۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
مهلت يك‌ماهه براي باز گرداندن رسول خادم
گره کشتی باز نشد

شرق: «بهتر است بروم تا کشتی ضربه نخورد»؛ این آخرین حرفی بود که رسول خادم زد تا استعفایش را تکمیل کرده باشد. مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی برای بازگرداندن مرد همه‌کاره کشتی ایران دیروز در حالی تشکیل شد که او به صراحت اعلام کرد دیگر تمایلی به ادامه همکاری با مسئولان فعلی وزارت ورزش و جوانان ندارد. او در ابتدای این مجمع بیانیه‌ای را قرائت کرد و از دلایل خداحافظی‌اش با ورزش اول مملکت گفت. در شرایطی که گفته می‌شود استعفای ناگهانی قهرمان المپیک 1996 آتلانتا به اظهارنظرهای تند اخیر او درباره تبعات عدم رویارویی کشتی‌گیران ایرانی با نماینده‌های اسرائیل برمی‌گردد اما در نشست روز گذشته این موضوع را به‌ طور‌ کامل رد کرد. 
خادم توضیح داد: «استعفای من به علت حمایت‌نکردن وزارت ورزش و جوانان بوده و ربطی به بحث اسرائیل نداشته است. اگر قرار بر ماندن من باشد، این بی‌توجهی به کشتی ادامه پیدا می‌کند که این به ضرر کشتی ایران خواهد بود. علت استعفای من این است که با مجموعه وزارت ورزش نمی‌توانم کار کنم؛ چراکه از نظر من نگاه مجموعه وزارت ورزش در جهت منافع ملی ورزش کشور نیست. نگاه وزارت ورزش نسبت به کشتی در این چند سال حمایتی نبوده، به‌غیر از مواردی که مجبور شدند برای پاسخ‌گویی به افکار عمومی حمایت کنند. اکنون حضور من برای کشتی هزینه دارد و درباره بعضی مطالب بهتر است زمان بگذرد تا همه‌چیز مشخص شود و شرایطی فراهم شود تا فرد مورد وثوق آقایان در وزارت ورزش بیاید که حمایت ویژه از کشتی داشته باشند. شاید کمک‌هایی که باید امروز به کشتی بشود و دریغ می‌شود، آن زمان به کشتی اختصاص دهند».
عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه جهانی به جنجال‌هایی که در این مدت بر سر انتقادهای او درباره سیاست کشور در قبال مسابقه‌ندادن با اسرائیلی‌ها به پا شده بود، اشاره کرد: «موضوع رویارویی یا عدم رویارویی ورزشکاران ایران با ورزشکاران رژیم صهیونیستی یک بحث ملی است و دغدغه‌ همه قهرمانان ماست اما ارتباطی به استعفای من ندارد. این موضوعی است که باید پیگیری شود و گویا مسئولان در جریان قرار گرفته‌اند و پیگیری می‌کنند. من سه ماه قبل در جلسه‌ای که با حضور آقای داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش در محل کارشان داشتم، این موضوع را گفتم و ایشان نیز به وزیر ورزش انتقال دادند. این موضوع بحثی چالشی و جدی برای ورزش کشورمان است. ما به‌طور مستقیم در خط اول جبهه قرار داریم و مستقیما با این موضوع روبه‌رو هستیم. امیدوارم دوستان کمک کنند و راه‌حلی را برای این موضوع پیدا کنند». دارنده مدال برنز المپیک 1992 بارسلونا بعد از اینکه صحبت‌های خود را در مجمع مطرح کرد، بلافاصله این جمع را ترک کرد و رفت. 
داورزنی: خادم باید برگردد 
خادم در حالی بر استعفایش از فدراسیون کشتی پافشاری کرد که توجیهات او مبنی بر نماندش در این مجموعه نتوانست باز هم رضایت اعضای مجمع را جلب کند. رؤسای هیئت‌های استانی کشتی کشور که اعضای تشکیل‌دهنده مجمع فوق‌العاده بودند، بعد از رفتن خادم به اتفاق اعلام کردند که مخالف استعفای او هستند. محمدرضا داورزنی که ریاست این مجمع را بر عهده داشت، بعد از نظر مخالف اعضای حاضر گفت: «وزارت ورزش نیز پیش از این مخالفت خود را با استعفای خادم اعلام کرده بود. مجمع هم با این استعفا مخالفت کرد و اعضا در تلاش هستند با خادم صحبت کنند تا او به کارش ادامه دهد. اختلافی به جهت همسو یا غیرهمسوبودن با خادم نداریم. یک‌سری بحث‌ها درباره حمایت وزارت ورزش از فدراسیون کشتی مطرح شد اما باید بگویم سعی وزارت ورزش حمایت کامل از رشته کشتی است. وزارت ورزش تا این لحظه 77 درصد از اعتباری را که با فدراسیون کشتی تفاهم کرده بودیم، پرداخت کرده است. در این هفته و هفته آینده نیز تا آنجا که بتوانیم از باقی‌مانده بودجه فدراسیون کشتی را پرداخت می‌کنیم». اگرچه رسول خادم در شش سال حضورش در فدراسیون کشتی بهترین خدمات را به کشتی ایران داد اما باید به این نکته اشاره کرد که او هیچ‌گاه در این مدت نتوانست تعامل خوبی با شخص اول وزارت ورزش، یعنی وزیر داشته باشد. او پیش از این با محمود گودرزی، وزیر وقت، در تنش و چالش بود. حالا نیز نتوانسته مراوده خوبی با مسعود سلطانی‌فر، وزیر فعلی داشته باشد. گفته می‌شود اختلاف‌نظر او با سلطانی‌فر بعد از ناکامی تیم ملی آزاد در مسابقات جهانی بیشتر شده است. با توجه به مخالفت اعضای مجمع با استعفای رسول خادم تصمیم بر این شد که فرصتی یک‌ماهه به او بدهند تا برای بازگشت به فدراسیون تجدید‌نظر کند. گفته می‌شود طبق اساسنامه فدراسیون کشتی، رئیس فدراسیون می‌تواند مدتی را در استراحت به‌سر ببرد و فرد دیگری در غیاب او امور فدراسیون را انجام بدهد. اداره فدراسیون کشتی تا آن زمان به حمید بنی‌تمیم، نایب‌رئیس فدراسیون سپرده مي‌شود. بنی‌تمیم دیروز عنوان کرد خادم از بی‌توجهی دولتمردان به کشتی گلایه‌مند است. «مثلا رئیس‌جمهور با یکی از تیم‌های ملی که افتخار چندانی هم به دست نیاورد و موفقیت چندان بزرگی هم به دست نیاورد دیدار داشت اما با کشتی‌گیران حتی پس از کسب طلای المپیک هم دیدار نداشت. یا رئیس اتحادیه جهانی کشتی دو مرتبه به ایران آمد و درخواست دیدار از سوی فدراسیون کشتی مطرح شد اما صورت نگرفت». او اعلام کرد فعلا سرمربی جدید هم برای تیم کشتی آزاد انتخاب نمی‌شود. 
رسول خادم دو هفته پیش با استعفای ناگهانی خود از ریاست فدراسیون کشتی و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد، شوک بزرگی را به ورزش کشور وارد کرد. بعد از استعفای او، اعضای شورای فنی کشتی فرنگی و آزاد، نایب‌رئیس بانوان و مشاور ارشد رئیس فدراسیون همگی به نشانه حمایت از رئیس فدراسیون از سمت‌های خود کنار رفتند و گفتند تا زمانی که خادم برنگردد، آنها نیز حاضر به ادامه همکاری با فدراسیون کشتی نیستند. 


دیدگاه‌ها(۰)