۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۱۰۸ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
تصمیمات درست براي تیم فوتبال امید
مذاکره با کرانچار برای شکستن طلسم 44 ساله

فوتبال ایران از سال 1976 به بعد دیگر رنگ المپیک را ندیده است و حالا مسئولان وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال در تلاش‌اند تا به این حسرت 44 ساله پایان دهند. دیروز روز مهمی برای این تیم ناکام در ادوار اخیر بود و تصمیمات مهمی برای تیم فوتبال المپیک ایران گرفته شد. زلاتکو کرانچار، سرمربی سابق سپاهان، به تهران سفر کرده تا برای سرمربیگری تیم امید ایران مذاکراتی با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران داشته باشد. بعد از انتقادهایی که درباره بلا‌تکلیف‌بودن تیم فوتبال امید از مسئولان فدراسیون شد، مهدی تاج، رئیس فدراسیون، از انتخاب سرمربی جدید این تیم در همین هفته خبر داد. 
رئیس فدراسیون فوتبال همچنین اعلام کرد که در بین گزینه‌های سرمربیگری تیم امید یک مربی خارجی حضور دارد. در چنین شرایطی گمانه‌زنی‌هایی درباره انتخاب سرمربی تیم امید مطرح شده و نام‌هایی به میان آمده است، اما نامی که احتمالا گزینه اصلی فدراسیون فوتبال خواهد بود، زلاتکو کرانچار است. سرمربی کروات سابق سپاهان که با این باشگاه چند ماه قبل قطع همکاری کرد، حدود دو سال پیش هم گزینه مربیگری امیدهای فوتبال بود اما آن زمان، به‌ دلایلی عجیب نتوانست سرمربی تیم امید شود. در آن مقطع وزارت ورزش وقت، کمیته‌ای تحت عنوان «تعیین وضعیت مربیان خارجی» تشکیل داد و خروجی جلسات آن کمیته چنین بود که کرانچار به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی شایسته سرمربیگری امید‌ها نیست. در همان زمان این نظر عجیب وزارت ورزش با انتقاد شدید رسانه‌ها و کارشناسان روبه‌رو شد. آن تیم به محمد خاکپور و محمد مایلی‌کهن سپرده شد و نتوانست المپیکی شود. حالا با تغییراتی که در دو سال گذشته در وزارت ورزش رخ داده و با ازبین‌رفتن آن کمیته عجیب، گفته می‌شود کرانچار، سرمربی سابق تیم ملی کرواسی، بار دیگر گزینه اصلی هدایت تیم فوتبال امید ایران است. 
کرانچار در این روزها در تهران حضور دارد و گفته می‌شود در این مدت مسئولان فدراسیون فوتبال با کرانچار صحبت‌هایی را انجام داده‌اند. کرانچار با تیم سپاهان سابقه قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی ایران را دارد. او در پرسپولیس نیز مربیگری کرده است. دیروز جلساتی هم در سطح عالی ورزش ایران درباره تیم فوتبال ایران برگزار شد که احتمالا با انتخاب سرمربی تیم بی‌ارتباط نیست. خروجی جلسه روز گذشته این بود که مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک تأکید کردند مسئول اصلی تیم امید، فدراسیون خواهد بود. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، صبح دیروز در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی با تأکید به حمایت وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از تیم فوتبال اعزامی به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا گفت: «مسئولیت صفر تا صد تیم امید برای این مسابقات با فدراسیون فوتبال است. جوانان بسیار خوبی در فوتبال‌مان داریم و هدف‌گذاری این تیم باید بازی‌های المپیک 2020 توکیو باشد تا با برنامه‌ریزی سه‌ساله بعد از 44 سال، هم به المپیک صعود کنیم و هم نتایج خوبی بگیریم». یکی از اشتباه‌های بزرگ فوتبال ایران در این سال‌ها این بوده که با تیمی در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کرده که از نظر سنی مناسب بازی‌های مقدماتی المپیک نبودند.
 این‌بار در تصمیمی درست به فدراسیون اعلام شده در بازی‌های آسیایی به دنبال مدال نباشد و با تیم زیر 20 سال شرکت کند. شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک، هم دیروز اعلام کرد تیمی به بازی‌های آسیایی می‌رود که شرایط حضور در المپیک را داشته باشد. 


دیدگاه‌ها(۰)