزه با تروریسم را فرماندهی می‌کنند، هر یک در حوزه مأموریت خود با رویکردی واحد و هم‌گرا تأمین‌کننده اهداف عالی نظام و انقلاب هستند». به گزارش «ایسنا»، شمخانی در این نشست گفت: «راهبرد غیرقابل‌تغییر جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی، توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای غیرمعارض بر محور تأمین منافع و امنیت ملی و عدم پذیرش هر نوع اعمال فشار و تحمیل اراده خارجی استوار است». شمخانی گسترش حمایت‌های مستقیم نظامی و اطلاعاتی آمریکا از گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره در سوریه و سکوت شورای امنیت سازمان ملل در برابر این اقدامات را پیگیری سیاست‌های شکست‌خورده گذشته در عراق و افغانستان عنوان کرد و افزود: «مردم آمریکا باید مانند گذشته هزینه کم‌عقلی و بلندپروازی‌های بی‌حاصل کابوی‌های متوهم کاخ سفید را با صرف سرمایه‌های مادی و انسانی خود پرداخت کنند». او توسعه توانمندی‌های دفاعی کشور را که در چارچوب تأمین امنیت و ارتقای توان بازدارندگی پیگیری می‌شود، غیرقابل‌مذاکره عنوان کرد و افزود: «جای تعجب است که برخی کشورهای مدعی که حتی توانایی تأمین امنیت سفارت ایران در پایتختشان را ندارند به خود اجازه می‌دهند در مورد امنیت سرزمین پهناور ایران اظهارنظر کنند».
شمخانی درباره علت انفعال پلیس و دولت انگلیس در تعرض به سفارت کشورمان در لندن گفت: «این بازی پینگ‌پنگی طراحی‌شده دولت انگلیس بود که هم‌زمان با سفر یکی از رهبران کشورهای منطقه به لندن انجام شد». او تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن را خوش‌خدمتی دولت انگلیس به خرید تسلیحاتی میلیاردی ولیعهد عربستان از این کشور دانست که به شکل بسیار مفتضح آن انجام شد.
شمخانی درباره اظهارات ضد ایران و مقاومت اسلامی ولیعهد عربستان هم تصریح کرد: «در منطق و ادبیات سیاسی منطقه‌ای ما، رژیم صهیونیستی و آمریکا بابت حمله به عراق و افغانستان مروجان تروریسم در منطقه وشرورند». او افزود: «رئیس‌جمهور اسبق آمریکا تلاش کرد لفظ شر را از رژیم اشغالگر قدس بردارد و درمقابل به کشورهایی که نوعا تأمین‌کننده صلح و ثبات در منطقه هستند اطلاق کرد». او با اشاره به فرافکنی ولیعهد عربستان تأکید کرد: «این خطا ناشی از کم‌عقلی است که زمان باید پاسخ آن را به او بدهد. متأسفانه حکام سعودی در طول حیات سیاسی خود با ترویج گروه‌های تکفیری، مرزهای خونینی را در جهان اسلام ایجاد کردند».

 


دیدگاه‌ها(۰)