۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
دومین جلسه رسیدگی به پرونده حادثه گلستان هفتم

ایلنا: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات «م. ث» متهم پرونده حادثه خیابان پاسداران تهران، روز گذشته در شعبه ۹ دادگاه کیفری يك استان تهران به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی برگزار شد.  در ابتدای این جلسه، قاضی گفت: «تغییر جدیدی در پرونده ایجاد شده و متهم، وکیل تعیینی معرفی کرده است و دادگاه از وکیل تعیینی خواهش کرد که در جایگاه قرار بگیرد و اگر دفاعیاتی دارد بخواند».
سعید اشرف‌زاده به‌عنوان وکیل تعیینی گفت؛ به دلیل اینکه فی‌المجلس قبول وکالت کردم، برای دفاع احتیاج به مطالعه پرونده دارم. اگر دادگاه موافقت کند، در این جلسه وکیل تسخیری در صورت داشتن آمادگی دفاعیات خود را بخواند و من در آینده دفاعیات خود را بعد از مطالعه پرونده ایراد کنم. قاضی محمدی هم بعد از تنفس گفت که وکیل تسخیری بعد از معرفی وکیل تعیینی دیگر نمی‌تواند دفاع کند. تاکنون تمام تشریفات آیین دادرسی کیفری رعایت شده است. اگر اکنون بعد از معرفی وکیل تعیینی، نماینده دادستان یا نماینده حقوقی ناجا مطلبی دارند، ایراد کنند». سپس از قاضی شهریاری دعوت کرد تا در جایگاه قرار بگیرد.
قاضی شهریاری با اشاره به اینکه تاکنون تمام تشریفات آیین دادرسی کیفری رعایت شده است، عنوان کرد: «ساده‌لوحانه است اگر بر اساس اظهارات متهم بگوییم که عصبیت دلیل حمله به مأموران نیروی انتظامی بوده است. در آن شب دو خودروی دیگر هم به مأموران نیروی انتظامی به همین شکل حمله کردند. حتی خودروی سمند به صورت رفت‌وبرگشت به مأموران نیروی انتظامی حمله کرد؛ آنها که کتک نخورده بودند، برای چه این کار را کردند».
نماینده دادستان افزود: «این حرکات نشان می‌دهد که از قبل برای چنین برخوردی برنامه‌ریزی داشتند. اتوبوس مدت ۱۵ روز بود که در محل پارک شده و مرکز تصمیم‌گیری بود. مالک اتوبوس و شخصی که از آن دعوت کرده است جزء بازداشت‌شدگان هستند».
او با اشاره به اظهارات متهم در مورد اینکه متوجه کار خود نبوده است، گفت: «فیلم اقدام این فرد موجود است و مشخص است که با اختیار و علم اتوبوس را به سمت چپ و راست و به سمت مأموران هدایت می‌کند. حتی توقف او ارادی نبوده، بلکه بعد از برخورد با مانع متوقف شده است. متهم بعد از اینکه پیاده شد، از سوی افرادی که در آنجا حضور داشتند و عصبی بودند مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته است. ایشان تنها کسی بودند که در آنجا گواهی‌نامه پایه‌یک داشته. به چه دلیل آنجا حضور داشتند. ایشان از سلامت روانی کامل برخوردار است که این موضوع مورد اقرار شخص ایشان هم هست و پزشکی‌قانونی هم بر آن صحه گذاشته». در پایان، دادگاه با تقاضای استمهال وکیل متهم پرونده موافقت و رئیس شعبه اعلام کرد جلسه بعدی رسیدگی ۲۷ اسفند برگزار خواهد شد.
موافقت با درخواست استمهال معقولانه بود
سرپرست دادسرای جنایی تهران همچنین در حاشیه جلسه دادگاه در رابطه با درخواست استمهال وکیل «م. ث» گفت: «بعد از تعیین وکیل تعیینی، ایشان به دلیل نبود وقت برای مطالعه پرونده، درخواست و تقاضای استمهال کردند که معقولانه بود که این فرصت در اختیار وکیل قرار گیرد. اینکه دادگاه چقدر برای مطالعه پرونده وقت بدهد، به اختیار خودش است. دادگاه می‌توانست کمتر فرصت بدهد که به‌هرحال یک هفته مهلت داد. برای رعایت بهتر حقوق متهم قبول درخواست کار خوبی بود».
قاضی محمد شهریاری، با اشاره به اینکه باید موضوع سازماندهی‌شده‌بودن حمله به مأموران نیروی انتظامی با خودرو مورد بررسی قرار گیرد‌، عنوان کرد: «خودروی سمند از جلوی خانه قطب دراویش بیرون آمد و عمل مجرمانه را انجام داد. متهم تنها کسی بوده که گواهی پایه‌یک داشته است. راننده اتوبوس اعلام کرده بود که جای پارک پشت مأموران بوده و این یعنی خودرو را برای حمله به مأموران جابه‌جا کرده است».
او در مورد پرونده دو راننده دیگر حوادث خیابان پاسداران، افزود: «مدت طول درمان مصدومان آن پرونده هنوز مشخص نشده است و بعد از مشخص‌شدن، دادسرا طبق قانون به تکلیف خود عمل می‌کند».
قاضی شهریاری همچنین درباره اینکه پرونده زهرا کاظمی در دادسرای جرائم جنایی مفتوح است یا خیر، گفت: «من واقعا از این موضوع اطلاعی ندارم».


دیدگاه‌ها(۰)